reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

BLOG: Mr. Orbita: Cyfrowy marazm

dodano: 2011-03-13 16:31 | aktualizacja: 2011-03-13 17:59
autor: Mr. Orbita | źródło:

satelita_sk.1.jpg Drugi etap uruchamiania nadajników drugiego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej przebiegł zgodnie z planem, zbliża się wielkimi krokami trzeci (za nieco ponad miesiąc), a w sierpniu, po czwartym, sygnałem DVB-T z MUX II ma być pokryte 87% kraju (zgodnie z przewidywaniami TP EmiTel-a). Wszystko fajnie, tylko co my mamy w tym MUX II? Na 8 kanałów nadaje 5. Gdzie reszta?Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Nie wiem jakim cudem KRRiT dopuściła do sytuacji, w której nadawcy dostali miejsca w multipleksach i od ponad pół roku ich nie wykorzystują. Kluczowymi warunkami udzielania koncesji na przekaz DVB-T w MUX II, jeśli koniecznie miejsce miało zostać rozdysponowane przez istniejących prywatnych nadawców, powinny być dwa punkty:

1) Licencję może otrzymać wyłącznie kanał, który już nadaje.
2) Nadawca jest zobowiązany do niezwłocznego rozpoczęcia emisji kanału pod rygorem utraty licencji na rzecz innego podmiotu.

I wtedy szybka piłka: Masz w tej chwili kanał? Nie? To spadać na drzewo prostować banany, a nie za telewizję się brać!

Doszło do sytuacji, w której w zasadzie tylko Grupa ITI wywiązała się jakkolwiek z zadania, oferując w DVB-T jako drugi swój kanał stosunkowo nijaki TVN Siedem (czemu nie TVN24?). Blisko sukcesu jest TV Puls, bo już coś nadaje na drugim kanale, tyle, że to promo pierwszego, a zdecydowanie nie na to liczą widzowie.

Działania Polsatu i TV4 są natomiast dla mnie osobiście niezrozumiałe. Polsat daje do multipleksu Polsat Sport News (na co komu informacyjny kanał sportowy w DVB-T? Kaktus mi na ręce wyrośnie jeśli celem nie jest promowanie oferty płatnego Polsatu Sport. Czy to tak trudno przewidzieć droga KRRiT?). Kanał testuje od kilku miesięcy na satelicie, ale w DVB-T mamy kolorowe pasy i nie zanosi się na rychłe zmiany w tej kwestii. Nieco krócej na satelicie testuje TV6, ale w DVB-T także nic.

Jak sobie wyobrażam działania KRRiT? Na kolejnym posiedzeniu wniosek o odebranie miejsca w MUX II wszystkim, którzy nie ruszą z regularną emisją przed startem trzeciego etapu wdrożenia MUX II. Jak będzie? Jak zwykle, czyli nic nikt nie zrobi, a kanały ruszą jak się "zachce" nadawcom.

Jeszcze śmieszniej-straszniej jest z MUX III, gdzie znajdują się kanały telewizji publicznej. W zasadzie to realne/zaplanowane (zgodnie z informacjami ze strony TP EmiTel-a) są w tej chwili trzy etapy wdrażania MUX III, których efekt końcowy nie da pokrycia nawet 50% obszaru kraju. Są one rozłożone w czasie do 27 października 2011. Później jest dziura i nagle 27 kwietnia 2014 IV etap ma zapewnić pokrycie 98% powierzchni kraju. Pozostaje się modlić, żeby pomiędzy etapem III, a IV było cokolwiek uruchamiane (tak jak zakładano pierwotnie), bo inaczej do 2014 roku naziemna telewizja cyfrowa to będzie w Polsce jakiś kiepski żart - nie dość, że w MUX II brakuje kanałów, to MUX III w ogóle może nie być dostępny w większej części kraju, a MUX I dzięki przepychankom TVP z nadawcami prywatnymi - póki co nie istnieje.

Zresztą czego od TVP można wymagać? Tam się o stołki biją teraz, TP EmiTel czeka na zielone światło w sprawie testowej emisji MUX III DVB-T z obiektu RTON Wisła/Skrzyczne, jest pozwolenie, to nie ma kto powiedzieć „Włączajcie Panowie”, są przecież ważniejsze sprawy jak szybkie podpisywanie umów, żeby Pospieszalski miał z czego żyć (6 tys. za 45 minut - ręka do góry, kto tyle zarabia) lub wyliczanie strat z powodu braku wpływów z abonamentu (jeden z czytelników ciekawie zaobserwował w komentarzach, że geniusz rachunkowy TVP jest niezwykły - brak wpływów jest automatycznie liczony jako strata, to tak jakbym założył, że chcę zarabiać 10 000 zł na miesiąc, dostał 1 000 zł i stwierdził, że nie dostałem 1 000 zł tylko mam 9 000 zł straty! - podobny przykład przywołał czytelnik, nie udało mi się tego teraz odnaleźć ;) )

Pięknie, po prostu pięknie. Komukolwiek zależy jeszcze na normalnym uruchomieniu naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce?

Dodano: słusznie zauważono w komentarzach, że zapomniałem o Polsacie HD w DVB-T w Warszawie. Miałem o tym napisać, ale mi uleciało. Z jednej strony miły gest - można sobie pooglądać, mieszkając tam. Z drugiej - nie jestem fanem teorii spiskowych, ale... jakoś nie wierzę w altruizm Telewizji Polsat (i w ogóle telewizji). Przypominam, że ostatnio Polsat został „postraszony”, że ma obowiązek dostarczyć przekaz ze spotkań UEFA Ligi Mistrzów w formie niekodowanej także w HD, zgodnie z tym, jaką umowę wykupił. Na satelicie nie byłoby to możliwe, więc najprościej uruchomić jakiś test DVB-T i teraz niby wszystko jest cacy, a to, że oglądać mogą tylko mieszkańcy Warszawy i okolic? Kto by się resztą Polski przejmował - buahahaha (sarkastyczny śmiech).Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Mr. Orbita


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2/C AB TereBox 2T HEVC

Najnowszy hybrydowy (naziemno- kablowy) odbiornik DVB-T/T2/C (bez LAN) z MPEG-4/H.264...

119 zł Więcej...

Google TV Next 4K Stick HDMI

Google TV Next 4K Stick HDMI to ciekawy i wydajny...

339 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R 4K + Tuner DVB-T2 na USB

Homatics BOX R z adapterem DVB-T2 na USB-C to dobry...

399 zł Więcej...