reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Więcej dokumentów zamiast TVP Dokument

dodano: 2014-05-14 16:16 | aktualizacja: 2014-05-14 16:24
autor: Anita Kaźmierska | źródło: TVP

TVP W środę, 14 maja 2014 roku zarząd Telewizji Polskiej zdecydował, że znacznie wzmocni pasma z filmami dokumentalnymi, przede wszystkim w TVP Kultura i TVP Historia, zamiast uruchamiania nowego kanału dokumentalnego (planowanego wcześniej TVP Dokument). - Kanał mógłby nadawać jedynie dla wybranych odbiorców telewizji satelitarnej i kablowej. Obie zaś wspomniane anteny nadawcy publicznego są dostępne dla ponad 99 proc. Polaków - czytamy w komunikacie TVP.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Zarząd Telewizji Polskiej uznał, że uruchamianie kanału dokumentalnego z końcem sierpnia 2014 roku, czyli ostatnim możliwym terminie według przyznanej przed dwoma laty koncesji satelitarnej, mijałoby się z celem. - Zdecydowanie bardziej ekonomicznym i merytorycznym działaniem niż uruchamianie kolejnego kanału satelitarnego będzie więc zwiększenie liczby emitowanych w TVP filmów dokumentalnych i znaczne wzmocnienie siły pasm, w których są emitowane - czytamy w komunikacie TVP.

Ze względu na wysoki poziom absolutnej większości dokumentów produkowanych przez TVP i emitowanych na jej antenach, skierowanych najczęściej dla wyedukowanego, kulturalnego i ciekawego świata widza, zarząd TVP zdecydował, że już od jesiennej ramówki szczególnie wzmocnione i wzbogacone będą pasma dokumentalne w TVP Kultura i TVP Historia – anten dostępnych w naziemnej telewizji cyfrowej dla ponad 99 proc. Polaków.

Na antenach tych znacząco więcej będzie więc zarówno własnych dokumentalnych filmów TVP (tylko w zeszłym roku i pierwszym kwartale obecnego Telewizja Polska wyprodukowała lub koprodukowała ich aż 56, zdecydowanie więcej niż łącznie wszystkie pozostałe podmioty medialne w Polsce), jak też filmów pozyskanych od producentów zewnętrznych i niezależnych, zarówno z Polski, jak i z całego świata.

Sprawę osobnego kanału dokumentalnego zarząd TVP postanowił przesunąć na późniejszy okres, kiedy wiadomo już będzie, jak zagospodarowany zostanie ostatni multipleks cyfrowy w Polsce. Jeśli miejsce w nim TVP będzie mogła uzyskać, rozważy wówczas uruchomienie osobnego kanału dokumentalnego, dostępnego dla wszystkich mieszkańców Polski.

Warto wiedzieć, że np. w roku 2013 tylko na dwóch antenach nadawcy publicznego – TVP1 i TVP2 – wyemitowano ponad tysiąc godzin premierowych dokumentów, czyli w sumie znacznie ponad 900 filmów dokumentalnych. Znaczne liczby filmów dokumentalnych emitowane są też nie tylko w TVP Historia (razem z reportażami stanowią aż 40 proc. całego programu) i TVP Kultura, ale również w TVP Polonia, TVP INFO, TVP Regionalnej oraz TV Biełsat.

Rok w rok dokumenty powstałe w TVP lub we współpracy z nią zdobywają dziesiątki nagród na festiwalach w całym świecie, w tym największych i najbardziej prestiżowych: od Krakowa po Chicago, od Vancouver po Syczuan i od Istambułu po Nowy Jork.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TVP


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics Dongle Q

Homatics Dongle Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

239 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 230 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 3,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1 dla...

65 zł Więcej...