reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

MUX 8: Chcemy nowych stacji a nie wersji HD obecnych

dodano: 2015-01-07 10:23 | aktualizacja: 2015-01-07 19:16
autor: Łukasz Knapik | źródło: MEC

NTC_popr_niebieskie_www.jpg Nowe stacje, a nie wersje HD dotychczasowych; więcej filmów, dokumentów i zagranicznego programmingu - widzowie „urządzają” MUX 8 w badaniu MEC. Chcemy kanału filmowego, wolimy zagraniczne programy i nowe stacje, a nie wersje HD dotychczasowych - mówią widzowie pytani o życzenia dotyczące oferty naziemnej telewizji cyfrowej. Niedługo zapadną decyzje dotyczące zagospodarowania ósmego multipleksu. Dom mediowy MEC oddał w tej sprawie głos polskim widzom.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Gdyby to widzowie decydowali o kształcie kolejnego multipleksu, największe szanse na wprowadzenie tam nowych kanałów mieliby nadawcy Discovery, TVN i Polsatu. Widzowie zdecydowanie woleliby dostać nowe stacje, a nie wersje HD dotychczasowych. Zagraniczny programming wyparłby polski - pokazują wyniki badania agencji mediowej MEC.    

- Przed kolejnym etapem cyfryzacji i zagospodarowaniem ósmego multipleksu, zapytaliśmy ponad 700 polskich internautów o życzenia dotyczące oferty telewizji naziemnej. Dla niektórych nadawców wyniki mogą być wskazówką co do kierunków inwestycji. Reklamodawcom po raz kolejny podsuwamy zaś informacje o wizerunku kanałów obecnych i pożądanych w ofercie bezpłatnej telewizji

- mówi Izabela Albrychiewicz, prezes MEC.


Chcemy zagranicznych seriali

Zapytani o typ kanału, jaki chcieliby dołożyć do oferty bezpłatnej telewizji, widzowie najczęściej wybierali kanał filmowy (blisko 70 proc.), podróżniczo-dokumentalny (blisko 50 proc.) i serialowy z zagranicznymi produkcjami (32 proc.) - internauci mogli wybierać 3 najbardziej pożądane profile stacji. Tylko niespełna co piąty badany chciałby mieć dodatkowo w ofercie kanał informacyjny albo z polskimi serialami.Zdecydowanie bardziej niż obecne kanały w wersji HD, polscy widzowie chcieliby otrzymać na multipleksie zupełnie nowe kanały. Ten drugi scenariusz odpowiadałby 3/4 badanych przez MEC, podczas gdy tylko 24,3 proc. wolałaby mieć obecne stacje w wysokiej rozdzielczości. Zainteresowanie HD jest tylko nieco wyższe wśród badanych mężczyzn (28 proc.) oraz wśród mieszkańców miast pow. 500 tys. mieszkańców (27 proc.).

Ponad 58 proc. polskich internautów wolałoby, aby w ofercie naziemnej telewizji pojawiły się nowe stacje z zagranicznymi programami, niespełna 42 proc. - postawiłoby na polski programming.  

Discovery, TVN i Polsat na topie

Badanych widzów MEC zapytał też o wybór kanałów, które chcieliby dołożyć do oferty kolejnego multipleksu. Internauci wybierali 8 stacji z listy nadawców (lub konkretnych kanałów), którzy deklarowali, iż mogą być zainteresowani obecnością w segmencie DTT i/lub startowali w poprzednich konkursach o miejsce na multipleksach.

76 proc. badanych okazało zainteresowanie kanałem z oferty Discovery, 62 proc. - kanałem Grupy TVN, a 59 proc. - stacją Grupy Polsat.TVN i Polsat w HD

MEC zbadał też alternatywny scenariusz i zapytał widzów o to, jakie kanały z obecnej oferty TV naziemnej najbardziej chcieliby mieć w wersji HD. Okazuje się, że w tej kategorii prowadzą kanały komercyjne „wielkiej czwórki”: TVN i Polsat, na które „głosowało” odpowiednio 65 i 64 proc. polskich internautów. Ranking pożądanych kanałów HD w dużej mierze odzwierciedla popularność rynkową poszczególnych stacji - znacznie lepiej, w stosunku do ich udziałów rynkowych wypadają w nim TVP Historia, Polsat Sport News i Stopklatka. Najmniejszym zainteresowaniem widzów cieszyły się w badaniu TV Trwam HD (1,8 proc.), Polo TV HD (5,5, proc.) i ATM Rozrywka HD (9,6 proc.).A gdyby otrzymanie nowych kanałów wiązało się z wyrzuceniem z oferty bezpłatnej TV pewnej liczby kanałów i Polacy otrzymali możliwość wyboru tych, które wypadną? Widzowie zapytani przez MEC z jakich stacji zrezygnowaliby w takiej sytuacji najczęściej wybierali TV Trwam (59,2 proc.), Polo TV (48,4 proc.) i Eskę TV (29,7 proc.). Najmniej chętnie zrezygnowaliby natomiast z dużych anten publicznego nadawcy - tylko nieco ponad 5 proc. polskich internautów wskazało TVP2 lub TVP1, za którymi uplasowały się TVN (7 proc.) i Polsat (7,3 proc.).Dodajmy, iż w tworzonym MUX 8 prawdopodobnie trzy miejsca otrzyma TVP a cztery nadawcy komercyjni.

Badanie metodą CAWI zrealizował MEC Analytics & Insight w grudniu ubiegłego roku, na próbie 715 Internautów w wieku 15+ (wszystkie dane za MEC).


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TV naziemna na świecie


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 3,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1 dla...

65 zł Więcej...

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

CAM CI+ 4K (bez ECP) z kanałami Museum 4K i...

299 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 HEVC DI-WAY 2020 Mini

Mini odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki DI-WAY z trybem hotelowym...

99 zł Więcej...