reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Putin zainteresowany Bajkonurem

dodano: 2004-01-08 23:12 | aktualizacja: 2004-01-08 23:47
autor: Janusz Sulisz | źródło:

start-Protona-z-astra-2c.jpg Prezydenci Rosji i Kazachstanu Władimir Putin i Nursułtan Nazarbajew mają w dniach 9-10 stycznia podpisać umowę dotyczącą warunków wykorzystania rosyjskiego kosmodromu Bajkonur na terytorium Kazachstanu. Kazachowie domagają się dopuszczenia do technologii kosmicznych oraz lepszych warunków finansowych.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Prezydent Rosji nie ma specjalnego wyjścia i musi podpisać umowę na temat wykorzystania kosmodromu Bajkonur, bo zbyt wiele projektów jest opartych o ten kosmodrom na rozległym terenie w Kazachstanie, który założono 2 lutego 1955 roku.

Bajkonur, teren o powierzchnii 6717 km kwad. (prostokąt 75 x 90km), jest w rękach Rosjan na podstawie 20-letniej umowy z 28 marca 1994 roku. Umowę renegocjowano na wniosek Kazachów, którzy chcą kiedyś przejąć od Rosjan ten kosmodrom, ale obecnie nie mają szans go utrzymać ze względów technicznych i finansowych.

Kazachowie dostawali od Rosji około 110 mln dolarów rocznie, ale Rosjanie byli w stanie zarobić na komercyjnych startach około 1 mld dolarów. Kazachstan chce więcej zarobić wiedząc, że Rosjanie i tak zapłacą. Chcą też przeszkolić swoich specjalistów, by w przyszłości przejąć Bajkonur.

Na kosmodromie Bajkonur jest 9 kompleksów startów rakiet z 15 stanowiskami oraz 11 kompleksów do montażu i obsługi rakiet i satelitów. Są też dwa lotniska i kompleks pomiarowy. Część Bajkonuru to ruina po Związku Radzieckim, która teraz powoli jest odbudowywana z pieniędzy za komercyjne starty rakiet z satelitami

Aktualnie około 70 proc. startów rosyjskich rakiet (głównie Sojuz i Proton) odbywa się z Bajkonuru, w tym także dla rosyjskiej armii oraz dla Międzynarodowej Stacji. Na terenie Bajkonuru stoją też dwa rosyjskie promy kosmiczne Buran (jeden to obecnie już szmelc, a drugi nie jest skończony!).

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Satelity


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics Dongle Q

Homatics Dongle Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

239 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R Plus 4K - Uszkodzone opakowanie

Homatics BOX R Plus to najnowszy wzbogacony m. in. o...

499 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X

Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - nowy odbiornik UHD...

489 zł Więcej...