reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

SpaceX obniży orbitę satelitów Starlink

dodano: 2024-06-15 15:23 | aktualizacja: 2024-06-17 15:55
autor: Artur Kwiecień | źródło: PCMag/SpaceX/FCC/satkurier.pl

Starlink antena logo 1sat.pl 360px Elon Musk twierdzi, że w przyszłości satelity Starlink będą wynoszone na orbitę około 350 km, aby zmniejszyć opóźnienia sygnału docierającego do użytkowników końcowych. Jednak amerykańska FCC ma wątpliwości, bo satelitów będzie zbyt dużo i mogą też stanowić zagrożenie dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, zwykle operującej na wysokości od 390 do 420 km.

Starlink
Starlink


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Po co nowe satelity Starlink tak nisko?

SpaceX planuje wyniesienie ulepszonych wersji satelitów Starlink, aby jeszcze bardziej zmniejszyć opóźnienia w połączeniu internetowym. Nowe satelity miałyby znajdować się na znacznie niższej orbicie – zaledwie 350 km od powierzchni Ziemi w porównaniu z obecnymi 550 km.

Czas sygnału z satelity do użytkownika i z powrotem zostałby skrócony. Teraz opóźnienie związane z przesłaniem sygnału wynosi około 8 ms, a na nowych satelitach może osiągnąć 5-6 ms. W takim przypadku całkowite opóźnienie dla użytkownika końcowego wyniesie mniej niż 20 ms.

Niskie opóźnienia mają kluczowe znaczenie w przypadku gier online, wideokonferencji i innych aplikacji wymagających dużej przepustowości. Dlatego SpaceX postrzega zmniejszone opóźnienia jako jedną z kluczowych przewag Starlink w stosunku do innych dostawców Internetu satelitarnego i niewątpliwą wygodę dla użytkowników.

29 888 nowych satelitów Starlink?

Plany rozmieszczenia zmodernizowanych satelitów na niższych orbitach znalazły już odzwierciedlenie we wniosku SpaceX złożonym do Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego w sprawie eksploatacji 29 888 nowych satelitów. Spośród nich 19 440 będzie działać na wysokościach od 340 do 360 km.

Jednak przed wyniesieniem SpaceX musi uzyskać pozwolenie amerykańskiej Federalnej Komisji Łączności (FCC).
W odpowiedzi na wniosek FCC wysłała już pismo zawierające szereg pytań dotyczących potencjalnego wpływu nowych satelitów na stację orbitalną, obserwacji astronomicznych i możliwości powodowania zakłóceń radiowych, prosząc także o więcej szczegółów od firmy. SpaceX musi przedstawić szczegółową odpowiedź i plany zminimalizowania negatywnych konsekwencji do 8 lipca.

Wkrótce antena Starlink nie większa niż kartka papieru A4

To niejedyne wieści dotyczące Starlink.
SpaceX i Starlink nie pozostają bezczynne. Firmy Muska wkrótce (choć jeszcze nie ma dokładnej daty) zaoferują małą i lekką antenę Starlink z modemem Wi-Fi 6 (2,4/ 5GHz, 802.11b/g/n/ax) zintegrowaną bezpośrednio z „wnętrzem”. Niewielkie wymiary 28,9 x 24,8 cm pozwolą na łatwy transport. Będzie przeznaczony głównie do zastosowań zewnętrznych dzięki zintegrowanemu modemowi.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Satelity


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ ZERO rev.2 HEVC

Vu+ ZERO rev.2 - najnowszy odbiornik Vu+ na Linuksie z...

385 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle Q

Homatics Dongle Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

239 zł Więcej...

Antena Inverto 120 jasnoszara

Antena stalowa, cynkowana 120cm z zawieszeniem sztywnym w kolorze jasnoszarym....

399 zł Więcej...