reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

BLOG: Kanał TVP3 wróci na rynek?

dodano: 2015-02-28 20:22 | aktualizacja: 2015-03-06 10:22
autor: Łukasz Knapik | źródło: informacje własne

TVP3 TVP 3 Trójka TVP3, czyli popularna Trójka, to dla wielu nazwa programu regionalnego ośrodka Telewizji Polskiej. Gdy więc pojawiły się zapowiedzi nadawcy, iż wydzieli on z TVP Info, stacji powstałej z przekształcenia TVP3, osobny kanał - pasmo wspólne terenowych ośrodków - naturalne wydawało się, iż Telewizja Polska powróci do marki TVP3 i tak będzie się nazywać ta nowa stacja. Przez długi czas takie głosy płynęły zresztą z TVP. Ostatecznie zdecydowano się nadać tej stacji nazwę TVP Regionalna (więcej tutaj). Czy jest jednak szansa, aby kanał pod szyldem TVP3 wrócił na rynek? Wydaje się, że tak.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Sama marka Trójka jest bardzo wartościowa, bo może od razu pozwolić pozycjonować kanał i to na bardzo wysokiej pozycji. Oczywiście nie jest tak, że nadanie nazwy numerycznej spowoduje, iż konkretna stacja będzie miała taką pozycję na listach operatorów, bo zależy to od wielu innych czynników, w tym głównego - biznesowego. Gwarancji nie ma więc, ale pewnego rodzaju oddziaływanie na świadomość odbiorcy mamy już na starcie. I nadawcy wiedzą o tym doskonale. Cyfrowy Polsat, który w swoim portfolio ma m.in. takie kanały jak TV4 i TV6, w oficjalnych komunikatach i zapowiedziach antenowych określa je jako Czwórka i Szóstka, a Grupa TVN, do której należy m.in. TVN7, zapowiada filmy czy seriale w Siódemce.

Tak samo robi też Telewizja Polska, która ma TVP1 (Jedynka) i TVP2 (Dwójka). W tym ciągu brakuje Trójki. Sytuacja może się jednak zmienić. Nadawca pracuje obecnie nad zmianą już istniejącej anteny - TVP HD - w TVP Premium HD (więcej tutaj i tutaj). Tu pojawia się pytanie - czy może jednak nie warto powrócić przy tej okazji do nazwy TVP3?

Telewizja Polska chce przy projekcie TVP Premium HD zdefiniować pojęcie „premium”, choć wydaje się ono jasne. To treści premierowe, takie jak filmy prosto z kina czy nowe odcinki seriali, transmisje wielkich wydarzeń sportowych, a także starsze programy, które wciąż możemy uznać za ekskluzywne. I to wszystko TVP dziś oferuje na swoich antenach. Także w TVP HD. Kanał ten możemy więc już teraz uznać za „premium”.

W ofercie TVP HD znajdziemy dziś nowe produkcje znane z innych anten TVP. Na zdjęciu Weronika Rosati w serialu TVP1 „Strażacy”, foto: G. Gołębiowski


Kanał TVP HD rozpoczął nadawanie w 2008 roku. Początkowo, do czasu uruchomienia TVP1 HD i TVP2 HD, a także TVP Sport HD, stacja prezentowała równolegle wybrane pozycje z tych anten w wysokiej rozdzielczości. Obecnie w TVP HD znajdziemy filmy, seriale i programy rozrywkowe. Stacja okazjonalnie prezentuje również treści 3D. Kanał jest obecny w pakietach platform satelitarnych (Cyfrowy Polsat, nc+ i Orange TV), a także wybranych operatorów kablowych i IPTV. W przeszłości stacja nadawała testowo w ramach naziemnej telewizji cyfrowej (NTC).

Kanał od początku zapewniał więc treści „premium”, bo prezentował w wysokiej rozdzielczości programy z innych anten nadawcy. Na przestrzeni lat TVP uruchomiła jednak TVP1 HD, TVP2 HD i TVP Sport HD, więc pojawiła się potrzeba określenia kanału TVP HD na nowo. Dodatek „HD” w nazwie już bowiem nie wyróżnia tej stacji z portfolio nadawcy.

Za zmianą nazwy TVP HD w TVP3 HD przemawia jeszcze jeden fakt - dzisiejsza pozycja na listach części operatorów. Jest tuż za TVP1 HD i TVP2 HD. Tak jest np. na liście platformy nc+. Podobnie ma też Cyfrowy Polsat, z tym, że TVP HD jest przed TVP1 HD i TVP2 HD, ale te trzy kanały są obok siebie i w takim przypadku lekkie skorygowanie ich położenia będzie łatwiejsze.

W portfolio nadawcy są obecnie TVP1 (TVP1 HD), TVP2 (TVP2 HD), TVP HD, TVP Polonia, TVP Historia, TVP Kultura, TVP ABC, TVP Sport (TVP Sport HD), TVP Seriale, TVP Rozrywka, internetowy TVP Parlament, TVP Info, programy 16 ośrodków regionalnych TVP skupione we wspólnym paśmie TVP Regionalna, Biełsat TV (Belsat TV) i kanały wirtualne, takie jak: „TVP Żagle”, „TVP Regionalna - śladami Jana Pawła II”, „TVP - 25 lat wolności”, „TVP Festiwal Dwa Teatry - Sopot 2014”, „TVP Bieszczady”, „TVP - Zdrowo i ze smakiem” i „TVP Tatry” (w przygotowaniu). Z uwagi na brak możliwości przesunięcia startu, nadawca zrezygnował ostatnio z koncesji na TVP Dokument (więcej tutaj i tutaj). W połowie lat 90. ubiegłego wieku, przez krótki czas, TVP nadawała również kanał Tylko Muzyka. W przygotowaniu są natomiast TV Polska (więcej tutaj) i TVP Rozrywka International (więcej tutaj).

Czy w tym wykazie pojawi się znów marka TVP3? Czas pokaże.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Łukasz Knapik


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 3,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1 dla...

65 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle Q

Homatics Dongle Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

239 zł Więcej...

SAT Kurier - 3-4/2023 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 3-4/2023

12 zł Więcej...