reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

BLOG: TVP Sport 2, TVP Dokument i TVP Parlament w MUX8?

dodano: 2015-01-30 19:20 | aktualizacja: 2015-02-15 20:16
autor: Łukasz Knapik | źródło: informacje własne

TVP Trwają prace nad uruchomieniem ósmego multipleksu (MUX 8) naziemnej telewizji cyfrowej (NTC) (więcej tutaj). Według ostatnich propozycji Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT) i Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE), miejsca w nim mają zostać podzielone pomiędzy TVP i nadawców komercyjnych. Ci drudzy sprzeciwiają się jednak faworyzowaniu Telewizji Polskiej, która ma już dla siebie cały MUX 3 (ma też po jednej stacji w MUX 1 i w płatnym MUX 4).Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Publiczny nadawca sygnalizuje, iż może w MUX 8 umieścić wersje HD już istniejących stacji (TVP Historia HD, TVP Polonia HD, TVP Kultura HD, TVP Rozrywka HD, TVP Regionalna HD czy TVP Info HD) (więcej tutaj). Tymczasem dom mediowy MEC przedstawił ostatnio badania opisujące jakich kanałów w multipleksie ósmym chcą ankietowani odbiorcy (więcej tutaj). Wynika z nich, że chcemy nowych kanałów a nie wersji HD już istniejących stacji.

W komentarzach na forach internetowych pojawiają się głosy, iż Telewizja Polska powinna umieścić w NTC swój sportowy kanał TVP Sport, który obecnie zarówno w SD jak i HD jest dostępny w płatnych pakietach platform i sieci kablowych. Prawdopodobnie z uwagi na wysokie koszty praw do imprez sportowych publicznemu nadawcy bardziej opłaca się utrzymywać TVP Sport w obecnej formule, niż odkodowanie go. Jak się okazuje, sportowy kanał TVP może jednak pojawić się w NTC, a koszty tego wcale nie muszą być ogromne.

Telewizja Polska może przecież w MUX 8 wprowadzić drugi, zupełnie nowy kanał - TVP Sport 2 (chociaż z uwagi na większy zasięg ten w MUX 8 powinien nazywać się TVP Sport, a ten w ofertach kablówek i platform TVP Sport 2, ale to już jest szczegół). Już dziś widać, iż publicznemu nadawcy brakuje drugiej takiej stacji. Transmisje sportowe możemy zobaczyć bowiem nawet w informacyjnych kanałach TVP Info czy TVP Regionalna. Ta druga stacja pokazuje je nie tylko w ogólnopolskim paśmie wspólnym, ale również w pasmach ośrodków regionalnych (więcej tutaj). Czemu więc w tym czasie nie pokazać tej imprezy na ogólnokrajowej antenie?

Czy TVP uruchomi drugi kanał sportowy? Na zdjęciu Paulina Chylewska, dziennikarka TVP Sport, foto: Marcin Sochacki/TVP


Koszt drugiego, ale powszechnie dostępnego kanału sportowego może być dla TVP bardzo niski, bowiem może oprzeć finansowanie tej stacji o już bardzo bogatą ofertę własną. Od poniedziałku do piątku, w ciągu dnia TVP Sport 2 może przypomnieć transmisje sprzed paru dni a nawet lat, w ramach cyklu retro. Popołudniową ofertę, w porze największej oglądalności można wypełnić premierowymi reportażami i programami publicystycznymi, które są produkowane obecnie przez TVP Sport i poszczególne ośrodki regionalne TVP. Do tego bieżące informacje ze świata sportu, które i tak są codziennie przygotowywane dla poszczególnych anten nadawcy. Oczywiście to wszystko plus premierowe transmisje z wielu wydarzeń, które teraz rozproszone są po różnych kanałach albo takich, na które TVP nie ma miejsca w obecnym układzie.

Posiadanie otwartego kanału sportowego może być dla TVP korzystne również w czasie negocjacji dotyczących zakupu praw telewizyjnych. Oczywiście, Telewizja Polska już dziś jest na tyle potężnym graczem, iż może zaoferować jedną ze swoich ogólnopolskich anten na konkretne wydarzenie sportowe. Jednak własny i powszechnie dostępny kanał będzie w takich negocjacjach tylko atutem. Sponsorzy pokażą się bowiem nie tylko w czasie samej transmisji, ale również w kilku powtórkach.

Jaki kanał TVP może jeszcze pojawić się w NTC? Może TVP Parlament? Dziś to internetowy kanał, w którym zobaczymy transmisje obrad Sejmu RP, Senatu RP czy też poszczególnych komisji parlamentarnych. Przed laty takie transmisje były w TVP2, potem w TVP3 i TVP Info, aby ostatecznie zakończyć je w 2009 roku. W 2011 roku uruchomiono natomiast internetowy TVP Parlament. Tu pojawia się pytanie, czy obywatele nie powinni mieć powszechnego dostępu do tego, by zobaczyć jak pracują za ich pieniądze i wybrani przez nich politycy. Oczywiście dzisiejsza wersja TVP Parlament jest powszechnie dostępna i bezpłatna, jednak wciąż nie jest to taka powszechność jaką da ogólnopolski kanał telewizyjny dostępny w NTC. Już dziś transmisje wybranych posiedzeń czy konferencji zobaczymy także w bezpłatnych kanałach w NTC (TVP Info i TV Trwam) czy kodowanych, satelitarno-kablowych (TVN24, TVN24 Biznes i Świat, Polsat News, Polsat News 2, Superstacja, TV Republika), ale są to jednak sytuacje okazjonalne i nie zawsze pokazywane w całości.

Powstanie telewizyjnego kanału TVP Parlament musi być jednak oparte o konkretne założenia. Po pierwsze - z uwagi na czysto misyjny charakter stacja nie powinna emitować reklam, ale za to być zwolniona z różnych opłat koncesyjnych. Po drugie - finansować jej działalność powinny, w udziale wskazanym w przepisach, kancelarie Sejmu, Senatu i prezydenta RP. Po trzecie - wszyscy nadawcy mogą bezpłatnie korzystać z materiałów tego kanału, a także bezpłatnie pobierać jego sygnał i emitować go na własnej antenie.

Pojawia się też pytanie, czy widzowie doczekają się w końcu długo zapowiadanego kanału TVP Dokument. Przed laty planowano, iż ma on zastąpić inny - TVP Historia. W tym miejscu brawa dla prezesa Telewizji Polskiej Juliusza Brauna, który w 2011 roku zakończył to, informując, iż TVP Historia zostaje na rynku, a TVP Dokument powstanie jako osobny kanał (więcej tutaj). Brawa, bo publiczny nadawca, przez kanały którego wielu ludzi poznaje otaczający nas świat, powinien mieć w ofercie pełnowymiarową stację historyczną, pokazującą losy naszego kraju. Czy start MUX 8 będzie więc też okazją do uruchomienia TVP Dokument? Zobaczymy.

Wkrótce przekonamy się o tym jakie kanały zobaczymy w MX 8. Pozostaje nam w tym przypadku tylko czekać na decyzje urzędników.

Więcej o tym jakie kanały TVP może umieścić w MUX 8 można przeczytać tutaj.

W naziemnej telewizji cyfrowej Telewizja Polska ma obecnie takie kanały jak: TVP1 HD, TVP2 HD, TVP Polonia, TVP Kultura, TVP Rozrywka, TVP Historia, TVP Info, TVP Regionalna (wszystkie w bezpłatnym MUX 3), TVP ABC (bezpłatny MUX 1) i TVP Seriale (płatny MUX 4, tzw. TV Mobilna Cyfrowego Polsatu).

Ponadto w portfolio nadawcy są TVP1, TVP2, TVP HD (wkrótce zmieniony zostanie w TVP Premium HD - więcej tutaj), TVP Sport, TVP Sport HD, internetowy TVP Parlament, Biełsat TV (Belsat TV) i kanały wirtualne, takie jak: „TVP Żagle”, „TVP Regionalna - śladami Jana Pawła II”, „TVP - 25 lat wolności”, „TVP Festiwal Dwa Teatry - Sopot 2014”, „TVP Bieszczady”, „TVP - Zdrowo i ze smakiem” i „TVP Tatry” (w przygotowaniu). Z uwagi na brak możliwości przesunięcia startu, nadawca zrezygnował ostatnio z koncesji na TVP Dokument (więcej tutaj i tutaj). W połowie lat 90. ubiegłego wieku, przez krótki czas, TVP nadawała również kanał Tylko Muzyka. W przygotowaniu są natomiast TV Polska (więcej tutaj) i TVP Rozrywka International (więcej tutaj).


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Łukasz Knapik


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX R 4K + Tuner DVB-T2 na USB

Homatics BOX R z adapterem DVB-T2 na USB-C to dobry...

399 zł Więcej...

Odbiornik PULSe 4K Mini

PULSe 4K Mini - najnowszy odbiornik Ultra HD od słowackiej...

449 zł Więcej...

Miernik Satlink ST-6986 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem i testerem optycznym

Miernik Satlink ST-6986 do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, naziemnych...

1 630 zł Więcej...