reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Część sponsorów przestaje wspierać Biełsat TV

dodano: 2016-06-17 11:43 | aktualizacja: 2016-06-17 12:39
autor: Łukasz Knapik | źródło: TVP

TV Biełsat Biełsat TV Belsat TV Środowiska białoruskiej inteligencji zaniepokojone sytuacją w jakiej znalazł się Biełsat TV (kanał funkcjonujący w strukturach TVP) w związku z wycofaniem się kilku sponsorów międzynarodowych z finansowania stacji, a także z powodu odwilży w stosunkach białorusko-europejskich, wystosowały do dyrektor Biełsat TV (Belsat TV) Agnieszki Romaszewskiej-Guzy listy, w których deklarują swoje wsparcie i podkreślają istotną rolę tej telewizji - poinformował nadawca (więcej tutaj).Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Oprócz laureatki literackiej Nagrody Nobla Swiatłany Aleksijewicz swoje poparcie dla Biełsat TV wyrazili także: pierwszy przywódca niepodległej Białorusi Stanisław Szuszkiewicz oraz były więzień sumienia i obrońca praw człowieka Aleś Bialacki. Solidarni z Biełsat TV są też dwaj inni byli więźniowie polityczni - poeta Uładzimir Niaklajeu oraz Mikoła Statkiewicz. W 2010 roku obaj startowali w wyborach prezydenckich i obu aresztowano zaraz po ogłoszeniu zwycięstwa Aleksandra Łukaszenki. Statkiewicz spędził w więzieniu 4,5 roku. List popierający działalność Biełsat TV napisał też konkurent Aleksandra Łukaszenki w wyborach 2006 roku Alaksandr Milinkiewicz oraz Żanna Litwina - przewodnicząca Białoruskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Białoruska noblistka z dziedziny literatury Swiatłana Aleksijewicz uważa, że zlikwidowanie Biełsat TV oznaczałoby pozostawienie białoruskiej opozycji całkowicie zrujnowanej i zdemoralizowanej.

- Brakuje nam własnych, wewnętrznych sił do walki, nie mówiąc już o zwycięstwie. „Zaczystki”, które władza od czasu do czasu prowadzi, przyniosły skutek. Dlatego potrzebna jest nam pomoc. Pomoc w stawianiu oporu. To ta praca, której nie widać i wymaga ona wiele czasu. Powtórzę jeszcze raz: nasza wolność jest długą drogą. Długą drogą oświecania narodu. Nadejdą nowe czasy, będą im potrzebni inni ludzie - nowych ludzi trzeba wychować. Dlatego z pracy oświatowej nie należy rezygnować, lecz ją poszerzać.


Pisarka uważa, że jeżeli białoruskie środowiska niezależne zostaną pozbawione wsparcia, to w przyszłości trzeba będzie zaczynać wszystko na nowo.

Mikoła Statkiewicz, przewodniczący Socjaldemokratycznej Partii Hramada i wieloletni więzień polityczny, przypomina w swoim liście, jak wygląda krajobraz medialny Białorusi:

- W przestrzeni telewizyjnej Białorusi panuje Rosja. Na przykład z 8 kanałów cyfrowej telewizji naziemnej, które wchodzą do bezpłatnego dla ludności tzw. pakietu socjalnego, tylko 3 są białoruskie. Pozostałe - rosyjskie lub rosyjskie ze wstawianymi w nie poszczególnymi programami białoruskimi. W telewizji kablowej kanały rosyjskie dominują w znacznie większym stopniu.


Zdaniem polityka taka sytuacja powoduje, że białoruskiemu społeczeństwu narzucany jest kremlowski punkt widzenia. To właśnie pod wpływem powszechnie dostępnych rosyjskich mediów znaczna liczba Białorusinów poparła aneksję Krymu i popiera działania Rosji w Donbasie.

- Z każdym rokiem coraz więcej Białorusinów ogląda Biełsat TV - naszą jedyną obroną przed rosyjską agresją telewizyjną. Biełsat TV jest znany we wszystkich zakątkach Białorusi. Dzięki profesjonalnej i oddanej pracy jego dziennikarzy zaufanie do jedynej białoruskiej telewizji wzrasta. Jednocześnie, wraz z narastaniem przejawów kryzysu w naszej gospodarce, spada zaufanie do zawsze optymistycznej białoruskiej telewizji oficjalnej. Kiedy zaprzestanie pracy Biełsat TV, to białoruskiemu audytorium telewizyjnemu pozostanie tylko jeden wybór - rosyjska, szowinistyczna telewizja. Jeżeli nie chcecie tu „rosyjskiego świata”, to zachowajcie Biełsat TV

- zwraca się do Polaków.


Z kolei Aleksander Milinkiewicz przyrównuje Biełsat TV do takich mediów jak Radio Wolna Europa, które w czasach komunizmu było dla Polaków źródłem wolnego słowa. Jego zdaniem, Biełsat TV szczególnie dobrze dociera do mniejszych miejscowości, gdzie nie ma sieci kablowych i gdzie potrzeba prawdziwych, wolnych informacji jest największa.

- Obecnie w przestrzeni informacyjnej Białorusi dominuje „rosyjski świat”. Bez Biełsat TV ostatecznie przegramy z Kremlem walkę o geopolityczny wybór kraju

- podsumowuje swój list.


Według Uładzimira Niaklajewa, Biełsat TV nie tylko szerzy poglądy demokratyczne w społeczeństwie, ale jako kanał białoruskojęzyczny, jest bardzo ważnym czynnikiem w obronie państwowości i niepodległości kraju.

- Ograniczenie nadawania przez Biełsat TV, a tym bardziej zaprzestanie jego działalności, może mieć bardzo negatywny wpływ na stan, w którym znajduje się białoruskie społeczeństwo. Dlatego działalność kanału telewizyjnego Biełsat TV zasługuje na jak najgłębszą uwagę i wszelaką pomoc

- przekonuje polityk i poeta.


Stanisław Szuszkiewicz, przewodniczący białoruskiego parlamentu w latach 1991-1994, zwraca się do decydentów w Polsce wprost:

- Pozostawcie nam łyk świeżego, informacyjnego powietrza! Jak nic innego będzie to sprzyjać demokratyzacji Białorusi i przekształceniu jej w państwo prawa, co niewątpliwie będzie też sprzyjać dalszemu rozkwitowi Rzeczpospolitej Polskiej. Wasze wydatki zwrócą się poprzez życzliwość zreformowanej Białorusi.


Pierwszy przywódca niepodległej Białorusi przypomina, że jego rodacy mają o wiele trudniejszą drogę do przejścia, by stać się demokratycznym społeczeństwem, ponieważ białoruskie, a w istocie „sowieckie kierownictwo jest podporządkowane Kremlowi i jemu służy”.

Aleś Bialacki, białoruski obrońca praw człowieka trafił na 3 lat do więzienia po tym, gdy polskie i litewskie władze przez przeoczenie przekazały dokumenty dotyczące jego działalności białoruskim śledczym. Działacz wskazuje, że Biełsat TV nie tylko jest źródłem obiektywnych informacji dla setek tysięcy obywateli kraju, ale też umiejscowienie siedziby tej telewizji w Polsce pozbawia białoruskie władze możliwości nacisku na nią. Zwraca też uwagę na fakt, że Biełsat TV jest inkubatorem niezależnego dziennikarstwa na Białorusi, gdyż daje możliwość zdobycia doświadczenia dużej grupie białoruskich dziennikarzy.

- Telewizja jest jaskrawym przykładem solidarności demokratycznej Polski z narodem białoruskim i białoruską społecznością demokratyczną, która znajduje się pod presją autorytarnych władz. Biełsat TV jest znakomitym narzędziem promocji zasad demokracji w przestrzeni medialnej oraz jest skierowany na umacnianie stabilności w regionie Europy Wschodniej

- napisał w swoim liście.


Dla Żanny Litwiny, współzałożycielki i pierwszej przewodniczącej niezależnego Białoruskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy, najważniejsza jest unikatowość Biełsat TV. Przypomina ona, że dziennikarze stacji bez żadnej akredytacji dziennikarskiej, w ciągu lat pracy wewnątrz kraju zdołali zbudować profesjonalny środek masowego przekazu, który dociera do Białorusinów z tą częścią informacji o życiu społeczeństwa, którą przemilcza lub świadomie skaża telewizja państwowa.

- Chciałoby się zwrócić do tych, od których zależy wsparcie dla dalszego istnienia tej inicjatywy medialnej z prośbą i apelem - o zachowanie tego skarbu, utworzonego z ich pomocą dla przyszłości i dobrosąsiedzkich stosunków na naszym kontynencie

- kończy swój list Żanna Litwina.


Listy wsparcia zostały przekazane w Polsce m.in. Ministerstwu Spraw Zagranicznych (MSZ), które wspiera działalność Biełsat TV od początku jej istnienia, a także zagranicznym donatorom Biełsat TV. Działająca w ramach TVP stacja rozpoczęła nadawanie satelitarne na Białoruś w 2007 roku (więcej tutaj).


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TVP


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2 HEVC DI-WAY 2020 Mini

Mini odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki DI-WAY z trybem hotelowym...

99 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ DUO 4K SE S2X FBC

Vu+ DUO 4K SE - najnowszy odbiornik Ultra HD 4K...

1 690 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle G Google TV

Homatics Dongle G to odtwarzacz multimedialny 4K o kompaktowej konstrukcji...

279 zł Więcej...