reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

BLOG: Gdzie obejrzeć igrzyska Rio 2016 w 4K?

dodano: 2016-08-08 18:46 | aktualizacja: 2016-08-08 21:42
autor: Anita Kaźmierska | źródło: Inf. własna

ogrzyska Rio 2016 olimpiada kółka Często słyszy się, że 2016 jest przełomowym rokiem dla 4K. Dużo w tym racji, bo rynek jest dosłownie zasypywany przez coraz to nowsze i - na szczęście - coraz to tańsze modele telewizorów UHD. W sprzedaży pojawiają się też kolejne modele zewnętrznych odbiorników Ultra HD. Wynika z tego, że producenci elektroniki użytkowej jakby wyczuwają zapotrzebowanie konsumentów na treści w rozdzielczości cztery razy większej niż Full HD. Czy podobnie jest z producentami treści?

Rio 2016 Ultra HD UHD 4K UHDTV


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Istotnym wydarzeniem w 2016 roku jeśli chodzi o 4K były transmisje na żywo z mistrzostw Euro 2016. W ultrawysokiej rozdzielczości pokazane zostało aż osiem meczów. Był to zarazem wielki sprawdzian dla tej technologii, zarówno od strony produkcji, emisji, jak i odbioru (więcej na ten temat w wydaniu SAT Kurier 7-8/2016). Niestety ani Telewizja Polsat, która była w posiadaniu praw do Euro 2016 na Polskę, ani Telewizja Polska, która kupiła od Polsatu sublicencję, nie zdecydowały się na transmisję Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej 2016 w rozdzielczości 4K. Szkoda, bo byłby to dla nich wielki prestiż, nawet mimo tego, że transmisje 4K byłyby osiągalne zapewne tylko dla bardziej wąskiej grupy odbiorców.

Kolejnym przełomowym wydarzeniem w kalendarzu relacji 4K na 2016 rok mogły być Letnie Igrzyska Olimpijskie Rio 2016. Dlaczego „mogły”, a nie „są”? Przede wszystkim dlatego, że relacje 4K z Rio 2016 nie są dostępne dla nadawców na zasadzie „na żywo”, a z jednodniowym opóźnieniem. Z czego to wynika? Realizacją relacji z igrzysk w ultrawysokiej rozdzielczości zajmuje się japoński nadawca NHK. Ale nie nagrywa ich w 4K, a w... 8K. Inni nadawcy zainteresowani pokazywaniem igrzysk w 4K muszą najpierw porozumieć się z NHK, który z kolei może udostępnić im taki sygnał po uprzedniej konwersji w dół. Brak transmisji na żywo w 4K z igrzysk skutkował raczej niskim zainteresowaniem sygnałem UHD po stronie nadawców.

W Europie relacje z igrzysk Rio 2016 w 4K będą mogli oglądać wyłącznie Słowacy, za sprawą nadawcy publicznego RTVS. Prawa do 4K pozyskał również brytyjski BBC, ale ostatecznie nie zdecydował się na pokazywanie ich w ultrawysokiej rozdzielczości (przeprowadzi za to relacje w VR 360°). Poza Europą, na wyższą niż HD rozdzielczość relacji z igrzysk liczyć mogą, oprócz wspomnianych wcześniej Japończyków, także Brazylijczycy i Amerykanie. W USA aż cztery sieci udostępniają swoim abonentom relacje w UHD - Comcast, DirecTV, Dish i EPB. Prawa do pokazywania igrzysk w Stanach ma NBC Olympics.

Dlaczego Polacy nie zobaczą relacji z igrzysk w 4K? Mogliśmy, podobnie jak Słowacy, uruchomić transmisję testową w UHD w ramach DVB-T2, ale tak się nie stało. Przecież Telewizja Polska prowadziła już emisję eksperymentalną w 4K z nadajnika w Warszawie (było to rok temu!), dostała też niemałe dofinansowanie na projekty związane z 4K, 8K, a nawet 16K, bo w kwocie aż 9,4 mln zł (przy łącznej wartości projektu 23,5 mln zł). Więc gdzie leży problem?

Czy rozwój 4K w TVP został wstrzymany? Zdecydowanie nie, bo 30 czerwca br. TVP ogłosiła przetarg na świadczenie usług w zakresie badań i rozwoju technologii 4, 8 i 16K w ramach projektu dofinansowanego ze środków UE, pt. „Pilotażowa instalacja rejestrowania, przetwarzania i dystrybucji treści audiowizualnych w technologii 4,8 i 16K”. Termin składania ofert mija 22 sierpnia br. Jak informowała w styczniu TVP, w wyniku projektu uruchomiona ma zostać produkcja audycji w dużo wyższej rozdzielczości. Emitowanie relacji z Rio w testowym multipleksie DVB-T2/HEVC w Warszawie mogło być dla TVP dobrym krokiem w kierunku 4K. Pozwoliłoby to na zdobycie kolejnych, cennych doświadczeń, które mogłyby zaprocentować w przyszłości, nie mówiąc już o prestiżu, jaki wiązałby się z byciem jednym z dwóch w Europie nadawców z igrzyskami w 4K i jednym z mniej niż dziesięciu nadawców na świecie.

Magdalena Łobodzińska, rzecznik prasowa Telewizji Polskiej, powiedziała w lipcu dla „Wirtulanych Mediów”, że Telewizja Polska zamierza uruchomić w 2018 roku kompletną mobilną instalację technologiczną umożliwiającą rejestrację i emisję na żywo do Internetu w formacie 4K wydarzeń live, post-produkcję i archiwizację zarejestrowanego materiału. Dodała, że miałby to być duży krok w kierunku uruchomienia nowego kanału UHD. Nie pozostało nic innego, tylko cierpliwie czekać na postępy TVP w tym temacie. Słowacy zapowiedzieli, że testowy kanał UHD 4K w Bratysławie z materiałami 4K z igrzysk w Rio będzie dostępny aż do końca roku! Czy w międzyczasie TVP sprawi widzom jakąś niespodziankę? Może czas na TVP 4K w HbbTV?


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Anita Kaźmierska


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Google TV Next 4K Stick HDMI

Google TV Next 4K Stick HDMI to ciekawy i wydajny...

349 zł Więcej...

SAT Kurier - 5-6/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 5-6/2022

12 zł Więcej...

Antena sat kempingowa 60 cm z przyssawką

stalowa antena 60 cm przenośna na przyssawkę.

199 zł Więcej...