reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

BLOG: Platforma à la carte + PPV nie tylko melodią przyszłości

dodano: 2020-12-27 19:49 | aktualizacja: 2020-12-29 17:13
autor: Anita Kaźmierska | źródło: satkurier.pl

TStv Africa Badania rynkowe od lat pokazują, iż duża część polskich widzów chciałaby, żeby operatorzy płatnej telewizji sprzedawali dostęp do pojedynczych kanałów, a nie tylko odgórnie zdefiniowane pakiety. Ci jednak nie kwapią się do wdrożenia w pełni elastycznych ofert. Czy usługa telewizyjna w modelu à la carte jest tylko melodią przyszłości? Przykład afrykańskiej platformy satelitarnej TStv Africa pokazuje, że takie rozwiązanie jest możliwe do wprowadzenia w życie.

TStv Africa


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Nigeryjska platforma TStv Africa, której operatorem jest Telcom Satellites Limited, nadaje poprzez satelitę Belintersat-1 na pozycji orbitalnej 51,5°E, w wiązce nieosiągalnej w Polsce, głównie w kompresji H.265/HEVC. Oferta obejmuje ponad 120 kanałów i stacji radiowych, w tym wiele w jakości HD. Ale to nie oferta jest tu najbardziej interesująca, a model biznesowy, w jakim świadczone są usługi - à la carte. Oznacza to, że klient może skomponować własny pakiet kanałów, który odpowiada nie tylko jego zainteresowaniom, ale i możliwościom finansowym.

Kolejną ciekawostką jest to, że platforma działa na zasadzie PPV - opłaty wnosi się za jeden dzień oglądania, co w połączeniu z à la carte daje klientowi pełną elastyczność. W praktyce oznacza to, że jeśli chcemy danego dnia oglądać np. Travel Channel, to płacimy za taką możliwość 5 niar (5 NGN), czyli w przeliczeniu na polską walutę około 5 groszy (0,05 PLN). A jeśli będziemy chcieli oglądać ten kanał przez cały miesiąc, to zapłacimy 150 NGN, czyli 1,40 PLN. Nie ma tu żadnych umów czy zobowiązań - klient może włączać i wyłączać, co chce i kiedy chce, z dnia na dzień. Dodatkowo musi kupić dekoder w cenie 13 500 NGN (126 PLN).

Cała oferta podzielona jest na 9 grup tematycznych obejmujących łącznie 121 kanałów, ale zasadniczo można wybierać dowolne kanały:
  • News Channels: 17 kanałów - głównie po 3 NGN,
  • Movies: 24 kanały - głównie po 5 NGN,
  • Sports: 9 kanałów - głównie po 5 NGN,
  • Kids Channels: 11 kanałów - po 4 NGN,
  • Health & Lifestyle: 10 kanałów - po 3 lub 5 NGN,
  • Religious Channels: 12 kanałów - po 5 NGN,
  • Nigerian Channels: 14 kanałów - po 3 lub 5 NGN,
  • Music Channels: 5 kanałów - po 5 NGN,
  • Documentary Channels: 19 kanałów - po 5 NGN.

Niestety przeniesienie tego pomysłu na większą skalę na polskie podwórko wydaje się być nierealne, ponieważ za część kanałów widzowie w ogóle nie chcieliby osobno płacić. Ten nadawca, który emitowałby głównie powtórki lub reklamy przerywane filmami, miałby poważny problem z utrzymaniem się na rynku, bo kto zechciałby świadomie wybierać i płacić za takie treści? Kłopoty mogłyby mieć również stacje sportowe, ponieważ widzowie zapewne płaciliby tylko za te dni, kiedy transmitowane są jakieś interesujące ich wydarzania. W tej sytuacji cena musiałaby być adekwatnie wysoka.

Z drugiej strony model à la carte + PPV wcale nie oznaczałby uproszczenia oferty dla klienta, bo kto miałby ochotę się zastanawiać, które i kiedy kanały chce oglądać? Znacznie bardziej wygodne jest przełączanie po dziesiątkach kanałów czy przeglądanie EPG i zatrzymywanie się na co ciekawszych audycjach.

Reasumując, powszechne rozwiązanie à la carte + PPV mogłoby doprowadzić do znacznej redukcji liczby kanałów dostępnych na polskim rynku, choć już od dawna się mówi, że jest ich za dużo, a także do ogólnego spadku zainteresowania telewizją (łatwiej oglądać coś, za co i tak już się zapłaciło). Kto wie, może w przyszłości, gdy VOD postawi operatorów pod ścianą, będą oni zmuszeni dogonić afrykański rynek pod względem tej elastyczności.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Anita Kaźmierska


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics Dongle R 4K

Homatics Dongle R to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

259 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.0 4K Light 3,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

35 zł Więcej...

SAT Kurier - 3-4/2023 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 3-4/2023

12 zł Więcej...