reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Porównanie: Anteny stalowe 85-90 cm

dodano: 2016-12-01 13:02 | aktualizacja: 2016-12-06 12:35
autor: Mariusz Kobiela/Konrad Dąbek | źródło: SAT Kurier 11/2016

Porównanie: Anteny stalowe 85-90 cm Mimo tego, że sporo czasu pomiędzy październikowym a listopadowym wydaniem magazynu zajęła redakcji wystawa SAT KRAK 2016, to w natłoku wydarzeń udało się znaleźć kilka chwil na ostatnie w tym sezonie testy na świeżym powietrzu, przy sprzyjającej pogodzie. W zdrowym ciele zdrowy duch, warto się nieco poruszać, więc dla odmiany od testów odbiorników cyfrowych z ochotą zabraliśmy się za szybkie porównanie czterech modeli anten satelitarnych o średnicy 85-90 cm.

Porównanie: Anteny stalowe 85-90 cm


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Wybraliśmy modele akurat dostępne na stanie i pod ręką. Na polskim rynku obecna jest znacznie szersza paleta produktów, ale z jednej strony nie sposób pozyskać wszystkie możliwe modele (i niekoniecznie jest sens, bo czasami są to te same anteny, wyjeżdżające z jednej fabryki, a sprzedawane pod różnymi markami), a z drugiej ogranicza nas limit czasowy na testy. Wybrane produkty są jednak jednymi z popularniejszych w Polsce, więc wnioski zawarte w tabelach z pewnością przydadzą się przy zakupie. Pomiary wykonano jednego dnia przy idealnych warunkach atmosferycznych, zapewniając możliwie identyczne warunki, ten sam konwerter (Televes Single) oraz to samo urządzenie pomiarowe – miernik Televes H45 Advance.

Czym różnią się anteny satelitarne?

Niewątpliwie podstawową kwestią jest rozmiar anteny i to wpływa bezpośrednio na możliwości odbioru kanałów, zwłaszcza na maksymalny poziom sygnału, jaki z takiej anteny uda się uzyskać. W obecnych czasach wszyscy producenci anten satelitarnych to uznane firmy, nie ma już żadnej prowizorki, co za tym idzie – nie zdarza się, że antena jest źle wykonana. Nad wszystkim czuwają maszyny, a technologia jest dopracowana. W efekcie, jeśli chcemy zyskać naprawdę dużo na poziomie sygnału, to nie tyle szuka się konkretnego modelu, co jednak po prostu większego rozmiaru.

Nadal jednak anteny satelitarne różnią się sposobem wykonania i to obejmującym wszystko – grubość blachy użytej przy produkcji lustra, sposób mocowania i jego wykonanie (np. całkiem zabudowane lub koszyk), solidność i sposób zabezpieczeń elementów przed korozją, jeśli materiały są na nią podatne, uchwyt LNB (zarówno „hokej”, jak i plastiki), a nawet dostępność akcesoriów jak uchwyty na dodatkowe konwertery. Dlatego wybierając antenę warto rozważyć, czy ważny jest dla nas jej koszt, czy też jednak jakość wykonania i – nieco górnolotnie mówiąc – jej długowieczność.

Dlaczego ważne są detale?

No ale dobrze – jeśli twierdzimy, że przy antenach o zbliżonym rozmiarze nie ma dużych rozbieżności, to jaki jest sens mierzyć czasze o podobnych średnicach?

Otóż wbrew pozorom choć zakres wydaje się niewielki – skupiliśmy się na antenach z 85-90 cm, to jednak między najmniejszą, a największą dostrzegalne są rozbieżności. I tu dochodzimy do sedna sprawy – przy instalacjach antenowych, zwłaszcza satelitarnych, gdyż one są mocniej podatne na wpływ warunków atmosferycznych niż naziemne – walczy się o każdą dziesiątą część dB poziomu sygnału czy też stosunku sygnału do szumu. W określonych sytuacjach od 0,1 dB może zależeć, czy jeszcze możemy oglądać kanały, czy już obraz zaczyna się zacinać.

Sygnał nie znika nagle!

Przeciętny widz nieposiadający wiedzy technicznej często patrzy na problemy z odbiorem kanałów TV przez pryzmat tego, co widzi. Czyli oglądać można, albo przychodzi ulewa i nie można, a przejście między tymi stanami jest nagłe. W praktyce oglądając TV nie zastanawiamy się nad tym, że poziom sygnału docierającego do odbiornika zmienia się nieustannie. Przy idealnych warunkach atmosferycznych potrafi być lepszy, przy zachmurzeniu gorszy, ale mimo tego przy dobrze ustawionej antenie o odpowiedniej średnicy nadal możemy oglądać TV bez zakłóceń, więc tego nie zauważamy. Za wszystko odpowiedzialne są mechanizmy korygujące błędy obecne we przekazie cyfrowym.

Sygnał można mierzyć i analizować na różne sposoby, ale chyba najbardziej reprezentatywną wartością jest stosunek sygnału do szumu, bo ma bezpośrednią zależność do poprawnego odbioru przekazu cyfrowego z określonymi parametrami. Znane są graniczne wartości stosunku sygnału do szumu, poniżej których poprawny odbiór nie jest możliwy:
 

Jeśli przy idealnych warunkach do odbioru sygnału mamy na dwóch antenach różnicę SNR np. na poziomie 0,3 dB, to gdy warunki będą się pogarszać, w pewnym momencie na jednej z anten możemy dojść do sytuacji, gdy na jednej z anten jeszcze będziemy w stanie odebrać sygnał, a na drugiej – ta wcześniejsza różnica zaprocentuje brakiem odbioru. Dlatego nawet niewielkie różnice mają znaczenie i trzeba zawsze dążyć do uzyskania najlepszego możliwego poziomu sygnału...


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Testy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Stojak ścienny regulowany 60-100cm

stojak ścienny boczny, ocynkowany

129 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R 4K

Homatics BOX R to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy Homatics...

319 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO rev.2 HEVC

Vu+ ZERO rev.2 - najnowszy odbiornik Vu+ na Linuksie z...

385 zł Więcej...