reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Eger - znane winiarskie miasto na Węgrzech

dodano: 2016-11-30 18:25 | aktualizacja: 2019-10-30 17:13
autor: Janusz Sulisz | źródło: SAT Kurier 2/2013

Eger podroze z antena new 2019 Eger, poza Tokajem, to najbardziej znane winne miasto na Węgrzech. Miasto znane najbardziej Polakom i to od wieków, przez wino ściągane od średniowiecza do Krakowa i Bochni w beczkach. Latem zjeżdżają do Egeru tłumy naszych rodaków. Polacy są tam lubiani, bo lubią wino Madziarów. Pojawiają się tam z dwóch powodów - wino Egri Bikavér (bycza krew) i termy, których w okolicy nie brakuje. Już gdy wjeżdża się do tego zabytkowego miasteczka, to widać winnice oraz bramy piwnic oraz sklepiki z winem. Można powiedzieć, że Eger to taka polska obrona Częstochowy. Gdy w 1552 roku armia turecka oblegała zamek w Egerze, dowódca obrony kapitan Istvan Dobó na czele 4 tys. żołnierzy przez 37 dni odpierał zaciekłe ataki wroga. Turcy zamku wtedy nie zdobyli, a z obroną Egeru wiąże się też historia... o byczej krwi! O tym poniżej.

Wegry_760


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Anteny i platformy satelitarne

Węgry to niecałe 10 mln mieszkańców, ale platform satelitarnych jest więcej niż trzeba, bo było aż pięć! Doszło jednak do zmian. Nadal działa tam węgierski pakiet rumuńskiej, multiregionalnej platformy Digi TV, która nadaje z pozycji 1°W. Jest też platforma UPC Direct z 1°W, której właścicielem jest Liberty Global - właściciel UPC Polska i platform freeSAT by UPC Direct w Czechach i na Słowacji. To w Budapeszcie długo był uplink platform UPC dla Europy Centralnej - teraz jest w Luksemburgu. Poza tym były jeszcze platformy Hello HD z pozycji 9°E oraz Magio TV i T-Home (T-Kabel) z izraelskiego satelity Amos 3 na pozycji 4°W.
Anteny satelitarne na dachu w Egerze

Na budynkach w Egerze najbardziej widać anteny platform Digi TV oraz T-Home. Praktycznie nie są już widoczne anteny z logo Hello HD i UPC Direct. Interesujące są pewne analogie do polskich platform. Digi TV to popularna platforma - taki polski Cyfrowy Polsat. Hello HD to był odpowiednik platformy n, nawet pod względem podobnego dekodera jak nbox od ADB Polska. Tak jak w Polsce - nie ma już platformy n, tak i zlikwidowano platformę Hello HD. T-Home to platforma węgierskiego operatora Magyar Telecom, czyli nasz Orange TV. UPC Direct to jakby odpowiednik CYFRY+.
Antena satelitarna T-Home

Zresztą podobnie jest z kanałami publicznej Magyar Televizio, których jest pięć - M1, M2 (informacyjny), M3 - ten nadaje od 2005 roku, M4 Sport i M5. Podobnie jest w Polsce z kanałami TVP1, TVP2 i TVP Info (kiedyś TVP 3), a także TVP Sport. Kanały MT nadawane są z pozycji 9°E, 4°W i 1°W. M1 i M2 nadają też rumuńskie platformy Dolce z 39°E i Focus sat z 1°W.
Antena platformy Digi TV na Węgrzech

Osiągnięcia platform na Węgrzech nie są tak duże jak w Polsce, bo nasz kraj ma prawie 4 razy więcej mieszkańców. Do tego stolica Węgier - Budapeszt, jest mocno scyfryzowana przez kablówkę UPC Hungary, a mieszka tam 1,7 mln, czyli aż 17% ludności. Dlatego dziwi, że węgierskie platformy z trudem utrzymują swój stan, choć kilku z nich wcale się to nie opłacało i odeszły w niepamięć (Hello HD). Dodatkowo kryzys spowodował, że Węgrzy niewiele inwestują w nowe anteny czy dekodery.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Konwerter Twin Televes

Podwójny konwerter Universal Twin hiszpańskiej firmy Televes o współczynniku szumów...

79 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X

Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - nowy odbiornik UHD...

549 zł Więcej...

Nagrywarka 4K UHD HyperCap II Duo

Nagrywarka (grabber) i streamer sygnału HDMI w wysokiej jakości, bezpośrednio...

1 790 zł Więcej...