reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Włoska Sardynia z rajskimi plażami

dodano: 2016-11-16 18:57 | aktualizacja: 2019-10-16 14:11
autor: Janusz Sulisz | źródło: SAT Kurier 5/2013

flaga_sardynia Włoska wyspa Sardynia jest mało znana w Polsce, a szkoda. Bardziej popularna turystycznie jest Sycylia. Na Sardynię można dolecieć z Polski w niecałe 2,5 godz. samolotem tanich linii Ryanair lub Alitalią przez Rzym lub Mediolan. Są bezpośrednie loty z Krakowa do Cagliari, zaczynające się już z końcem marca i trwające do końca października. Najlepiej wybrać się tam w miesiącach przedsezonowych - w maju lub czerwcu, ewentualnie we wrześniu lub październiku, bo słonko i ciepło dopisuje, a plaże nie są tak zatłoczone, jak w szczycie sezonu (w sierpniu Włosi zamykają firmy i jadą na obowiązkowe urlopy). Przed sezonem ceny hoteli i kwater są dużo niższe - naprawdę można zaoszczędzić.

Sardynia_basen_760


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Rajska Sardynia to wyspa położona w środkowym obszarze Morza Śródziemnego, około 200 km od Włoch i 14 km na południe od francuskiej Korsyki. To obszar typowo górzysty - jej najwyższym szczytem jest Punta La Marmora - 1834 m n.p.m. Stolicą Sardynii jest Cagliari - tu jest też największe lotnisko i port, gdzie trafiają turyści. Tu jest też większy port wojenny marynarki włoskiej. Na Sardynii są cztery duże lotniska oraz dobrze rozwinięta sieć kolejowa i drogowa.

Językami używanymi na Sardynii są włoski i sardyński (sardo). Można porozumieć się po angielsku, gorzej po niemiecku czy francusku (to przy Korsyce) - może lepiej po hiszpańsku. Język sardyński to taka mieszanka słów łaciny, włoskiego, greckiego, arabskiego, hiszpańskiego i katalońskiego. Co ciekawe, w samej Italii sardo jest uznawany za dialekt włoskiego, ale językoznawcy spoza Włoch uważają sardyński za odrębny język. Sardo posługuje się 97% mieszkańców wyspy - ponad 1 mln. Co ciekawe, każda z 8 prowincji ma własną gwarę, np. w Sassari czy Cagliari. Sardyńczycy mówią po włosku dlatego, że muszą porozumiewać się między sobą. W górach mówią swoją gwarą sardo i trudno ich zrozumieć. Polskę znają zwykle przez papieża Jana Pawła II, rzadziej Zbigniewa Bońka.
 
Rajska plaża na Sardynii

KLIMAT

Sardyński klimat jest typowo śródziemnomorski, z łagodnymi zimami oraz gorącymi i suchymi latami. Wartości ekstremalne latem czasami sięgają ponad 40°C (czasami z bardzo wysoką wilgotnością powietrza), co bywa uciążliwe. Zimą, tylko w szczególnych okolicznościach, rzadko kiedy, temperatura spada poniżej zera (śnieg tylko w górach). Uciążliwe mogą być częste wiatry, w szczególności mistral i sirocco. Tak było podczas mojej podróży na Sardynię w kwietniu, gdy temperatury były prawie jak w Polsce, ale na Sardynii nad morzem dotkliwie wiał zimny wiatr mistral. Wcześniej Sardynię dotknęło małe tsunami - sztorm, który wyrzucił ogromne ilości śmieci i roślinnych pozostałości. Częściowo zniszczone zostały plaże i infrastruktura hotelowa. Latem w ciągu dnia jest bryza morska z sirocco (po sardyńsku: s’imbattu), która obniża temperaturę i sprawia, że jest całkiem znośnie.
 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Moduł UniCam Prime

Najnowsza wersja uniwersalnego modułu dostępu UniCam Prime - następca Unicam...

499 zł Więcej...

Antena Fuba DAA 110A grafit

Fuba DAA 110A to profesjonalna, włoska antena offsetowa. Łatwa w...

649 zł Więcej...

Odbiornik Dreambox DM920 Ultra HD Triple Multistream

Najnowszy odbiornik UHD cenionej marki Dreambox - model DM920 Ultra...

1 790 zł Więcej...
reklama