reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Włoska Sardynia z rajskimi plażami

dodano: 2016-11-16 18:57 | aktualizacja: 2019-10-16 14:11
autor: Janusz Sulisz | źródło: SAT Kurier 5/2013

flaga_sardynia Włoska wyspa Sardynia jest mało znana w Polsce, a szkoda. Bardziej popularna turystycznie jest Sycylia. Na Sardynię można dolecieć z Polski w niecałe 2,5 godz. samolotem tanich linii Ryanair lub Alitalią przez Rzym lub Mediolan. Są bezpośrednie loty z Krakowa do Cagliari, zaczynające się już z końcem marca i trwające do końca października. Najlepiej wybrać się tam w miesiącach przedsezonowych - w maju lub czerwcu, ewentualnie we wrześniu lub październiku, bo słonko i ciepło dopisuje, a plaże nie są tak zatłoczone, jak w szczycie sezonu (w sierpniu Włosi zamykają firmy i jadą na obowiązkowe urlopy). Przed sezonem ceny hoteli i kwater są dużo niższe - naprawdę można zaoszczędzić.

Sardynia_basen_760


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

CAGLIARI - STOLICA SARDYNII

Cagliari (po sardyńsku: Casteddu) jest największym miastem wyspy z 150 tys. mieszkańcami - to stolica prowincji i regionu Sardynii. Miasto Cagliari od historii starożytnej jest centrum administracyjnym, ale obiektów historycznych do zwiedzania jest niewiele. Z czasów cesarstwa rzymskiego znane pod nazwą Caralis, jako stolica rzymskiej prowincji Sardynia i Korsyka, a później stolica Królestwa Sardynii.
 
STAROŻYTNE MIASTO NORA

Miejscowość Pula znajduje się w pobliżu starożytnego miasta Nora, założonego według legendy przez mieszkańców z Półwyspu Iberyjskiego prowadzonych na Sardynię - tzw. Norace. Nora została rozbudowana przez Fenicjan około VIII wieku p.n.e. prawdopodobnie blisko osiedli już przebywającego tam miejscowego ludu Nuragijczyków, po których pozostały ślady. Kilka tysięcy lat p.n.e. armię zaciężną faraona Egiptu stanowili właśnie wojownicy z Sardynii.
 

NURAGI - STAROŻYTNA CYWILIZACJA SARDYNII

Nurag to rodzaj konstrukcji megalitycznej w kształcie ściętego stożka, występujący na całym terytorium Sardynii. To pomniki cywilizacji nuragijskiej. Zostały zbudowane w drugim tysiącleciu p.n.e. od 1800 do 1100 r. p.n.e. Powstało około 8000 stożków, średnio jeden na 3 km kw. (7000 śladów rozrzuconych na Sardynii). Budowano je w kształcie kręgów metodą schodkową, podobnie jak piramidy w Egipcie (kto od kogo nauczył się je budować?). Warto zobaczyć nuragi w Su Nuraxi koło Barumini, które nosi nazwę „kamiennej stolicy”. To dobrze zachowany kompleks kamiennych budowli wnoszonych na planie 4 wież (wys. 20 m). Są też setki wiosek i grobowców megalitycznych - to dowód wyjątkowej, starożytnej cywilizacji, która rozwinęła się na wyspie od drugiego tysiąclecia p.n.e. Oprócz wież, były też inne struktury charakteryzujące tę kulturę, takie jak groby gigantów (miejsca pochówku), których centralne stele miały do 4 m wysokości, święte studnie (miejsca kultu) przez wyrafinowane techniki wytwarzania brązu - to symbole tej cywilizacji. Nuragowie byli narodem wojowników, pasterzy i rolników podzielonych na klany. Już wtedy handlowali z greckimi Mykenami, Fenicjanami i Etruskami, wzdłuż szlaków, które przekraczały brzegi Morza Śródziemnego od Hiszpanii do libańskiego wybrzeża i Egiptu. Ich najbardziej znane symbole - nuragi, zostały sklasyfikowane jako światowe dziedzictwo UNESCO. Największa nuragijska, królewska budowla Barumini - Su Nuraxi (czytaj: su nurażi) w roku 2000 została wciągnięta na listę światowego dziedzictwa UNESCO) znajduje się ok. 50 km na północ od Cagliari.

HISTORIA SARDYNII

Podbój Sardynii rozpoczęła Kartagina w VI w. p.n.e., następnie Rzym (od III w. p.n.e), których przepędzili Wandale (V w. n.e). W czasie rzymskiego podboju Sardynii (238 r. p.n.e.) to było najważniejsze miasto wyspy, początkowo wybrane jako stolica rzymskiej prowincji Sardynii i Korsyki. W czasach rzymskich był tam ratusz. Zabytki świadczą o rozwoju miasta, zwłaszcza w drugim i trzecim wieku naszej ery, gdy jeszcze byli tam Rzymianie. Rezygnacja z miasta Nora miała początek już w V wieku n.e., głównie przez najeźdźców - Wandalów i coraz większe trudności w ruchu morskim. W związku z najazdami Saracenów miasto Nora ostatecznie przestało istnieć w VIII w. n.e. Po Wandalach Sardynię najeżdżali Bizancjum (VI w.), Arabowie (VIII w.) i Aragonia (XIII-XV w.). W 1861 r. za sprawą Sardyńczyka z Nicei Giuseppe Garibaldiego powstało królestwo Włoch - następnie Republika Włoska, a Sardynia weszła w ich skład. Co ciekawe, w 1943 roku antyfaszystowski rząd włoski uwięził samego Mussoliniego, którego ukrywano na wyspie Ponza, później w Santa Maddalena na Sardynii. Sardynia została użyta do podstępu brytyjskiego wywiadu w czasie II wojny światowej, gdy wmówiono hitlerowcom, że desant aliantów zamiast na Sycylię, będzie na... Sardynię, Korsykę i Bałkany. Hitler się nabrał, skierował na Sardynię swoje wojska, podczas gdy Sycylia nie była broniona - została szybko wyzwolona. Sardynię wyzwolili włoscy partyzanci w 1943 roku.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena Olympia BX 1000+LTE Combo V/H

Nowoczesna antena szerokopasmowa BX 1000+ Olympia Combo. Zaprojektowana do w...

120 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R Plus 4K

Homatics BOX R Plus to najnowszy wzbogacony m. in. o...

629 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Supreme Twin UHD 4K 2xDVB-S2X

Octagon SF8008 Supreme Twin UHD 4K 2xDVB-S2X - odbiornik UHD...

569 zł Więcej...