reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Vu+ Ultimo 4K - test odbiornika

dodano: 2017-03-27 14:03
autor: Konrad Dąbek | źródło: SAT Kurier 1-2/2017

Vu+ Ultimo 4K Tak, jak zapowiadaliśmy w wydaniu magazynu SAT Kurier 12/2016, na początek roku na rynek trafił odbiornik Vu+ Ultimo 4K, będący aktualnie najpotężniejszym i najlepiej wyposażonym tunerem gotowym do odbioru Ultra HD. Wystarcza, że napiszemy, iż można mieć w nim nawet… 18 głowic, to już zapewne wywoła zaskoczenie, a to tylko mały urywek jego możliwości.

Vu+ Ultimo 4K


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Za dużymi możliwościami idzie niestety i wysoka cena. Za podstawową wersję z jedną głowicą FBC (dwa wejścia sygnału satelitarnego, 8 tunerów) trzeba zapłacić ponad 2400 zł. Za kolejny tuner FBC trzeba dopłacić ponad 300 zł. Dlatego jest to zdecydowanie sprzęt dla osób posiadających zasobniejszy portfel, a jednocześnie sam producent – firma CERU z Korei, podlegająca Marusys, oferuje tańsze modele, z góry zakładając, że nie każdy może potrzebować aż tak bogatego wyposażenia. Czy warto wydać aż tyle?

WYGLĄD I WYPOSAŻENIE

Odbiornik jest dostarczany w sporych rozmiarów pudełku, a w zasadzie to można powiedzieć: pudle. W środku poza Vu+ Ultimo 4K znajdziemy skróconą instrukcję szybkiej instalacji w kilku wersjach językowych (angielska, niemiecka, hiszpańska, włoska, czeska, brak polskiej) oraz pudełko, w którym ukryto akcesoria. Wśród nich jest zewnętrzny zasilacz 12 V, 5 A wraz z kablem zasilającym, przewód HDMI ok. 1,5 m, pilot zdalnego sterowania z kompletem baterii AAA oraz śrubki, przewód SATA i gumowe dystanse pozwalające na montaż dysku twardego wewnątrz odbiornika.

Pilot zdalnego sterowania jest identyczny jak dodawany do wszystkich innych modeli odbiorników Vu+, klasyczny czarny o standardowych wymiarach, dobrze leżący w dłoni. Nie zdecydowano się dodać droższej wersji ze srebrnymi klawiszami sterującymi ani też pilota QWERTY – z klawiaturą. Można je dokupić osobno i współpracują z Ultimo 4K bez zastrzeżeń.

Rozmiar pudełka tłumaczy wielkość odbiornika – jest on sporym „meblem” – 380 mm x 77 mm x 290 mm. Pewnie nie mógłby być dużo niższy, bo sam wyświetlacz umieszczony na panelu przednim nie jest mały – 4’’, w środku zostaje też miejsce na HDD (możliwa instalacja 2,5’’, ale też klasycznych dużych 3,5’’), w efekcie za wiele się go zmniejszyć nie dało.

Obudowa odbiornika jest w kolorze czarnym z nielicznymi szarymi i białymi elementami – jednym z nich jest napis „Vu+ Ultimo 4K” na panelu przednim po lewej. Dalej w prawo jest czujnik podczerwieni dla pilota zdalnego sterowania (odbiornik wspiera obsługę zewnętrznego czujnika, który można podłączyć, ale nie ma go w zestawie), dioda informująca o obecności zasilania będąca za razem przyciskiem dotykowym standby, wspomniany wyświetlacz 4’’, a po prawej jest klapka, za którą schowano port USB 2.0, dwa czytniki kart i dwa gniazda na moduły CAM CI/CI+.
Wyświetlacz jest wielofunkcyjny i może służyć do różnych celów, wliczając nawet wyświetlanie obrazu TV (to kolorowy LCD), a jeśli na smartfonach można oglądać wideo, to i na wyświetlaczu też się da:) Standardowo np. na oprogramowaniu VTi pokazywane są ikony świadczące o np. emisji w 16:9, HD lub obecności dźwięku AC3, zegar z aktualnym czasem, logotyp (jeśli załadowane są pikony) oraz tytuł aktualnie emitowanej audycji EPG wraz z paskiem informującym o tym, ile jeszcze zostało do końca (ale bez czasu zakończenia z EPG).

Na ścianie tylnej jest komplet złącz, od lewej są trzy gniazda dla tunerów, domyślnie „wypełnione” jest tylko to opisane jako A i ma wbudowaną satelitarną głowicę FBC (dwa wejścia sygnału satelitarnego, 8 tunerów), kolejne głowice można dokupić i zainstalować samodzielnie, przy czym tylko w gnieździe A i B mogą być zainstalowane tunery FBC (i tylko takie), natomiast w gnieździe C może być zainstalowana klasyczna pojedyncza lub podwójna głowica. Z FBC dostępne są obecnie albo tunery satelitarne, albo kablowe (brak naziemnych). Dalej na ścianie tylnej umieszczono analogowe wyjście dźwięku L/P (Cinch), zaraz obok wyjście cyfrowe – optyczne S/PDIF, wyjście HDMI, obok niego wejście HDMI (uwaga – po podłączeniu pozwala na nagrywanie z zewnętrznego źródła, ale w rozdzielczości 720p), port Ethernet 1 Gbit i dwa porty USB 3.0, port RS-232 w formie gniazda RJ-11 (jednocześnie może posłużyć do podłączenia zewnętrznego czujnika podczerwieni) oraz gniazdo zasilacza wraz z mechanicznym wyłącznikiem.
 
Panel tylny odbiornika Vu+ Ultimo 4K

Poza tym, co widać na pierwszy rzut oka, gdy patrzy się na urządzenie, to Vu+ Ultimo 4K posiada także dodatkowe możliwości – jest wbudowane Wi-Fi IEEE 802.11 b/g/n/ac, gotowe do pracy w pasmach 2,4 GHz i 5 GHz oraz Bluetooth v4.0 z trybem HS (tryb High Speed), który może posłużyć np. do skorzystania z bezprzewodowych klawiatur z touchpadami.

Warto zajrzeć „pod maskę”, bo wyposażenie od strony sprzętowej imponuje. Sercem odbiornika jest czterordzeniowy procesor ARM Broadcom BCM7444S – jeden z najmocniejszych w rodzinie Broadcom dla Ultra HD, z rdzeniami taktowanymi zegarem 1,5 GHz. Do tego do dyspozycji są: aż 3 GB pamięci RAM oraz 4 GB pamięci Flash eMMC.
 
Vu+ Ultimo 4K od środka


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Testy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik PULSe 4K Mini

PULSe 4K Mini - najnowszy odbiornik Ultra HD od słowackiej...

449 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle Q

Homatics Dongle Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

239 zł Więcej...

Mini PC Smart TV 4K BOX Zehnder KP-1

Zehnder KP-1 to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy ZEHNDER z...

269 zł Więcej...