reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Roczny bilans DVB-T w Berlinie

dodano: 2004-09-16 19:27
autor: Adrian Gąbka | źródło: FT

DVB-T-uberalles_sk.jpg Rok temu w regionie Berlin i Brandenburgia naziemna emisja analogowa została zastąpiona DVB-T. Spadające koszty sprzętu oraz masowa kampania informacyjna przysłużyły się dużej liczbie osób, które skorzystały z możliwości odbioru cyfrowej telewizji naziemnej. Analogowo w Berlinie można było oglądać 12 kanałów, podczas gdy w przekazie cyfrowym ich liczba wzrosła do 27.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Oprócz ARD, ZDF, ich kanałów tematycznych oraz komercyjnych nadawców RTL, ProSieben, Sat1, częstoliwości w przekazie naziemnym otrzymali także nadawcy międzynarodowi. Około 7,8 proc. gospodarstw domowych regione korzysta wyłącznie z DVB-T. 16,9 proc. populacji dodatkowo posiada jeszcze dostęp do telewizji kablowej lub satelitarnej. Abonenci sieci kablowych stanowią 83,6 proc. ludności a posiadacze zestawów satelitarnych to 8,6 proc. mieszkańców regionu.

Dobra passa nie opuszcze producentów sprzętu przeznaczonego do odbioru transmisji DVB-T. Przypuszczalnie tylko w bieżącym roku sprzedane zostanie ponad milion terminali cyfrowych. Spadek zainteresowania Niemców tego typu sprzętem spodziewany jest pod koniec przyszłego roku. W Berlinie i okolicach przygotowywana jest oferta usług interaktywnych. Zostanie ona wdrożona przez ProSiebenSat1. Nadawcy nie obawiają się wykładać dużych sum pieniędzy na inwestycje w sektorze cyfrowej telewizji naziemnej. Wiedzę, że będą one owocne w przyszłości.

W całych Niemczech 20,6 mln gospodarstw domowych korzysta z telewizji kablowej. Siła tej formy przekazu jest na tyle duża, że korzysta z niej 60 proc. populacji. Również operatorzy sieci kablowych przygotowują się do cyfrowej ekspansji. W kraju brakuje miejsca na analogowych częstliwościach, więc wprowadzenie DVB-C wydaje się tylko kwestią czasu. Sieci kablowe i platforma cyfrowa Premiere czuje jednak na plecach oddech konkurencji jaką stanowić będzie DVB-T po dokończeniu procesu ucyfrowienia Niemiec.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TV naziemna na świecie


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Spycat Mini V2

Spycat Mini V2  - mały, tani odbiornik satelitarny HD w...

219 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R Plus 4K

Homatics BOX R Plus to najnowszy wzbogacony m. in. o...

629 zł Więcej...

Miernik SatLink WS-6933 dla DVB-S/S2

Miernik, do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S z pomiarem PWR,...

239 zł Więcej...