reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Linux: Picony - jak dodawać, zmieniać i aktualizować?

dodano: 2017-08-10 13:36 | aktualizacja: 2019-09-23 15:28
autor: Konrad Dąbek | źródło: SAT Kurier 5-6/2017

picony Poruszając temat odbiorników linuksowych w magazynie lub też szukając informacji o nich w sieci, czasami możemy natknąć się na nazwę „picony” lub niekiedy spolszczane „pikony”. Co to w zasadzie jest i jak można tym zarządzać?

picony


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

a) dreamboxEDIT

Na wstępie istotna uwaga techniczna – jeśli chcemy załadować picony czy to na pamięć USB, dysk, czy też do pamięci odbiornika – należy wcześniej utworzyć katalog „picon” we wskazanej lokalizacji, aby program mógł do niego zapisać nasze picony (albo na dysku USB, albo na HDD, albo pod ścieżką /usr/share/enigma2/).

Katalog tworzymy tam, gdzie ustawiliśmy ścieżkę zapisu w programie dreamboxEDIT na etapie konfiguracji (opcja „Ścieżka do Pikonów w dreambox”). Trzeba pamiętać, że ścieżka może być tylko jedna z trzech wymienionych wcześniej, pod innymi oprogramowanie nie szuka picon, więc ustawiając jakiś własny katalog – picony zostaną przesłane, ale się nie wyświetlą.

Mając wszystko skonfigurowane – nie musimy się już w ogóle martwić nazwami plików naszych picon – wystarcza wybrać opcję „Przypisywanie Pikon do nadawcy”, wskazać plik graficzny PNG, program sam nada mu odpowiednią nazwę, skopiuje do naszego lokalnego katalogu z piconami i przy wysyłaniu listy do odbiornika zaznaczamy opcję „Wyślij pikony podczas przesyłania plików do DreamBoxa” – wtedy aplikacja prześle także nasze picony.

Korzystanie z dreamboxEDIT jest o tyle wygodne, że łatwo można kontrolować sytuację, zgrywać i wgrywać listę od razu z piconami – jeśli i tak np. poprawiamy coś na liście, to przy okazji łatwo w jednym miejscu „załatwimy” kwestię picony i bez korzystania z innych aplikacji – wszystko wygodnie wgramy. To przewaga tego rozwiązania.
 

b) klient FTP

Jeśli natomiast nie chcemy samodzielnie tworzyć picon i pobierzemy jakiś gotowy pakiet – już z gotowymi nazwami plików (takie paczki są tworzone i dostępne w sieci na licznych forach), to oczywiście przypisywanie później picon do kanałów pojedynczo byłoby sporą stratą czasu – zamiast tego można po prostu załadować gotowy zestaw poprzez klienta FTP.

W tym przypadku jedynym, o czym trzeba pamiętać, aby picony się wyświetliły, jest to, że muszą mieć dobre nazwy plików oparte na referencjach nadawców oraz muszą trafić do jednego z trzech wskazanych katalogów – albo /usr/share/enigma2/picon w przypadku wgrywania do pamięci flash odbiornika albo jeśli na nośnikach zewnętrznych to /media/usb/picon lub/media/hdd/picon.

Połączenie się klientem FTP z dowolnym odbiornikiem na ogół wygląda tak samo i przy domyślnych ustawieniach jako serwer należy podać adres IP odbiornika w lokalnej sieci, jako login „root”, a jako hasło – nic. Jeśli zmieniliśmy konfigurację i ustawiliśmy hasło do połączenia FTP lub wgraliśmy image mające domyślnie ustawione hasło – trzeba je wprowadzić zgodnie z bieżącą konfiguracją odbiornika.

Jeśli nazwy plików będą złe albo pomylimy się i umieścimy pliki w złym katalogu, to nic strasznego się nie stanie – picony będą zajmować miejsce, ale nie wyświetlą się, nic się nie popsuje, wystarcza je skasować i poprawić nazwy lub wgrać ponownie do poprawnego katalogu, to wszystko.
Przewaga tego rozwiązania to łatwość aktualizacji picon, jeśli korzystamy z gotowych paczek – wystarcza ściągnąć nową wersję, wypakować, wybrać odpowiedni rozmiar i wysłać ponownie, zastępując istniejące pliki.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Poradniki


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI 2.0 4K Light 3,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

35 zł Więcej...

Konwerter Twin Fuba DEK 217 LTE

Markowy, podwójny konwerter Universal Twin Fuba o współczynniku szumów 0,1dB...

125 zł Więcej...

Miernik SatLink WS-6933 dla DVB-S/S2

Miernik, do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S z pomiarem PWR,...

319 zł Więcej...