reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Intelsat 37e i BSAT-4a trafiły na orbitę [wideo]

dodano: 2017-09-05 19:19
autor: Jacek Grzeszczak | źródło: satkurier.pl/Inf. własna

Arianespace Intelsat 37e B-SAT Logo Lot VA239 Ariane mimo pewnych początkowych problemów przy pierwszym podejściu 5 września (więcej informacji) okazał się być kolejnym z rzędu udanym startem Ariane 5 ECA. 29 września rakieta pomyślnie wyniosła na orbitę dwa satelity telekomunikacyjne: Intelsat 37eBSAT-4a. Sygnał z pierwszego z nich w zależności od wykorzystanej wiązki będzie mógł być odebrany w Polsce - Intelsat 37e trafi na pozycję 18°W.

Ariane VA239 Intelsat 37e BSAT-4a


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Był to 9 start dla Arianespace w tym roku i zarazem piąty dla rakiety Ariane 5. Lot przesunięty względem początkowego terminu o ponad 3 tygodnie przebiegał bez problemów, wprawdzie na moment przerwano odliczanie przy 7 minucie do startu silników, ale dość szybko je wznowiono i dalej wszystko szło zgodnie z założeniami. Rakieta wystartowała o godzinie 23:57 29 września czasu polskiego, po ok. 29 minutach i 50 sekundach lotu jako pierwszy odłączył się Intelsat 37e, a nieco ponad 17 minut później BSAT-4a.

To 81 z rzędu sukces dla rakiety Ariane 5 i podtrzymuje bezawaryjną passę dla Ariane, która trwa od 2003 roku - już 14 lat.Intelsat 37e to piąty satelita z szerokopasmową infrastrukturą w ramach serii Intelsat Epic. Jest to zarazem czwarty z tej serii wyniesiony przez Arianespace po wcześniejszym dostarczeniu na orbitę Intelsata 29e w ramach dedykowanego lotu, podwójnego wyniesienia Intelsata 33e i Intelsata 36 oraz dostarczenia Intelsata 32e/SKY Brasil 1 6 miesięcy temu.

Intelsat 37e reprezentuje znaczącą ewolucję platformy Epic. Obejmuje to największą przepustowość spośród dotychczas wyniesionych satelitów Intelsat Epic, z pełną łącznością pomiędzy wiązkami w trzech pasmach sygnału (C, Ku, Ka) oraz znaczne udoskonalenia dotyczące zarządzaniem mocą i elastycznością wiązek.
 
Mapka pokrycia sygnałem wiązek tp. pasma Ku satelity Intelsat 37e
Mapka pokrycia sygnałem wiązek tp. pasma Ku satelity Intelsat 37e

Intelsat 37e oferuje nową technologię podziału mocy pozwalającą na przydzielanie określonych mocy pomiędzy emisjami w wiązkach ukierunkowanych, stałych i sterowanych w pasmach Ku i Ka. Umożliwia to optymalizację dla wymogów emisji i aplikacji na żądanie - dla regionów - i dostarczanie transmisji o wyższej efektywności na potrzeby zastosowań mobilnych i rządowych dla klientów w Ameryce, Afryce i Europie.

Intelsat 37e jest pierwszym satelitą oferującym pełną łączność pomiędzy trzema różnymi pasmami. Konstrukcja nowej generacji umożliwia dostarczenie wysokiej jakości usług w pasmach C, Ku i Ka na potrzeby zapewniania bezprzewodowej łączności, VSAT i komunikacji mobilnej. Transpondery pasma C zapewniają mieszankę wiązek kierunkowych o wysokiej mocy jak i wiązek o szerokim zasięgu, aby dostarczać dodatkowe serwisy i zwiększać dostępną przepływność. W paśmie Ku Intelsat 37e oferuje wiązki kierunkowe mogące być skonfigurowane dowolnie i precyzyjnie na wybrany obszar - dla zastosowań rządowych.
 
Mapka pokrycia sygnałem wiązek tp. pasma C satelity Intelsat 37e
Mapka pokrycia sygnałem wiązek tp. pasma C satelity Intelsat 37e

Oprócz tego Intelsat 37e zapewnia dodatkowe wsparcie dla platformy IntelsatOne Flex, do użytku dla przedsiębiorstw i aplikacji mobilnych.

Intelsat 37e zastąpi na orbicie Intelsata 901 na pozycji orbitalnej 18°W, wiązki satelity Intelsat 37e stworzą część sieci IntelsatOne Flex zapewniającej usługi transmisji danych dla przemysłu lotniczego, jednostek wodnych oraz dla prywatnych sieci danych.

Satelita został zbudowany przez Boeing Satellite Systems na bazie platformy BSS-702MP (i to 55 satelita zbudowany przez Boeinga lub jego poprzedników, który został wyniesiony przez Arianespace). Zgodnie z informacjami od operatora satelita jest wyposażony w aż 275 ekwiwalentów transponderów po 36 MHz w paśmie Ku mogących pracować w wiązkach multi-spot, kierunkowych lub dedykowanej wiązce skierowanej na Algierię, kolejnych 90 ekwiwalentów transponderów po 36 MHz w paśmie C (polaryzacje kołowe) i 37 ekwiwalentów transponderów po 36 MHz w paśmie Ka (polaryzacje kołowe). Łącznie satelita może zapewnić przepływność danych na poziomie 45 Gbit/s.

Sygnał z satelity Intelsat 37e będzie mógł być odebrany w Polsce, ale jest haczyk. Satelita w paśmie Ku ma liczne wiązki punktowe i Polska jest objęta zasięgiem tylko dwóch z blisko... 60. W praktyce oznacza to tyle, że zobaczymy coś w zasadzie tylko jeśli jakiś nadawca z Polski lub obszarów także objęty tymi samymi wiązkami zdecyduje się wydzierżawić pojemność. Jak dotychczas pozycja 18°W nie była popularna w Polsce.
 
Przykładowa mapka pokrycia sygnałem wiązki transponderów pasma Ka satelity Intelsat 37e
Przykładowa mapka pokrycia sygnałem wiązki tp. pasma Ka satelity Intelsat 37e

W paśmie C w Polsce osiągalna będzie jedna z wiązek, kierowana na Europę, natomiast w paśmie Ka wiązki są sterowane i ich finalne ustawienie jest zależne od zapotrzebowań zainteresowanych klientów. Aczkolwiek na mapce poglądowej opublikowanej w Polsce przykładowa wiązka zakurat zahacza o południowo-zachodni obszar naszego kraju.

Intelsat 37e na orbicie ma spędzić nie mniej niż 15 lat.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Satelity


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 11-12/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 11-12/2022

12 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Edision Nano T265+ HEVC (hotelowy)

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki EDISION dla Naziemnej Telewizji...

119 zł Więcej...

SAT Kurier - 11-12/2023 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 11-12/2023

12 zł Więcej...