reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Blaafarveværket - kopalnia kobaltu w Norwegii

dodano: 2018-01-31 12:35 | aktualizacja: 2019-10-31 21:20
autor: Andrzej Pietrzak | źródło: podroze.satkurier.pl

Blaafarveværket kopalnia kobaltu Norwegia Blaafarveværket, czyli Blue Colour Works, była spółką wydobywczą i przemysłową zlokalizowaną w Åmot w Modum w Buskerud w Norwegii, która istniała od 1776 r. do 1898 r. Wydobywano tam rudy kobaltu i wytwarzano przez wytapianie szkło kobaltowe (tzw. smalta lub błękit królewski - barwnik do barwienia szkła i porcelany) i barwnik - błękit kobaltowy (w malarstwie to kolor najbardziej zbliżony do czystego niebieskiego). Obecnie jest to skansen przemysłowy i galeria sztuki; - to także największe i najlepiej zachowane muzeum kopalniane w Europie i jedna z najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych Norwegii.

Blaafarveværket kopalnia kobaltu Norwegia


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Troszkę historii na początek

Sama firma Blaafarveværket została założona przez króla Christiana VII w 1776 r. i była jedną z niewielu norweskich firm, która odegrała istotną rolę w handlu z Danią, Holandią i Dalekim Wschodem. Miała decydujący wpływ na norweską gospodarkę w złotym okresie około 1814 r. Niestety firma zbankrutowała w 1849 r., m.in. w następstwie rewolucji 1848 r., a także konkurencji ze strony syntetycznej ultramaryny.
 

Od 1968 r. Blaafarveværket został udostępniony publicznie jako muzeum i galeria sztuki. W 1978 r. powstała niezależna fundacja, która udostępniła Blaafarveværket publiczności jako muzeum przemysłowe i galerię sztuki. Od tego czasu Blaafarveværket stała się jedną z najważniejszych galerii sztuki w Skandynawii i przez lata wystawiała prace wielu znaczących norweskich i zagranicznych artystów. Latem 2003 r. w galerii odbyła się wystawa malarstwa królowej Małgorzaty II z Danii. W 1993 r. jako atrakcja turystyczna otworzono dawne kopalnie kobaltu, a cały obszar służy obecnie jako ogromne muzeum pod gołym niebem.
 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 230 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle Q

Homatics Dongle Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

239 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 HEVC DI-WAY 2020 Mini

Mini odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki DI-WAY z trybem hotelowym...

99 zł Więcej...