reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

BLOG: Opinia publiczna w Niemczech: Kobiety powinny komentować MŚ

dodano: 2018-07-05 15:40
autor: Janusz Sulisz | źródło: digitalfernsehen.de

Claudia_neumann_foto_sk2018_360px.jpg W Polsce żadna telewizja tego jeszcze nie próbowała, aby kobieta komentowała ważny mecz piłkarski, np. na MŚ czy w Lidze Mistrzów. Niemiecka telewizja publiczna ARD/ZDF zdecydowała się na takie próby już podczas Ligi Mistrzów, a podczas MŚ w Rosji stało się to prawie normalne. Jak to zostało przyjęte przez niemieckich widzów, zwłaszcza przy fatalnej postawie niemieckiej reprezentacji na tych MŚ? Kiedy w Polsce komentatorki sportowe skomentują wielki mecz na dużej imprezie?

Claudia_neumann_foto_sk2018_760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Opinia publiczna w Niemczech dała wyraźny znak: kobiety powinny komentować mecze Mistrzostw Świata.

Po analizie totalnej krytyki niemieckich komentatorów telewizyjnych podczas Mistrzostw Świata w Rosji, które w wielu miejscach były druzgocące, wyłania się być może zaskakujący obraz: gdyby niemiecka publiczność miała zdecydować, to kobiety komentowałaby te mecze, a nie mężczyźni.

Męscy komentatorzy w niemieckiej telewizji ADR/ZDF, Bela Rethy i Tom Bartels, musieliby ustąpić miejsca kobietom, szczególnie gdyby brać pod uwagę wyniki porównawczej analizy danych w mediach społecznościowych w Niemczech.

Tylko 17% wszystkich komentarzy na temat dwóch komentatorów sportowych w meczach Mistrzostw Świata było pozytywnych. Za to 43% pozytywnych opinii miała komentatorka Claudia Neumann, którą uznano za bardzo dobrą.
  
Mimo że było niezwykle dużo fatalnych opinii co do komentowania przez dwóch mężczyzn, to niemiecka telewizja publiczna rzadko angażowała Claudię Neumann do komentowania transmisji.

Co interesujące jeden z meczów Polaków komentowała właśnie Neumann. Znajomy, który biegle zna niemiecki, nie mógł zdzierżyć komentarzy na TVP największego polskiego speca od komentowania, czyli Dariusza Szpakowskiego i przełączył na ZDF, a tam... kobieta: właśnie Claudia Neumann. I co się stało? Chyba nie był do tego przyzwyczajony i po chwili wrócił na TVP i po prostu ściszył Szpakowskiego do zera. W Polsce najlepsze opinie z komentowania MŚ miał Jacek Laskowski, który potrafi podnieść poziom głosu i wprowadzić dodatkową, dramatyczną atmosferę podczas transmisji.
  
W polskich stacjach sportowych to dopiero melodia przyszłości, by kobieta mogła komentować mecze, ale chyba warto by o tym pomyśleć!

Wydaje się, że komercyjne stacje są bliższe takiemu podejściu do sprawy. W końcu Canal+ Sport ma takie nazwiska kobiet znających się na piłce, jak Paulina Czarnota-Bojarska, Sonia Śledź czy Daria Kabała-Malarz. Polsat Sport ma Paulinę Chylewską czy Karolinę Szostak. TVP Sport ma Sylwię Dekiert, więc może czas odsunąć Szpakowskiego na chwilkę, bo zdaniem niektórych przynudza [mówią też, że przynosi pecha polskiej reprezentacji - nie wiem, skąd taki wniosek, ale czas to przemyśleć].

TVP mogłaby zrobić dwa alternatywne komentarze na osobnych ścieżkach dźwiękowych, np. z finału MŚ w Rosji. Na jednej ścieżce komentatorzy (mężczyźni), a na drugim komentatorki (kobiety). Spodziewałbym się, że to jednak kobiety wygrałyby tę rywalizację.

Czy to dobry pomysł?
Co myślicie o kobietach-komentatorkach piłkarskich meczów?


 


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Janusz Sulisz


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 3-4/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 3-4/2022

12 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 GoSAT GS250T2 H.265 HEVC

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki GoSAT dla Naziemnej Telewizji...

109 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 299 zł Więcej...