reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

BLOG: Kiedy National Geographic+ czy NGC 4K w Polsce? [wideo]

dodano: 2018-09-04 11:14 | aktualizacja: 2018-09-09 17:05
autor: Janusz Sulisz | źródło: NGC/broadbandtvnews/teleclub.ch

National_Geo_plus_360px.jpg Oferta filmów i dokumentów VOD National Geographic+ jest obecnie dostępna w Grecji, Szwecji, Danii i RPA - pisaliśmy o tym tu. Ostatnio Fox Networks Group Europe & Africa wprowadził National Geographic+ w Szwajcarii. Pierwszym partnerem dystrybucyjnym został operator pay-tv Teleclub. Czy National Geographic uruchomi w Polsce osobny kanał 4K lub dedykowaną ofertę VOD w 4K?

National Geographic MARS


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Fox Networks uruchomił swoją sztandarową ofertę wideo na życzenie w 4K, czyli National Geographic+ w Szwajcarii. Planowane jest wdrożenie w tej usługi kolejnych krajach, w tym w niemieckojęzycznej Europie.

Pytanie co z Polską? Przecież to bardzo duży rynek z potencjałem na przyszłość i wręcz zaniedbany jeśli chodzi o ofertę 4K.

- Pracujemy nad pakietem National Geographic+, aby wkrótce udostępnić go w Niemczech i Austrii - powiedział portalowi Broadband TV News rzecznik Fox Networks Group w Niemczech.

- Na tym etapie nie możemy jeszcze ogłosić partnerów.

Od 1 września 2018 roku szwajcarski operator płatnej telewizji Teleclub oferuje National Geographic+ na platformie IPTV Swisscom TV w ramach pakietu Family, który obejmuje również kanały telewizyjne National Geographic i Nat Geo Wild. National Geographic+ jest dostępny za pośrednictwem zintegrowanej funkcji Teleclub Now - bez dodatkowych kosztów.

Z National Geographic+ można korzystać na maksymalnie 5 urządzeniach, w tym na 3 równocześnie. Obsługiwany jest tryb offline, co pozwala na urządzeniach mobilnych na oglądanie programów bez dostępu do sieci, a do wyboru są oryginalna ścieżka dźwiękowa z angielskimi napisami lub lektor (w przypadku krajów niemieckojęzycznych po niemiecku).

Wiadomo, że katalog National Geographic to nie tylko najnowsze produkcje filmowe i dokumentalne produkowane w 4K. To także gigantyczny i zróżnicowany katalog programów, które emitowano na kanałach National Geographic w ostatnich latach.

Co z tą Polską?
Dlaczego na razie National Geographic stawia na kraje niemieckojęzyczne?


Przygotowanie oferty NG+ dla danego kraju oznacza prace nad jej profesjonalnym przygotowaniem. Dla Polski trzeba dograć lektora po polsku, itd., więc to nie jest łatwe na zasadzie, że załączamy i już. Być może jest też inna koncepcja, jeśli chodzi o tę ofertę, bo jest wielce prawdopodobne, że Fox dogada się w Polsce z platformą nc+, która nie na darmo uruchomiła Canal+ 4K Ultra HD, jakby wyprzedzając potencjalny ruch konkurencji.

Należy dodać, że wydaje się być za wcześnie, by powstał osobny kanał National Geographic 4K, bo koszty byłyby duże za pojemność satelitarną i emisję. Aktualnie ekonomiczniej dla Fox Networks jest odsprzedać wybraną ofertę programów w 4K dla platformy VOD, która już działa w nc+, a część pokazać w istniejącym Canal+ 4K Ultra HD. Być może w przyszłości NGC w 4K pojawi się, gdy Canal+ 4K już będzie miał więcej własnych treści lub z innych źródeł, a przy okazji pomoże technicznie w emisji, bo ma już doświadczenie. Na razie nc+ ma na karku dogadanie się z FOX, bo inaczej musiałaby więcej produkować, a nie ma takich możliwości, by to stało się natychmiast, a technika do tego 4K kosztuje ogromne pieniądze.

Zbyt wczesne włączenie kanału w 4K nie zawsze wychodzi na dobre, o czym przekonali się w Telewizji Polskiej po wyłączeniu TVP 4K. Chcieć, a mieć co pokazywać to dwie różne sprawy, ale będę kibicował powrotowi TVP 4K. Trzeba mieć co pokazywać lub tworzyć coś, co zaprocentuje w przyszłości. Chyba też w nc+ przekonali się, że pokazywanie planszy z logo i opisem „przerwa” na kanale 4K nie jest najszczęśliwszym rozwiązaniem. Szkoda, że nc+ zapomniała o różnych możliwościach współpartnerstwa, np. przy produkowaniu w 4K programów telezakupowych lub dokumentalnych. Wystarczyłoby pomóc kilku mniejszym podmiotom i to by zaprocentowało. Na razie też chyba słabo z PR w nc+, bo mało kto wie, że programy Planete+, m.in.: „Polska z góry" są pokazywane w Canal+ 4K.

Miejmy nadzieję, że wkrótce dowiemy się, że Fox Networks poważniej potraktuje Polskę, bo dziwi mnie, że taka oferta VOD w 4K jest w... Grecji!


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Janusz Sulisz


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

630 zł Więcej...

Antena Fuba DAA 850 ceglasta

Fuba DAA 850 to profesjonalna, włoska antena offsetowa. Łatwa w...

429 zł Więcej...

Konwerter SCR Unicable AnkaSat ANK 2 Legacy

Rewolucja w instalacjach antenowych - konwerter Unicable Legacy marki AnkaSat...

119 zł Więcej...
reklama