reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

DVB-T z Luksemburga

dodano: 2004-11-19 14:20
autor: Adrian Gąbka | źródło: Infosat

dvb_t_logo_sk.jpg Często w przypadku cyfrowej telewizji naziemnej jedyną możliwością odbioru kanałów jest skorzystanie z nadajników pracujących w państwach ościennych. W ten sposób niemieccy odbiorcy z regionu Eifel zyskają dostęp do DVB-T. Stanie się to za sprawą poszerzenia oferty luksemburskiej ‘cyfrówki’.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Na początku stycznia 2005 roku niemieckojęzyczny nadawca RTL zakończy emisję analogową z kanału 7 w zakresie VHF. Równolegle ruszyć ma transmisja cyfrowa, dzięki której mieszkańcy tego małego państwa i okolicznych regionów Francji i Niemiec zyskają dostęp do cyfrowej telewizji naziemnej. Dwa kanały francuskojęzyczne oraz RTL, RTL2, Super RTL i Vox będzie można odbierać w miejscowościach oddalonych nawet o 100 km od nadajnika. Przejście na nadawanie cyfrowe RTL otworzy jednocześnie drogę do korzystania z tego przekazu mieszkańcom pobliskiej Lotaryngii oraz kraju związkowego Saary.

Obrót sprawy wydaje się być szczególnie atrakcyjny dla Niemców, ponieważ DVB-T trafi do miejscowości, gdzie jeszcze nie dociera sygnał z rodzimych nadajników. Docelowo na kanale 7, mają się pojawić transmisje HDTV. Oprócz wykorzystywanego już powszechnie kanału 41, wkrótce prawdopodobnie na potrzeby DVB-T pozyskane zostaną kanały 24 i 27.

Luksemburg pomimo swoich niewielkich rozmiarów, stanowi bardzo zróżnicowane państwo. Ludność posługuje się głównie językami francuskim, niemieckim oraz luksemburskim, łączącym w sobie elementy wspólne obydwu. W państwie występuje też duża mniejszość narodowa Portugalczyków. Mało miejsca, jeśli chodzi o analogowe częstotliwości, do tej pory blokowało rozwój i wspieranie mniejszości narodowych. Teraz dzięki cyfrowej telewizji naziemnej, każdy obywatel, niezależnie od tego jakim posługuje się językiem, będzie mógł korzystać z interesujących go treści.

Luksemburg jest małym państwem, co jest dla niego niezwykle pozytywnym aspektem w trakcie budowy sieci DVB-T. Wysoki poziom zarobków miejscowej ludności jest dodatkowym czynnikiem otwierającym drogę do szybkiego przeprowadzenia procesu cyfryzacji. Firma Broadcasting Centre Europe (BCE) została wybrana jako techniczny partner większości kanałów, emitowanych drogą cyfrowej telewizji naziemnej. BCE współpracuje z RTL Télé Luxembourg, RTL TVI, Club RTL, RTL4, RTL5 i RTL9, a także kanałami tematycznymi BibelTV, TV Shop, Chamber of Deputies TV. Zaletą przedsiębiorstwa jest wyjątkowa szybkość. Na stronach internetowych znajdujemy deklarację wdrożenia do DVB-T każdego kanału tematycznego w ciągu dwóch tygodni.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TV naziemna na świecie


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2/C Opticum PREMIUMBOX+ H.265 HEVC

Najnowszy hybrydowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki Opticum firmy AX...

109 zł Więcej...

Miernik Satlink ST-5150 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem

Miernik Satlink ST-5150 do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2,...

669 zł Więcej...

Odbiornik Spycat Mini V2

Spycat Mini V2  - mały, tani odbiornik satelitarny HD w...

219 zł Więcej...