reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Evobox Lite - test dekodera Cyfrowego Polsatu

dodano: 2018-11-30 13:44 | aktualizacja: 2018-11-30 14:40
autor: Konrad Dąbek | źródło: SAT Kurier 9-10/2018

Evobox Lite Na początku 2016 roku do sieci dystrybucji Cyfrowego Polsatu trafił dekoder Evobox PVR. Jest to obecnie najlepszy z modeli odbiorników oferowanych przez operatora. Pod koniec 2017 roku pojawiły się pierwsze informacje, że marka Evobox będzie rozwijana i pod tym szyldem pojawią się kolejne modele urządzeń. W lipcu bieżącego roku te informacje zaczęły przybierać realne kształty – dystrybutorzy zaczęli informować, iż otrzymują dostawy dekodera Evobox Lite – jeszcze nieprzeznaczone do dystrybucji. Było jednak pewne, że nowe urządzenie pojawi się w ofercie już niedługo. Od 18 września dekoder zadebiutował w sieci dystrybucji i jak się okazało nie sam, bo towarzyszy jemu Evobox HD. Tym samym Cyfrowy Polsat za jednym razem wprowadził do oferty dwa nowe dekodery: Evobox Lite i Evobox HD.

Evobox Lite


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

EVOBOX LITE: KONFIGURACJA

Menu główne dekodera wywołujemy przyciskiem Menu z pilota. Pokazuje się ono w górnej części ekranu i jest to 8 kafelków, za pomocą których przechodzimy do poszczególnych funkcjonalności. Zanim przyjrzymy się bliżej każdej z nich, najpierw wybierzemy się na ostatni kafelek menu – Ustawienia. Warto odnotować, że można do nich szybko wejść także z pominięciem menu głównego, wciskając klawisz „Ustawienia” w lewym dolnym rogu.
 

Wewnątrz jest dziewięć kategorii, które umożliwiają zarówno uzyskanie dodatkowych informacji o sprzęcie, jak i dokonanie pełnej konfiguracji, także elementów, których nie dało się ustawić na etapie kreatora pierwszego uruchomienia.

Pierwszą kategorią od góry są Informacje. Jest tak celowo – w przypadku jakichkolwiek problemów dane z tego miejsca są niezbędne, aby uzyskać pomoc u operatora. Aby nie trzeba było tego poszukiwać po całym menu Ustawień, te ważne szczegóły są zawsze na samym początku od góry. Wewnątrz znajdziemy trzy elementy: Dostęp warunkowy (m.in. numer karty, status subskrypcji, numer klienta, wersja oprogramowania oraz interfejsu użytkownika, a także status usługi multiroom), Centrum Obsługi Klienta (ekran czysto informacyjny – zebrane metody, za pomocą których można się skontaktować z Cyfrowym Polsatem – telefony, faks, adres, strona internetowa Internetowego Centrum Obsługi Klient oraz kontakt e-mail) i Szczegóły sprzętowe, gdzie są kolejne dwie podkategorie: Dekoder (model, numer seryjny, ponownie wersja oprogramowania i interfejsu użytkownika) oraz Status Irdeto CA. Druga kategoria jest przeznaczona dla osób zaawansowanych technicznie, bo dane tu mają charakter wysoce specjalistyczny. Można podejrzeć Status serwisów (zawiera odświeżane na żywo dane o odbieranych danych ECM i EMM), Status loadera (wersje elementów składających się na podsystem Irdeto), Status produktu (informacje o pakietach, ale w postaci ID) oraz Status klienta (kolejny zestaw informacji o szczegółach Irdeto, m.in. zaimplementowanych funkcjach). Dane te mogą pomóc operatorowi realizować zaawansowane diagnozowanie. Naszym czytelnikom chcemy tu tylko zaznaczyć, że opis w magazynie bazuje na oprogramowaniu w wersji BITNO 1.16.6.4 z UX 2.1.16. Było to najnowsze wydanie na stan 26 września 2018.

W przypadku, gdy potrzebujemy pomocy, pewne rzeczy możemy sprawdzić także samodzielnie i tu może przydać się druga kategoria ustawień – Diagnostyka. Wewnątrz dostępne są dwie opcje: Sprawdzenie sygnału z anteny oraz Diagnostyka połączenia sieciowego. Pierwsza pozwala na samodzielnie skontrolowanie wskazań procentowych dla siły i jakości sygnału dla konkretnego wybranego kanału z listy. Jeśli widzimy komunikaty o braku sygnału w trakcie oglądania konkretnych stacji albo odbiór przerywa, szatkuje, zacina się – można skorzystać z tej funkcji i podejrzeć stan odbioru konkretnego serwisu. Druga opcja wyświetla natomiast ekran informacyjny pokazujący adres IP przyznany dekoderowi w sieci lokalnej, maskę podsieci, bramę domyślną, podstawowy i zapasowy adres serwera DNS oraz adres fizyczny MAC (ekran podobny do podsumowania po nawiązaniu połączenia sieciowego przy kreatorze pierwszego uruchomienia).

Ustawienia użytkownika zawierają już opcje związane z zachowaniem dekodera. Możemy tam: zmienić język menu (poza polskim – angielski), zmienić preferowaną wersję językową ścieżki audio (poza polską – angielska), ustawić napisy ekranowe, aby włączały się automatycznie, jeśli tylko będą nadawane (polskie lub angielskie), aktywować automatyczną aktualizację programu TV (EPG), zmienić czas wyświetlania paska informacyjnego (w zakresie 2-10 sekund, domyślnie 4), ustawić poziom przeźroczystości komunikatów (1-4, domyślnie automatyczny), zmienić ustawienie automatycznego wyłączania dekodera przy braku aktywności przez określony czas ze strony użytkownika (3 lub 6 godzin albo nigdy), przestawić tryb oszczędzania energii (szybki start lub czuwanie – w domyśle „głębokie”) oraz określić strefę czasową, w której Evobox Lite jest użytkowany (auto lub GMT, GMT+1, GMT+2 albo GMT+3).
 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Testy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics Dongle G Google TV

Homatics Dongle G to odtwarzacz multimedialny 4K o kompaktowej konstrukcji...

269 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 3,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1 dla...

65 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.0 4K Light 3,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

35 zł Więcej...