reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
 • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Evobox Lite - test dekodera Cyfrowego Polsatu

dodano: 2018-11-30 13:44 | aktualizacja: 2018-11-30 14:40
autor: Konrad Dąbek | źródło: SAT Kurier 9-10/2018

Evobox Lite Na początku 2016 roku do sieci dystrybucji Cyfrowego Polsatu trafił dekoder Evobox PVR. Jest to obecnie najlepszy z modeli odbiorników oferowanych przez operatora. Pod koniec 2017 roku pojawiły się pierwsze informacje, że marka Evobox będzie rozwijana i pod tym szyldem pojawią się kolejne modele urządzeń. W lipcu bieżącego roku te informacje zaczęły przybierać realne kształty – dystrybutorzy zaczęli informować, iż otrzymują dostawy dekodera Evobox Lite – jeszcze nieprzeznaczone do dystrybucji. Było jednak pewne, że nowe urządzenie pojawi się w ofercie już niedługo. Od 18 września dekoder zadebiutował w sieci dystrybucji i jak się okazało nie sam, bo towarzyszy jemu Evobox HD. Tym samym Cyfrowy Polsat za jednym razem wprowadził do oferty dwa nowe dekodery: Evobox Lite i Evobox HD.

Evobox Lite


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

EVOBOX LITE: PODSUMOWANIE

Evobox Lite, będący nowym i zarazem najbardziej podstawowym dekoderem z oferty Cyfrowego Polsatu, wydaje się całkiem sprytnie spełniać najistotniejsze wymagania. Choć ma minimum złącz i ograniczono w nim wszystkie dodatki sprzętowe, jak np. wyświetlacz – to przygotowano go tak, aby był tani, prosty, ale zapewniał dostęp do kompletnego wachlarza usług Cyfrowego Polsatu. Widać, że postawiono na zagwarantowanie dostępu do sieci. W tym celu wbudowano nawet klienta Wi-Fi, co generalnie w podstawowych dekoderach się nie zdarza. Dlatego zdaniem redakcji, Evobox Lite należy pozycjonować jako prostego „zappera”, ale z ambicjami – gdzie nie tylko chodzi o przełączanie po kanałach, ale i zachęcanie do odkrywania usług wideo na żądanie.

Cieszy, że dekoder jest polskiej produkcji oraz że oprogramowanie jest przygotowywane tu, na miejscu i czerpie z doświadczeń z poprzednich modeli, jak np. HD 5000, HD 5500s, HD 6000, itp. Dzięki temu, zdaniem redakcji, udaje się Cyfrowemu Polsatowi unikać w sprzętach wprowadzanych na rynek problemów tzw. „wieku dziecięcego”, gdy w software trafiają się bazowe błędy lub braki. Tu tego problemu nie ma, odbiornik działa od samego początku szybko, stabilnie i w trakcie całych testów nie sprawił nam problemów.

Jednocześnie, jako że jesteśmy jednak bądź co bądź prasą specjalistyczną i nasi czytelnicy mają porównanie z odbiornikami niededykowanymi w cenach nawet po kilka tysięcy złotych, które oferują gigantyczne możliwości personalizacji, to musimy odnotować istotną kwestię. Evobox Lite to dekoder operatora, sprzęt dedykowany, oferowany (w przypadku tego konkretnego modelu) od najniższych pakietów za jednorazową opłatę 29 zł, bez kosztów miesięcznych. Za 29 zł na wolnym rynku nie kupimy nic nowego – żadnego odbiornika, a nawet z używanym HD byłby pewnie problem w takiej cenie. Inne wymagania stawiamy jako redakcja przed sprzętem niededykowanym, kosztującym od kilkuset złotych w górę, a inne przed urządzeniem, od którego wiadomo, że nie mamy prawa spodziewać się np. blindscanu.

Użytkownik-klient operatora decyduje, czy woli wydać więcej, ale mieć większe możliwości personalizacji, czy wydać symboliczną kwotę, ale kosztem możliwości, funkcji i też jakichś ograniczeń typu sztywna główna lista kanałów. W Evobox Lite pewnie najmocniejszym brakiem będzie niedostępność nagrywania. Rejestracja dostępna jest w tej chwili praktycznie na dowolnym odbiorniku niededykowanym na rynku, porty USB montowane są nawet w najtańszych tunerach. Gdzieś ta oszczędność musiała się pojawić no i też różnicowanie między modelami – po to operator ma Evobox PVR. Ale decydując się na Evobox Lite trzeba mieć tego świadomość, że nie zarchiwizujemy na nim nic, nawet jeśli akurat będzie w TV jakiś wyjątkowy program, który chcielibyśmy sobie zachować.
 

PLUSY:
 • produkt polski
 • szybka i stabilna praca
 • przyszłościowy (specyfikacja techniczna wspomina o wsparciu HEVC/H.265)
 • prosty „zapper”, dzięki czemu oferowany w przystępnej cenie
 • wbudowany dostęp do sieci, zarówno drogą kablową jak i bezprzewodowy Wi-Fi
 • dostęp do usługi wideo na żądanie (Cyfrowy Polsat GO, HBO GO), oprogramowanie wspiera korzystanie z VOD, informując o dostępnych pozycjach na liście kanałów i w EPG
 • dekoder może pracować bez karty (bezkartowe rozwiązanie Irdeto)
 • może działać w instalacji jednokablowej
 • mimo że to sprzęt dedykowany – edycja ulubionych pozwala się uwolnić od układu kanałów operatora, jest też wyszukiwanie kanałów FTA spoza oferty i podstawowe wsparcie dla instalacji multifeed (max. 4 pozycje SAT)

MINUSY:
 • ograniczenia wynikające z faktu, że to urządzenie dedykowane (np. sztywna lista główna narzucona przez operatora)
 • bez nagrywania
 • brak wyświetlacza (dostępny w „wyższym” modelu Evobox HD)
 • blokada rodzicielska dla kanałów erotycznych jest niewyłączalna (zamierzone?)
 • z listy głównej nie można usunąć kanałów wyszukanych samodzielnie (dodanych powyżej k. 1000)

W wydaniu SAT Kuriera 11-12/2018 będzie można zapoznać się z raportem z testów dekodera Evobox HD. W sprzedaży już w pierwszym tygodniu grudnia.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Testy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2/C AB TereBox 2T HEVC

Najnowszy hybrydowy (naziemno- kablowy) odbiornik DVB-T/T2/C (bez LAN) z MPEG-4/H.264...

119 zł Więcej...

Miernik Satlink ST-6986 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem i testerem optycznym

Miernik Satlink ST-6986 do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, naziemnych...

1 630 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX Q

Homatics BOX Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

319 zł Więcej...