reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Türksat 8K: nowe parametry, jeszcze lepsza jakość

dodano: 2018-11-30 15:38
autor: Konrad Dąbek (Mr. Orbita) | źródło: satkurier.pl

Türksat 8K Turksat UHD Operator satelitarny Türksat rozwija swoją emisję testową kanału w rozdzielczości Ultra HD 8K (7680x4320). W ostatnich dniach dokonano zmiany współczynnika korekcji błędów FEC przy emisji z satelity Türksat 4B (50°E) z dotychczasowych 3/4 na 4/5, zwiększając przepływność i jeszcze podnosząc poprzeczkę jeśli chodzi o jakość emisji.

Türksat 8K Turksat UHD


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Dla czytelników nie zaglądających tak często na portal wyjaśniamy, iż Türksat 8K jest pierwszym kanałem w rozdzielczości 8K (7680x4320), którego emisja ma (jak na razie) charakter regularny. Przekaz można oglądać także w Polsce, ale aby to uczynić - trzeba spełnić szereg wymogów technicznych, gdyż sprzęt do odbioru kanałów w 8K nie jest jeszcze powszechnie dostępny.

Szczegóły dotyczące odbioru zamieściliśmy w naszym poprzednim tekście na temat kanału Türksat 8K na portalu satkurier.pl, który polecamy lekturze: Türksat testuje 8K także z 50°E w 32APSK. Znaleźć tam można m.in. mapki pokrycia sygnałem transponderów, z których realizowana jest emisja Türksat 8K zarówno z satelity Türksat 3A (42°E) jak i Türksat 4B (50°E).

Na ten moment ciekawsza, choć i trudniejsza w odbiorze, jest emisja z pozycji satelitarnej 50°E. Tu też zaszły kolejne zmiany.

Dotychczas przekaz realizowano w DVB-S2 z modulacją 32APSK (to pierwszy kanał 8K dostępny w Europie, nadawany z modulacją 32APSK) i współczynnikiem korekcji błędów 3/4.

W mijającym już tygodniu podniesiono poprzeczkę dla osób zainteresowanych odbiorem - teraz FEC wynosi 4/5. Daje to nieco słabszą korekcję błędów, a co za tym idzie - do odbioru wymagany jest silniejszy sygnał. Przy FEC 3/4 granicą odbioru było C/N ok. 12,73 dB (w idealnych warunkach). Przy FEC 4/5 potrzeba już 13,64 dB.
 
Parametry emisji i konstelacja dla przekazu Türksat 8K z pozycji 50°E
Parametry emisji i konstelacja dla przekazu Türksat 8K z pozycji 50°E
Okno programu CrazyScan

W Krakowie, korzystając z anteny Laminas AS 1800 (wymiary: 180 x 193 cm), okazało się, że zmiana FEC jeszcze nie uniemożliwiła odbioru - nadal kanał z pozycji 50°E jest w redakcji magazynu SAT Kurier z powodzeniem dostępny. Ale obserwujemy już pewne drobne usterki wywołane zbyt słabym sygnałem dla nas tu w Polsce. Trzeba podkreślić, że emisja kanału z pozycji 50°E jest realizowana w wiązce wschodniej, która jest trochę słabsza w Polsce, a złożona modulacja także wpływa na bardziej wyśrubowane warunki odbioru. Mimo tego podejmujemy próby, gdyż do przekazu Türksat 8K z 50°E wykorzystywane jest interesujące zestawienie parametrów.

Finalnie po zmianie FEC z dotychczasowych ponad 123,5 Mbit/s operator ma do dyspozycji jeszcze więcej: nieco ponad 132 Mbit/s. wzrost ilości dostępnego miejsca pozwolił na skok przepływności samego wideo dla kanału - z dotychczasowych 117,75 Mbit/s do średnich 122,3 Mbit/s z maksymalnymi skokami dochodzącymi nawet do 127,8 Mbit/s!

W paczce pozostaje jeszcze ok. 9 Mbit/s wolnego miejsca, ale jak poinformował operator - w planach już wkrótce jest dołączenie ścieżki dźwiękowej. Pojawi się także jeszcze więcej materiałów, które będą przygotowywane z zastosowaniem różnych kamer, a także filmy poklatkowe (tzw. timelapse) w 8K.

Wszystkie materiały emitowane na kanale Türksat 8K są realizowane w Turcji, są to materiały w 100% własne, nie kupowane. Operator Türksat wraz ze współpracującymi lokalnymi firmami z Turcji przygotowuje wszystko od materiałów przez emisję po odbiór.
 
Przekaz kanału Türksat 8K
Przekaz kanału Türksat 8K

W projekt zaangażowane są także Kızıl Elektronik (odpowiada za enkodowanie i dekodowanie transmisji), Vestel (dostarcza telewizor 8K) i Socionext (wykorzystywany jest odtwarzacz, który odebrany wcześniej z satelity i podany w odpowiedniej formie sygnał wysyła w czterech częściach 4K przez 4 przewody HDMI do TV). Szczegółami dotyczącymi warstwy technicznej podzielił się z redakcją magazynu SAT Kurier Ali Kizil, współzałożyciel PikoTV, zajmującej się dostarczaniem zaawansowanych modularnych rozwiązań nadawczych. Firma zaprezentuje odbiornik 8K jeszcze w grudniu, a premiera enkodera 8K jest przewidziana na pierwszy kwartał 2019.

Jak wyjaśnia Hüsamettin Demirel, dyrektor ds. teleportu i emisji kanałów TV operatora Türksat, cała idea emisji kanału Türksat 8K pozwala zarówno zadbać o pozycję lidera w emisji 8K, gdy technologia dopiero powstaje i rozwiązania są budowane na naszych oczach, ale jest też ważnym czynnikiem pobudzającym rodzimych, tureckich producentów sprzętu do szybkiego rozwoju. Daje szansę na skuteczną konkurencję z producentami rozwiązań 8K na całym świecie, przygotowanie własnych urządzeń i zwiększenie eksportu tureckich produktów, przyczyniając się w istotny sposób do rozwoju gospodarki.

Türksat 8K, jako pierwszy regularny kanał satelitarny 8K w tej części świata, pierwszy emitowany z wykorzystaniem modulacji 32APSK i pierwszy, który przekracza barierę 125 Mbit/s przepływności dla samego wideo pokazuje gotowość tureckiego operatora satelitarnego na konkurowanie z największymi światowymi operatorami satelitarnymi.

Dla porządku podajemy bieżące parametry techniczne dla emisji kanału Türksat 8K z pozycji 50°E.

Türksat 4B (50°E)
częstotliwość: 11,587 GHz
polaryzacja: H (pozioma)
Symbol Rate: 34279 ksymb/s
FEC: 4/5 (zmiana)
DVB-S2/32APSK
Roll-off: 0.35
Pilot S2: aktywny
wiązka wschodnia

ID: TURKSAT_8K_TEST
PID V: 1001 (HEVC/UHK 8K)
PID A: - (brak, pojawi się wkrótce)
PID PCR: 1001
SID: 1
PID PMT: 1000
Provider: TURKSAT
Kodowanie: brak


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Kanały 8K


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik Signal ST-5155 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem

Miernik Signal ST-5155 do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2,...

699 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C AB TereBox 2T HEVC

Najnowszy hybrydowy (naziemno- kablowy) odbiornik DVB-T/T2/C (bez LAN) z MPEG-4/H.264...

119 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.0 4K Light 3,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

35 zł Więcej...