reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Türksat 8K: nowe parametry, jeszcze lepsza jakość

dodano: 2018-11-30 15:38
autor: Konrad Dąbek (Mr. Orbita) | źródło: satkurier.pl

Türksat 8K Turksat UHD Operator satelitarny Türksat rozwija swoją emisję testową kanału w rozdzielczości Ultra HD 8K (7680x4320). W ostatnich dniach dokonano zmiany współczynnika korekcji błędów FEC przy emisji z satelity Türksat 4B (50°E) z dotychczasowych 3/4 na 4/5, zwiększając przepływność i jeszcze podnosząc poprzeczkę jeśli chodzi o jakość emisji.

Türksat 8K Turksat UHD


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Dla czytelników nie zaglądających tak często na portal wyjaśniamy, iż Türksat 8K jest pierwszym kanałem w rozdzielczości 8K (7680x4320), którego emisja ma (jak na razie) charakter regularny. Przekaz można oglądać także w Polsce, ale aby to uczynić - trzeba spełnić szereg wymogów technicznych, gdyż sprzęt do odbioru kanałów w 8K nie jest jeszcze powszechnie dostępny.

Szczegóły dotyczące odbioru zamieściliśmy w naszym poprzednim tekście na temat kanału Türksat 8K na portalu satkurier.pl, który polecamy lekturze: Türksat testuje 8K także z 50°E w 32APSK. Znaleźć tam można m.in. mapki pokrycia sygnałem transponderów, z których realizowana jest emisja Türksat 8K zarówno z satelity Türksat 3A (42°E) jak i Türksat 4B (50°E).

Na ten moment ciekawsza, choć i trudniejsza w odbiorze, jest emisja z pozycji satelitarnej 50°E. Tu też zaszły kolejne zmiany.

Dotychczas przekaz realizowano w DVB-S2 z modulacją 32APSK (to pierwszy kanał 8K dostępny w Europie, nadawany z modulacją 32APSK) i współczynnikiem korekcji błędów 3/4.

W mijającym już tygodniu podniesiono poprzeczkę dla osób zainteresowanych odbiorem - teraz FEC wynosi 4/5. Daje to nieco słabszą korekcję błędów, a co za tym idzie - do odbioru wymagany jest silniejszy sygnał. Przy FEC 3/4 granicą odbioru było C/N ok. 12,73 dB (w idealnych warunkach). Przy FEC 4/5 potrzeba już 13,64 dB.
 
Parametry emisji i konstelacja dla przekazu Türksat 8K z pozycji 50°E
Parametry emisji i konstelacja dla przekazu Türksat 8K z pozycji 50°E
Okno programu CrazyScan

W Krakowie, korzystając z anteny Laminas AS 1800 (wymiary: 180 x 193 cm), okazało się, że zmiana FEC jeszcze nie uniemożliwiła odbioru - nadal kanał z pozycji 50°E jest w redakcji magazynu SAT Kurier z powodzeniem dostępny. Ale obserwujemy już pewne drobne usterki wywołane zbyt słabym sygnałem dla nas tu w Polsce. Trzeba podkreślić, że emisja kanału z pozycji 50°E jest realizowana w wiązce wschodniej, która jest trochę słabsza w Polsce, a złożona modulacja także wpływa na bardziej wyśrubowane warunki odbioru. Mimo tego podejmujemy próby, gdyż do przekazu Türksat 8K z 50°E wykorzystywane jest interesujące zestawienie parametrów.

Finalnie po zmianie FEC z dotychczasowych ponad 123,5 Mbit/s operator ma do dyspozycji jeszcze więcej: nieco ponad 132 Mbit/s. wzrost ilości dostępnego miejsca pozwolił na skok przepływności samego wideo dla kanału - z dotychczasowych 117,75 Mbit/s do średnich 122,3 Mbit/s z maksymalnymi skokami dochodzącymi nawet do 127,8 Mbit/s!

W paczce pozostaje jeszcze ok. 9 Mbit/s wolnego miejsca, ale jak poinformował operator - w planach już wkrótce jest dołączenie ścieżki dźwiękowej. Pojawi się także jeszcze więcej materiałów, które będą przygotowywane z zastosowaniem różnych kamer, a także filmy poklatkowe (tzw. timelapse) w 8K.

Wszystkie materiały emitowane na kanale Türksat 8K są realizowane w Turcji, są to materiały w 100% własne, nie kupowane. Operator Türksat wraz ze współpracującymi lokalnymi firmami z Turcji przygotowuje wszystko od materiałów przez emisję po odbiór.
 
Przekaz kanału Türksat 8K
Przekaz kanału Türksat 8K

W projekt zaangażowane są także Kızıl Elektronik (odpowiada za enkodowanie i dekodowanie transmisji), Vestel (dostarcza telewizor 8K) i Socionext (wykorzystywany jest odtwarzacz, który odebrany wcześniej z satelity i podany w odpowiedniej formie sygnał wysyła w czterech częściach 4K przez 4 przewody HDMI do TV). Szczegółami dotyczącymi warstwy technicznej podzielił się z redakcją magazynu SAT Kurier Ali Kizil, współzałożyciel PikoTV, zajmującej się dostarczaniem zaawansowanych modularnych rozwiązań nadawczych. Firma zaprezentuje odbiornik 8K jeszcze w grudniu, a premiera enkodera 8K jest przewidziana na pierwszy kwartał 2019.

Jak wyjaśnia Hüsamettin Demirel, dyrektor ds. teleportu i emisji kanałów TV operatora Türksat, cała idea emisji kanału Türksat 8K pozwala zarówno zadbać o pozycję lidera w emisji 8K, gdy technologia dopiero powstaje i rozwiązania są budowane na naszych oczach, ale jest też ważnym czynnikiem pobudzającym rodzimych, tureckich producentów sprzętu do szybkiego rozwoju. Daje szansę na skuteczną konkurencję z producentami rozwiązań 8K na całym świecie, przygotowanie własnych urządzeń i zwiększenie eksportu tureckich produktów, przyczyniając się w istotny sposób do rozwoju gospodarki.

Türksat 8K, jako pierwszy regularny kanał satelitarny 8K w tej części świata, pierwszy emitowany z wykorzystaniem modulacji 32APSK i pierwszy, który przekracza barierę 125 Mbit/s przepływności dla samego wideo pokazuje gotowość tureckiego operatora satelitarnego na konkurowanie z największymi światowymi operatorami satelitarnymi.

Dla porządku podajemy bieżące parametry techniczne dla emisji kanału Türksat 8K z pozycji 50°E.

Türksat 4B (50°E)
częstotliwość: 11,587 GHz
polaryzacja: H (pozioma)
Symbol Rate: 34279 ksymb/s
FEC: 4/5 (zmiana)
DVB-S2/32APSK
Roll-off: 0.35
Pilot S2: aktywny
wiązka wschodnia

ID: TURKSAT_8K_TEST
PID V: 1001 (HEVC/UHK 8K)
PID A: - (brak, pojawi się wkrótce)
PID PCR: 1001
SID: 1
PID PMT: 1000
Provider: TURKSAT
Kodowanie: brak

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii 8K


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Nagrywarka UHD Velocap Tbox Deluxe

Urządzenie pozwalające na nagrywanie ze źródła HDMI lub AV materiału...

820 zł Więcej...

Odbiornik TechniSat Digit ISIO STC UHD 4K Black

DIGIT ISIO STC UHD to najnowszy flagowy dekoder uznanej, niemieckiej...

1 590 zł Więcej...

Odbiornik AXAS E4HD

Tani odbiornik satelitarny HD z E2 z wyświetlaczem, czytnikiem kart,...

349 zł Więcej...
reklama