reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

„Pierwsze na świecie” transmisje 8K na żywo w DVB-T2

dodano: 2023-03-22 10:28 | aktualizacja: 2023-03-22 11:00
autor: Jan Borejko | źródło: Cisco/RTVE

RTVE test UHD 8K DVBT2 HEVC 2020 360px.jpg Nieco ponad 2 lata temu RTVE został pierwszym nadawcą radiowym na świecie, który nadawał treści 8K przez naziemną telewizję cyfrową DVB-T2 (w TDT, ale nie na żywo!). Pisaliśmy o tym tu. Teraz SAPEC z siedzibą w Madrycie wraz z Cisco i hiszpańskim nadawcą publicznym (RTVE, Corporación Radiotelevisión Española) twierdzi, że przejdzie do historii, emitując na żywo po raz pierwszy treści 8K za pośrednictwem telewizji naziemnej (NTC) w DVB-T2.

RTVE/TDT
TDT 8K HDR transmisja UHD hiszpania DVB-T2 760px


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
SAPEC twierdzi, że jest liderem w tworzeniu kodera, który umożliwi RTVE-UPM Cátedra nadawanie treści 8K na żywo przez nadajniki TDT (DVB-T2), co będzie pierwszą tego typu transmisją na świecie. RTVE-UPM Cátedra to współpraca badawcza między hiszpańskim nadawcą publicznym RTVE a Politechniką w Madrycie.

Projekt ten, w który zaangażowanych jest szereg wiodących firm z branży nadawczej, niesie za sobą duże wyzwania. Transmisja na żywo będzie oparta na pełnej zawartości UHD 8K, Fase 2, przechwyconej w wysokiej jakości, a następnie dystrybuowanej na multipleksie UHF o przepustowości 8 MHz. Oznacza to, że przesyłany będzie nie tylko sygnał o rozdzielczości 7680 x 4320 pikseli. Zostaną również wdrożone wszystkie zalety UHD: High Dynamic Range (HDR), Wide Color Gamut (WCG), High Frame Rate Refresh Rate (HFR) i dźwięk nowej generacji NGA.

SAPEC, wiodąca hiszpańska firma, która od ponad czterech dekad zajmuje się projektowaniem, rozwojem i produkcją najnowocześniejszych rozwiązań, opracowuje koder 8K zbudowany na sprzęcie opracowanym przez Cisco. Inicjatywa wywodzi się z umowy o współpracy pomiędzy RTVE-UPM Cátedra a amerykańską firmą, podpisanej podczas Mobile World Congress 2023 w Barcelonie.

W tym projekcie SAPEC wykorzysta całą swoją wiedzę na temat UHD i kompresji wideo, zdobytą przez ponad dekadę dzięki pionierskim projektom (takim jak pierwsza na świecie transmisja UHD w DVB-T2 z treściami HDR, WCG i AC-4) oraz zmaterializowały się w sprzęcie przygotowanym do pracy z tego typu przepływami pracy, takim jak modułowa platforma SIVAC-ONE. W rzeczywistości kodery SIVAC-ONE są podstawą transmisji UHD promowanych przez stowarzyszenie UHD SPAIN od 2021 roku, które były dystrybuowane za pośrednictwem naziemnej telewizji cyfrowej, satelity, transmisji strumieniowej i HbbTV, a ich kulminacją była transmisja Mistrzostw Świata w Katarze w Katarze. UHD.

Transmisja na żywo w DVB-T2 8K odbędzie się wkrótce w Instytucie RTVE, gdzie odbędzie się opis techniczny pilota oraz demonstracja inicjatywy na żywo.

SAPEC jest członkiem Komitetu Doradczego RTVE-UPM Cátedra od momentu jej powstania, uczestnicząc w planowaniu i wdrażaniu wszystkich technologicznych projektów pilotażowych oraz przygotowując raporty techniczne dla sektora.

 

Źródło: rtve.es  gearrice.com 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Kanały 8K


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

659 zł Więcej...

Miernik Satlink ST-5150 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem

Miernik Satlink ST-5150 do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2,...

669 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R Plus 4K - Uszkodzone opakowanie

Homatics BOX R Plus to najnowszy wzbogacony m. in. o...

549 zł Więcej...