reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Vu+ Duo 4K - test odbiornika

dodano: 2019-01-21 11:51 | aktualizacja: 2019-01-21 14:52
autor: Konrad Dąbek | źródło: SAT Kurier 11-12/2018

Vu+ Duo 4K Słowacka firma AB-COM Europe, odpowiadająca za oficjalną dystrybucję odbiorników marki Vu+ na obszarze Europy Środkowej i Wschodniej, przekazała świetną wiadomość na koniec 2018 roku. Od 1 grudnia do sprzedaży trafił nowy, oczekiwany model odbiornika Ultra HD od Vu+, zapowiadany już wcześniej Vu+ Duo 4K.

Vu+ Duo 4K


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

WYPOSAŻENIE

Vu+ Duo 4K jest dostarczany z zestawem akcesoriów zbliżonym do pozostałych modeli – w kartonie poza odbiornikiem znajdziemy kolejne pudełko z akcesoriami. W momencie premiery urządzenia na rynku w skład tego zestawu wchodziły: przewód HDMI Hotron E246588 (długość 1,5 m), plastikowa szufladka pozwalająca na instalację dysku twardego 2,5’’ wraz z kompletem śrubek, zewnętrzny zasilacz model ADS-65BI-12-2 wyprodukowany przez Shenzhen Honor Electronic (12 V, 5 A) wraz z przewodem zasilającym, zaślepka dla zajętego gniazda na głowicę (Tuner A) oraz pilot zdalnego sterowania z kompletem baterii (AA, zwane potocznie „dużymi” paluszkami).

Pilot dodany do urządzenia jest już nowszym modelem (IR300 RCU) – nie tym z wierzchem wykonanym na połysk, ale matowym oraz z przyciskami opartymi na mikroprzełącznikach, wydającymi delikatny i cichy, ale przyjemny klik. Uważamy, że sama zmiana pilota na nowy jest na plus – niestety starszy model, choć słynął z bezawaryjności, to od strony wizualnej był bardzo podatny na „palcowanie się”. Jednocześnie z uwagi na jego wykonanie w zasadzie nie dało się go doczyścić. Na nowym nie ma tego problemu, ale zobaczymy, jak będzie z jego wytrzymałością – zapewne będzie można to stwierdzić dopiero za kilka lat, z perspektywy czasu...

Pisząc o wyposażeniu, nie można pominąć rzeczy, których nie widać, ale są wbudowane. Vu+ Duo 4K może pochwalić się lepszym, dwuzakresowym Wi-Fi (2,4 GHz i 5 GHz) oraz dostępnością Bluetooth (BT 4.1), który może zostać wykorzystany do korzystania z nowego srebrnego pilota opartego o technologię Bluetooth. Nie jest częścią zestawu, ale można go już dokupić (cena ok. 190 zł).

DOSTĘPNOŚĆ OPROGRAMOWANIA, UWAGI UŻYTKOWE

Opisywanie wszystkich możliwości wybranego oprogramowania w przypadku odbiornika takiego jak Vu+ Duo 4K nie ma sensu. Są one ogromne i różnią się pomiędzy różnymi wersjami software. Opis taki nie miałby sensu, a i brakłoby na coś takiego miejsca w magazynie. Dlatego skupimy się jednak na garści uwag dotyczących naszych przemyśleń i wrażeń po przeprowadzeniu serii testów odbiornika na kilka dni przed jego premierą w sklepach.

Vu+ Duo 4K oficjalnie trafia do sprzedaży od 1 grudnia br. Gdy trafi do czytelników bieżące wydanie magazynu – będzie już po 1 grudnia, ale słowa te piszemy jeszcze przed tą datą. Odbiornik został przedpremierowo rozesłany do redakcji i testerów na całym świecie. Ale przedpremiera wiązała się z tym, że nie wszystkie grupy programistów miały już gotowe i opublikowane oprogramowanie dla Duo 4K. Początkowo było z tym bardzo skromnie, przy stanie na 27 listopada poza oryginalnym image od Vu+, który jest jednak dość ograniczony w zakresie dostępnych dodatków i wygody ich instalacji, dostępne były z ważnych tzw. image w zasadzie tylko OpenPLi 7.0 i OpenATV 6.3.

Rzutem na taśmę, dosłownie w dniu oddawania materiałów magazynu do druku, pojawiła się na szczęście nowa wersja software/image VTi 14. Jest ona niezwykle ważna dla odbiorników Vu+, bo cieszy się dużą popularnością i jest oparta na oryginalnym oprogramowaniu, w efekcie jest znacznie bardziej na bieżąco jeśli chodzi o pojawianie się np. nowych funkcji oraz wykorzystywanie pełni możliwości urządzenia.

Udało się przeprowadzić szybkie i krótkie testy na VTi 14 i potwierdzono wsparcie CI+ (zadziałał nowy moduł nc+ i można było oglądać Canal+ 4K Ultra HD) oraz udało się uruchomić podwójny transcoding HD (transkodowanie dwóch kanałów HD jednocześnie).
 

Te dwie kwestie były istotne, bo nie działały pod koniec listopada na alternatywnych systemach OpenATV i OpenPLi. Na OpenATV moduły CI+ bez trybu „legacy” (jak CAM od nc+) nie uruchamiały się nawet po zainstalowaniu stosownej wtyczki. Działał moduł CI+ od Cyfrowego Polsatu, ale on posiada tryb „legacy” i tak naprawdę uruchamiał się korzystając ze starej warstwy wstecznej zgodności ze standardem CI. Zatem dopiero VTi wyciskało z odbiornika maksimum jego możliwości.

OpenATV i OpenPLi cierpiały zresztą i na kilka innych, pomniejszych przypadłości tzw. wieku dziecięcego, np. korekt wymagało prezentowanie informacji na wyświetlaczu (przycięte komunikaty). Należy się jednak spodziewać, że docelowo i inne systemy będą rozwijane i udoskonalane pod działanie na Vu+ Duo 4K. Brakowało Black Hole, ale jego pojawienie się jest zapewne tylko kwestią czasu.

Przy okazji mowy o gniazdach na moduły CAM warto odnotować istotną ciekawostkę. Producent zapowiada, iż w modelu Duo 4K wdrożył zupełnie nowe rozwiązanie. Umożliwi ono na równoczesną i niezależną pracę modułów CAM w obydwu kieszeniach. Określa to jako jednoczesne deszyfrowanie 2 CI. Dotychczas nawet w modelach z dwoma gniazdami istniały tu ograniczenia i gdy jeden CAM zajmował komunikację, drugi nie mógł pracować. Udało się ten problem rozwiązać i zapewnić pełną niezależność w działaniu obydwu kieszeni w Vu+ Duo 4K.

Jeśli chodzi o wspomniane podwójne transkodowanie HD w Vu+ Duo 4K, to redakcja odkryła przypadkiem także coś więcej, o czym producent nie informuje. Okazało się, że Duo 4K potrafi też transkodować jeden kanał 4K Ultra HD, ale aby to było możliwe – muszą być spełnione określone warunki: odbiornik musi być w trybie „płytkiego” czuwania oraz nie robić nic w tle. Ale spełniając te założenia w redakcji, udało się uruchomić transkodowanie Canal+ 4K Ultra HD z rozdzielczości 3840x2160 do 720x480. Producent odbiornika nie informuje, że to możliwe, dlatego należy podchodzić do tej możliwości jako do być może wynikającej bardziej z przypadku i aktualnego stanu oprogramowania. Nie ma gwarancji działania.
Przy transkodowaniu zgodnym z oficjalnymi możliwościami, czyli dwóch kanałów HD, trzeba pamiętać, że drugi proces transkodowania wyklucza korzystanie z funkcji PiP (Picture in Picture) w odbiorniku. Dodatkowo redakcyjne testy pokazały, że podwójne transkodowanie poprawnie działa jak na razie tylko na VTi 14. W OpenATV uruchomienie drugiego transkodowania automatycznie rozłącza pierwszego klienta.
 

Vu+ Duo 4K rozszerza obsługę HDR (High Dynamic Range) o wsparcie obrazów HLG10 (Hybrid Log-Gamma z 10-bitową głębią kolorów). HLG10 nie było wspierane na Solo 4K.

Z ciekawości, czy mocniejszy procesor zmienił coś w czasie bootowania (pełnego uruchomienia od odciętego zasilania), redakcja przeprowadziła na oprogramowaniu OpenATV 6.3 pomiary czasu „zimnego” startu. Vu+ Duo 4K potrzebował przy stanie sterowników na koniec listopada, ok. 26 sekund do okazania się ekranu startowego OpenATV 6.3. Kolejne 20 sekund zajmuje czas do pokazania się bannera informacyjnego i obrazu z kanału FTA. Jeśli natomiast podejmiemy próbę na stacji szyfrowanej, to w przypadku czytnika kart uruchomienie oscam zajęło dodatkowo ok. 18 sekund, wliczając rozpoznanie i inicjalizację karty z czytnika – do pokazania się obrazu na ekranie.

Ten sam eksperyment na VTi 14 dał podobne wyniki: 25 sekund do ekranu startowego, kolejne 20 sekund do bannera informacyjnego. Jeśli umieszczony był moduł CI+ (już raz inicjalizowany), to obraz z kanału pokazał się po następnych 40 sekundach.

Z uwag użytkowych, które mają znaczenie dla DX-erów i satelitarnych poszukiwaczy, redakcja potwierdziła działanie DVB-S2X. Urządzenie poradziło sobie z paczką francuskich kanałów z satelity Eutelsat 33E (33°E) z 12,597 GHz, pol. V, SR: 10057, FEC: 25/36 (DVB-S2X/8PSK), ale w przypadku OpenATV trzeba było uciec się do wprowadzenia fałszywych parametrów (DVB-S2/QPSK z FEC 7/8), bo w oprogramowaniu tym nie uwzględniono jeszcze obsługi DVB-S2X dla tego modelu.

Jednocześnie, choć tuner FBC jest oparty na bazie chipu Broadcom BCM43508X, znanego już choćby z tunerów Dreambox, to producent Vu+ nie uporał się jak na razie z dodaniem wsparcia dla funkcji Blindscan oraz z odbiorem kanałów Multistream (MIS) i Physical Layer Scrambling (PLS). To samo dotyczy także Vu+ Ultimo 4K i choć można powiedzieć, że z jednej strony jest to funkcja przeznaczona dla wąskiej grupy odbiorców, dysponujących obrotowymi zestawami antenowymi, to jednak trochę kompromituje producenta brak obsługi tych możliwości w swoich flagowych produktach, podczas gdy wsparcie ma np. Octagon SF8008, kosztujący 3x mniej niż Duo 4K. Wręcz nie wypada i mamy nadzieję, że jednak zostanie to wykonane.
 

Poza wyżej wymienionymi kwestiami Vu+ Duo 4K, jako że dzieli bazę oprogramowania z ogromną liczbą innych odbiorników linuksowych E2, innych Vu+ i nie tylko, to dostępne są pełne możliwości jak przy każdym innym sprzęcie, ogromna liczba dodatków, nieograniczona lista kanałów i ulubionych, wsparcie strumieniowania i IPTV z pomocą odpowiednich rozszerzeń, itp. itd. Struktura menu ekranowego jest podobna, można także zmieniać wygląd menu za pomocą dostępnych skórek. Liczba opcji konfiguracyjnych, zwłaszcza w trybie Ekspert w OpenATV, może przyprawić nawet wytrawnego miłośnika tego typu urządzeń o prawdziwy zawrót głowy. Osiągalny jest także WebInterface umożliwiający sterowanie odbiornikiem z poziomu przeglądarki lub urządzenia mobilnego, w ramach tej samej sieci lokalnej, albo nawet na odległość, ale tu przestrzegamy, że dostęp w takim przypadku należy odpowiednio zabezpieczyć.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Testy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Google TV Next 4K Stick HDMI

Google TV Next 4K Stick HDMI to ciekawy i wydajny...

339 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO rev.2 HEVC

Vu+ ZERO rev.2 - najnowszy odbiornik Vu+ na Linuksie z...

399 zł Więcej...

Stojak ścienny regulowany 60-100cm

stojak ścienny boczny, ocynkowany

129 zł Więcej...