reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

TVP Wilno wystartuje w maju

dodano: 2019-03-21 14:32 | aktualizacja: 2019-03-21 16:24
autor: Anita Kaźmierska | źródło: TVP Info

TVP Wilno Zapowiadany już wcześniej kanał TVP Wilno ma ruszyć w maju, a w szerszej formule - prawdopodobnie jesienią br. Prezes zarządu TVP Jacek Kurski i wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk podpisali w Warszawie porozumienie ws. współdziałania w zakresie tworzenia i rozpowszechniania tego nowego kanału.

TVP Wilno


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
TVP Wilno to nowy kanał Telewizji Polskiej, który będzie nadawany w języku polskim. W jego ofercie znajdą się: codzienny program informacyjny oraz audycje publicystyczne przygotowane przez dziennikarzy polskich mediów na Litwie. Na nowej antenie TVP prezentowane będą bieżące, ważne i ciekawe informacje o polskich sprawach, kulturze, rozrywce, historii i tradycji. Zadaniem TVP Wilno będzie także upowszechnianie języka polskiego, tradycji polskiej oraz promowanie pozytywnego wizerunku Polski za granicą. 

Oferta kanału na początku zostanie zbudowana na bazie oferty programowej TVP Polonia. Prace nad TVP Wilno trwają od roku. Pierwszym etapem projektu było wzmocnienie potencjału medialnego środowiska Polaków na Litwie poprzez rekrutowanie i przygotowanie zespołu dziennikarskiego oraz realizacyjno-produkcyjnego dla powstającej redakcji w Wilnie. Ten etap realizowany był do końca lutego 2019 r. pod nadzorem Pełnomocnika Zarządu TVP, Fundacji Wileńszczyzna i KPRM. Obecnie trwają intensywne prace budowy w Wilnie studia oraz szkolenia redakcji złożonej z mieszkających na Litwie dziennikarzy, operatorów, montażystów i współpracowników. 

Nowa formuła, która zakłada wzbogacenie dotychczasowej oferty kanału TVP Polonia o telewizję dedykowaną w tym przypadku Wileńszczyźnie, jest nową koncepcją rozwoju oferty kierowanej do Polonii. Jej celem jest zwiększenie atrakcyjności anten TVP, które szczególnie na rynkach nadbałtyckich konkurują z silną ofertą rosyjskich telewizji oferujących specjalne kanały dla krajów nadbałtyckich.
 
Michał Dworczyk - Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Jacek Kurski - Prezes Zarządu TVP, Szymon Szynkowski vel Sęk - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, fot. TVP

Podczas briefingu prasowego, który odbył się w siedzibie TVP, Jacek Kurski podkreślił, że istotnym zadaniem telewizji publicznej jest „łączność z Polakami za granicą”, której dedykowany został kanał TVP Polonia.
 

- Są takie zbiorowości Polaków, którym TVP Polonia samo w sobie nie wystarczy. Taką grupą są Polacy mieszkający na Litwie. To nie jest żadna mniejszość polska, to nie jest żadna Polonia. To są Polacy, którzy od zawsze mieszkali na tym terenie, a znaleźli się na terytoriach czy w granicach innych państw, dlatego że te granice się przesunęły. Oni są tam gdzie zawsze byli - zaznaczył Jacek Kurski, prezes zarządu TVP.

Jak dodał, dla TVP „od zawsze było wyzwaniem”, by zrobić dla nich „coś więcej niż tylko retransmisję kanału TVP Polonia”.

- Stąd zrodził się pomysł utworzenia kanału TVP Wilno. Dlatego w roku stulecia odzyskania niepodległości, w lipcu 2018 r., powołaliśmy pełnomocnika zarządu ds. koordynowania działań mających na celu powstanie TVP Wilno, a dzisiaj idziemy krok dalej. Dokonujemy aktu instytucjonalizacji tego kanału, zabezpieczenia finansowego, długoterminowej perspektywy finansowej w oparciu o środki publiczne z MSZ dzięki współpracy z panem ministrem Dworczykiem z KPRM i - mam nadzieję - dokonujemy dzieła, które przetrwa lata, dziesiątki lat, będzie obsługiwało potrzeby Polaków mieszkających na Litwie w ramach TVP Wilno - powiedział Jacek Kurski.Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TVP


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX R 4K

Homatics BOX R to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy Homatics...

319 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Supreme Twin UHD 4K 2xDVB-S2X

Octagon SF8008 Supreme Twin UHD 4K 2xDVB-S2X - odbiornik UHD...

569 zł Więcej...

SAT Kurier - 8-10/2023 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 8-10/2023

12 zł Więcej...