reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Beskid Śląski: Skrzyczne i Barania Góra

dodano: 2019-06-03 20:38 | aktualizacja: 2019-10-16 13:50
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podroze.satkurier.pl

RTON Wisła / Skrzyczne Beskid Śląski to pełne wdzięku pasmo górskie obejmujące takie popularne miejscowości turystyczne, jak Ustroń, Wisła i Szczyrk. Większa jego część leży na terytorium Polski, natomiast po stronie czeskiej znajdują się zachodnie krańce Beskidu Śląskiego. Najwyższymi szczytami tego pasma są: Skrzyczne i Barania Góra. Dość popularna jest również Czantoria Wielka - najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego w Czechach.

Schronisko PTTK Skrzyczne


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Oprócz wspomnianych powyżej Ustronia (popularnego uzdrowiska), Wisły (ze słynną skocznią) i Szczyrku (z szeregiem ośrodków narciarskich), ciekawe szlaki turystyczne wiodą również z Bielska-Białej. Warto dodać, że to niemałe miasto, z liczbą ludności wynoszącą ponad 170 tys. mieszkańców, stanowi świetny punkt wypadowy także w sąsiadujący Beskid Mały.

Jednak nie będę skupiała się tutaj na miejscowościach wypoczynkowych (choć te bez wątpliwości również są warte przedstawiania), a na wymienionych wcześniej szczytach - Skrzycznem i Baraniej Górze, na które w różnym czasie miałam przyjemność wyjść.

Czerwcową wędrówkę na Skrzyczne rozpoczęłam ze wsi Ostre w gminie Lipowa. Pod lasem znajduje się duży, ogólnodostępny parking, a także, nieco wcześniej, parking przeznaczony wyłącznie dla gości Hotelu Zimnik. Niebieski szlak, którym udałam się na Skrzyczne, przebiega w swoim początkowym fragmencie właśnie wzdłuż budynku hotelu. Następne około 4 km trasy to dość strome podejście, głównie lasem, już na sam szczyt. Na ten etap należy przeznaczyć nieco ponad 2 godziny czasu.
 
Na niebieskim szlaku prowadzącym na Skrzyczne - w oddali Barania Góra

Skrzyczne (1257 m n.p.m.) jako najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego należy do Korony Gór Polski (więcej na ten temat tutaj). Znajdują się na nim m.in. schronisko PTTK, wieża RTON Wisła / Skrzyczne, platforma widokowa i stacja kolei krzesełkowej.
 
RTON Wisła / Skrzyczne

RTON Wisła / Skrzyczne to obiekt będący własnością spółki Emitel. Obejmuje wieżę o wysokości 87 m oraz znajdujący się w jej pobliżu budynek. Pierwsze emisje z nadajnika na Skrzycznem zostały zainaugurowane w 1992 roku. Jednak jak czytamy na radiopolska.pl, do oficjalnego otwarcia obiektu doszło dopiero 22 października 1993 roku, po zakończeniu prac porządkowych.
 
RTON Wisła / Skrzyczne

Sygnały naziemnej telewizji cyfrowej z RTON Wisła / Skrzyczne docierają dziś do większej części województwa śląskiego, zachodniej województwa małopolskiego i wschodniej opolskiego, a także do obszarów przygranicznych Czech i Słowacji.
 
RTON Wisła / Skrzyczne

Schronisko PTTK Skrzyczne zostało zbudowane pod koniec lat 30. ubiegłego wieku. Dysponuje 29 miejscami noclegowymi w 8 pokojach. Mieści w sobie również trzy sale jadalne oraz bufet na tarasie widokowym działający w sezonie letnim.
 
Schronisko PTTK Skrzyczne

Miejsce to jest dosłownie oblegane przez turystów, którzy chętnie spędzają tam czas przykładowo przy zimnym piwie i pysznej kiełbasie z grilla.
 
Taras Schroniska PTTK Skrzyczne

Niedaleko schroniska znajduje się końcowa stacja kolei linowej na Skrzyczne ze Szczyrku, ze stacją pośrednią na Hali Jaworzynie. Co ciekawe jest to pierwsza w Polsce kolej krzesełkowa - wybudowano ją w 1958 roku. W międzyczasie kolej przechodziła kilka modernizacji. Jej łączna długość wynosi prawie 3 km.
 
Kolej linowa na Skrzyczne

Kolej linowa wykorzystywana jest m.in. w celu dotarcia do Schroniska PTTK Skrzyczne oraz przez narciarzy, by dostać się na liczne trasy zjazdowe. Stoki Skrzycznego posiadają ponad 10 km rozmaitych tras narciarskich Centralnego Ośrodka Sportu - Ośrodka Przygotowań Olimpijskich w Szczyrku, w tym trasę z homologacją FIS. Dziś kolej linowa dysponuje 4-osobowymi kanapami o przepustowości 2400 osób na godzinę.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polska


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

659 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R Plus 4K

Homatics BOX R Plus to najnowszy wzbogacony m. in. o...

629 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 HEVC DI-WAY 2020 Mini

Mini odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki DI-WAY z trybem hotelowym...

99 zł Więcej...