reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Mogielica - najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego

dodano: 2019-05-12 09:05 | aktualizacja: 2019-07-24 23:21
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podrozezantena.pl

Mogielica Choć Beskid Wyspowy przemierzyłam już wzdłuż i wszerz, to zawsze wracam tam z wielkim utęsknieniem. Pomijając walory czysto krajobrazowe, na pewno duże znaczenie ma tu niewielka odległość od Krakowa, a także to, że Beskid Wyspowy nie jest szczególnie popularny wśród turystów. Szansa na to, że w ciągu tygodnia spotyka się na szlaku choć jedną osobę jest znikoma. W ten oto sposób można całymi godzinami obcować z niczym niezmąconą przyrodą, błogo zatapiając się we własnych myślach.

Mogielica


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Mogielica (1170 m n.p.m.) przez to, że jest najwyższym szczytem Beskidu Wyspowego, jest zaliczana do Korony Gór Polski - listy 28 szczytów poszczególnych pasm górskich naszego kraju. Prawdziwi zapaleńcy wędrują po górach z książeczką KGP, w której przybijają pieczątki. Na szczycie Mogielicy, nieopodal wieży widokowej, znajduje się specjalna skrzyneczka, w której można taką pieczątkę znaleźć. Oficjalnych zdobywców Korony Gór Polski jest na chwilę obecną około 2 tys., w tym blisko 200 osób, które zdobyły koronę kilkukrotnie. Aktualny rekordzista wszedł na 28 szczytów KGP aż 19 razy.
 
Wieża widokowa na Mogielicy
Oznaczenie szczytu Mogielicy ze skrzyneczką mieszczącą w sobie pieczątkę

Jurków - jeden z punktów wyjściowych na Mogielicę

Wędrówkę na Mogielicę rozpoczęłam z Jurkowa - malowniczo położonej wsi powiatu limanowskiego, otoczonej kilkoma masywami górskimi. Te w najbliższym sąsiedztwie to: Ćwilin (1072 m n.p.m. - drugi co do wysokości szczyt Beskidu Wyspowego), Jasień (1063 m n.p.m. - trzeci najwyższy szczyt), Łopień (961 m n.p.m.), wspomniana wcześniej Mogielica oraz Śnieżnica (1006 m n.p.m.). Oczywiście wszystkie te szczyty są mi dobrze znane - na każdym z nich byłam przynajmniej raz.

Przez Jurków przepływa potok zwany lokalnie Jurkówką. Jest to górna część biegu rzeki Łososina, lewego dopływu Dunajca. Łososina ma swoje źródła w masywie Jasienia. Największą atrakcją Jurkowa jest jednak drewniany kościół pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy, zbudowany w 1913 roku, z zabytkowym ołtarzem głównym, kamienną chrzcielnicą i 8-głosowymi organami. Ponadto na placu przed kościołem stoi potężna dzwonnica z trzema dzwonami, w tym jednym odlanym w 1935 roku.
 
Kościół Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Jurkowie

Jurków stanowi świetny punkt wypadowy dla wycieczek, gdyż przechodzą przez niego szlaki turystyczne i rowerowe wiodące na pobliskie szczyty. W centrum wsi znajdują się dwa ogólnodostępne parkingi - pod kościołem i pod zajazdem Mogielica. W sezonie letnim, zwłaszcza w weekendy, mogą być one jednak przepełnione.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik VU+ ZERO Black

VU+ ZERO - najnowszy model firmy VU+ na Linuksie z...

419 zł Więcej...

Moduł UniCam Pro Evo 4.0

Uniwersalny moduł dostępu UniCam Evo Deltacrypt CI/CI+ v. 4.0. W...

490 zł Więcej...

Miernik Linbox WS-6944 Combo dla DVB-S/S2/T/T2/C2

Miernik dla pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, DVB-T/T2, DVB-C/C2 w...

479 zł Więcej...
reklama