reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Cyfrowe radio na Teneryfie dzięki DABCAST

dodano: 2019-11-29 15:20
autor: Anita Kaźmierska | źródło: BCAST

Teide Teneryfa Rozwój autorskiej technologii w postaci systemu DABCAST pozwolił firmie BCAST na podjęcie kolejnej międzynarodowej kooperacji. Dzięki temu mieszkańcy hiszpańskiej Teneryfy mogą już teraz odbierać cyfrowy sygnał nowego multipleksu radiowego. Co ciekawe jest on nadawany ze zbocza najwyższego szczytu na jakiejkolwiek atlantyckiej wyspie, najwyższego szczytu w Hiszpanii i wciąż aktywnego wulkanu.

Teide Teneryfa


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W drugiej połowie listopada br. rodzima firma BCAST, największy alternatywny operator radiodyfuzyjny w Polsce, sfinalizował umowę ze swoim odpowiednikiem działającym w rejonie Wysp Kanaryjskich – firmą TechWorld. Dzięki temu na jednej z tamtejszych wysp – Teneryfie – uruchomiony został multipleks radiowy w pełni obsługiwany przez stworzoną w Polsce technologię DABCAST. Realizacja kontraktu oznacza, że mieszkańcy wyspy mogą cieszyć się nowymi stacjami: Loca FM, Loca Latino, Europa FM, AXEL24, BBR, SON FM, Energy FM i XPR2.

Radio wprost z wulkanu
Emisja multipleksu uruchomiona została w pobliżu miasta Adeje, bardzo popularnej miejscowości turystycznej. Cała instalacja została umiejscowiona na zboczu wciąż czynnego wulkanu Teide – najwyższego szczytu w Hiszpanii.
 

- Ze względu na umiejscowienie nadajnika na wzgórzu, do zapewnienia dobrej propagacji wystarczyła niewielka moc. Idealnie sprawdził się do tego nasz nadajnik DTX050 o mocy wyjściowej 50 W. Biorąc pod uwagę zysk systemu antenowego, efektywna moc promieniowana to ok. 200 W. Zapewnia to odbiór radia cyfrowego nawet kilkadziesiąt mil w głąb Oceanu Atlantyckiego - mówi Maciej Lipiński, członek zarządu BCAST. - Dzięki między innymi całkowicie chmurowemu podejściu do realizacji usługi, całość wdrożenia - od podpisania umowy do rozpoczęcia nadawania - udało się przeprowadzić w terminie krótszym niż jeden miesiąc, przy czym najdłużej trwał transport sprzętu.

Do realizacji tego projektu BCAST dostarczył komplet stworzonych przez siebie rozwiązań. W skład zestawu wchodzi chmurowy multipleks, nadajnik (TX), monitor do ewaluacji jakości sygnału oraz Wirtualne Studio do zarządzania transmisjami przez nadawców.

Obecnie jakość sygnału na wyspie jest oceniana przez słuchaczy. Jednak zarówno BCAST, jak i TechWorld już teraz analizują możliwość rozszerzenia współpracy na kolejne wyspy Makaronezji.

Kolejna międzynarodowa współpraca polskiego operatora
We wrześniu BCAST uczestniczył jako wystawca w prestiżowych targach branży radiowej i telewizyjnej – IBC w Amsterdamie. Firma zaprezentowała tam m.in. pierwszy od ponad 25 lat polski nadajnik DABCAST DTX050 i monitor DABMON. Oba prezentowane urządzenia wchodzą w skład ekosystemu DABCAST, pozwalającego na efektywne tworzenie i zarządzanie usługami radia cyfrowego w formacie DAB+. DABCAST jest już wykorzystywany m.in. do zarządzania multipleksami w Sardynii czy lokalnymi usługami świadczonymi przez BCAST w Polsce.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii DAB+ na świecie


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

TNT Sat: dekoder Sagemcom HD + karta

Dekoder Sagemcom HD wraz z kartą TNT Sat. Zapewnia dostęp...

629 zł Więcej...

Kabel Cablink 5xGI-18S biały 5m

Włoski, 5-żyłowy przewód koncentryczny 75 Ohm Cablink 5xGI-18S biały 5m...

55 zł Więcej...

Antena Fuba DAA 850 ceglasta

Fuba DAA 850 to profesjonalna, włoska antena offsetowa. Łatwa w...

429 zł Więcej...
reklama