reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Orange stworzy TowerCos w Polsce

dodano: 2019-12-04 14:06
autor: Anita Kaźmierska | źródło: Orange/satkurier.pl

Orange 4 grudnia br. francuska grupa Orange przedstawiła Engage 2025 - nowy plan strategiczny, będący kontynuacją planu Essentials2020 wprowadzonego w 2015 roku. Uwzględnia on również działania na polskim rynku, gdzie Orange jest właścicielem 50,7 proc. akcji operatora telekomunikacyjnego Orange Polska. Rozważane są dalsze inwestycje w budowę sieci światłowodowej, ale bez istotnego zwiększania wydatków inwestycyjnych.

TowerCos Orange


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Jak czytamy w komunikacie Orange, w Hiszpanii i Polsce Orange planuje współdzielenie infrastruktury FTTH z innymi operatorami za pośrednictwem FiberCos, potencjalnie z udziałem stron trzecich.

Na koniec września br. 473 tys. klientów Orange Polska korzystało z oferty światłowodowej. Orange ma już w zasięgu ponad 4 mln gospodarstw domowych i firm w 142 miastach, w tym 400 tys. domów jednorodzinnych. W ponad 70 miastach zasięgiem sieci światłowodowej objętych jest ponad połowa gospodarstw domowych.
 

Aby czerpać większe korzyści z posiadanych 40.000 wież telekomunikacyjnych w Europie (około 5.200 wież w Polsce - przyp. red.), Orange utworzy w większości krajów specjalne spółki - TowerCos. Podmioty te zajmą się zarządzaniem wieżami i będą miały trzy kluczowe cele: poprawę wydajności operacyjnej i optymalizację CAPEX w segmencie mobilnym, zwiększenie wskaźnika kolokacji wież przy jednoczesnym zachowaniu przewagi konkurencyjnej Orange, a także lepsze zrozumienie i podkreślenie jakości oraz wartości tych aktywów. Orange zachowa kontrolę nad tymi podmiotami we wszystkich krajach europejskich, w których zostały utworzone. Pierwsze projekty rozpoczną się w 2020 roku we Francji i Hiszpanii.

Ostatecznie rozważona zostanie konsolidacja całości lub części tych lokalnych TowerCos w europejską TowerCo, w której Orange zachowa kontrolę większości, w celu wykorzystania możliwości konsolidacji rynku wież na poziomie europejskim.

Francuska grupa Orange wyznaczyła też sobie cele finansowe:
  • Wzrost EBITDAaL średnio od 2 do 3 proc. rocznie w okresie 2021-2023.
  • Zwiększenie organicznych przepływów pieniężnych z tytułu działalności telekomunikacyjnej w latach 2020-2023, przy docelowym poziomie od 3,5 mld do 4 mld euro w 2023 roku (w porównaniu z ponad 2 mld euro w 2019 roku).
  • Wskaźnik dług netto/EBITDAaL dla działalności telekomunikacyjnej około 2x w średnim okresie.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Orange


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Zestaw nc+ telewizja na kartę: ITI 2851S + pakiet Komfort+/Filmbox 6m

Zestaw nc+ telewizja na kartę: dekoder ADB2851S (bez tunera DVB-T)...

179 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 190 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO rev.2 HEVC Biały

Vu+ ZERO rev.2 - najnowszy odbiornik Vu+ na Linuksie z...

399 zł Więcej...
reklama