reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Orange stworzy TowerCos w Polsce

dodano: 2019-12-04 14:06
autor: Anita Kaźmierska | źródło: Orange/satkurier.pl

Orange 4 grudnia br. francuska grupa Orange przedstawiła Engage 2025 - nowy plan strategiczny, będący kontynuacją planu Essentials2020 wprowadzonego w 2015 roku. Uwzględnia on również działania na polskim rynku, gdzie Orange jest właścicielem 50,7 proc. akcji operatora telekomunikacyjnego Orange Polska. Rozważane są dalsze inwestycje w budowę sieci światłowodowej, ale bez istotnego zwiększania wydatków inwestycyjnych.

TowerCos Orange


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Jak czytamy w komunikacie Orange, w Hiszpanii i Polsce Orange planuje współdzielenie infrastruktury FTTH z innymi operatorami za pośrednictwem FiberCos, potencjalnie z udziałem stron trzecich.

Na koniec września br. 473 tys. klientów Orange Polska korzystało z oferty światłowodowej. Orange ma już w zasięgu ponad 4 mln gospodarstw domowych i firm w 142 miastach, w tym 400 tys. domów jednorodzinnych. W ponad 70 miastach zasięgiem sieci światłowodowej objętych jest ponad połowa gospodarstw domowych.
 

Aby czerpać większe korzyści z posiadanych 40.000 wież telekomunikacyjnych w Europie (około 5.200 wież w Polsce - przyp. red.), Orange utworzy w większości krajów specjalne spółki - TowerCos. Podmioty te zajmą się zarządzaniem wieżami i będą miały trzy kluczowe cele: poprawę wydajności operacyjnej i optymalizację CAPEX w segmencie mobilnym, zwiększenie wskaźnika kolokacji wież przy jednoczesnym zachowaniu przewagi konkurencyjnej Orange, a także lepsze zrozumienie i podkreślenie jakości oraz wartości tych aktywów. Orange zachowa kontrolę nad tymi podmiotami we wszystkich krajach europejskich, w których zostały utworzone. Pierwsze projekty rozpoczną się w 2020 roku we Francji i Hiszpanii.

Ostatecznie rozważona zostanie konsolidacja całości lub części tych lokalnych TowerCos w europejską TowerCo, w której Orange zachowa kontrolę większości, w celu wykorzystania możliwości konsolidacji rynku wież na poziomie europejskim.

Francuska grupa Orange wyznaczyła też sobie cele finansowe:
  • Wzrost EBITDAaL średnio od 2 do 3 proc. rocznie w okresie 2021-2023.
  • Zwiększenie organicznych przepływów pieniężnych z tytułu działalności telekomunikacyjnej w latach 2020-2023, przy docelowym poziomie od 3,5 mld do 4 mld euro w 2023 roku (w porównaniu z ponad 2 mld euro w 2019 roku).
  • Wskaźnik dług netto/EBITDAaL dla działalności telekomunikacyjnej około 2x w średnim okresie.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Orange


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik SatLink WS-6933 dla DVB-S/S2

Miernik, do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S z pomiarem PWR,...

239 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 HEVC DI-WAY 2020 Mini

Mini odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki DI-WAY z trybem hotelowym...

99 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R Plus 4K - Uszkodzone opakowanie

Homatics BOX R Plus to najnowszy wzbogacony m. in. o...

549 zł Więcej...