reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Orange stworzy TowerCos w Polsce

dodano: 2019-12-04 14:06
autor: Anita Kaźmierska | źródło: Orange/satkurier.pl

Orange 4 grudnia br. francuska grupa Orange przedstawiła Engage 2025 - nowy plan strategiczny, będący kontynuacją planu Essentials2020 wprowadzonego w 2015 roku. Uwzględnia on również działania na polskim rynku, gdzie Orange jest właścicielem 50,7 proc. akcji operatora telekomunikacyjnego Orange Polska. Rozważane są dalsze inwestycje w budowę sieci światłowodowej, ale bez istotnego zwiększania wydatków inwestycyjnych.

TowerCos Orange


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Jak czytamy w komunikacie Orange, w Hiszpanii i Polsce Orange planuje współdzielenie infrastruktury FTTH z innymi operatorami za pośrednictwem FiberCos, potencjalnie z udziałem stron trzecich.

Na koniec września br. 473 tys. klientów Orange Polska korzystało z oferty światłowodowej. Orange ma już w zasięgu ponad 4 mln gospodarstw domowych i firm w 142 miastach, w tym 400 tys. domów jednorodzinnych. W ponad 70 miastach zasięgiem sieci światłowodowej objętych jest ponad połowa gospodarstw domowych.
 

Aby czerpać większe korzyści z posiadanych 40.000 wież telekomunikacyjnych w Europie (około 5.200 wież w Polsce - przyp. red.), Orange utworzy w większości krajów specjalne spółki - TowerCos. Podmioty te zajmą się zarządzaniem wieżami i będą miały trzy kluczowe cele: poprawę wydajności operacyjnej i optymalizację CAPEX w segmencie mobilnym, zwiększenie wskaźnika kolokacji wież przy jednoczesnym zachowaniu przewagi konkurencyjnej Orange, a także lepsze zrozumienie i podkreślenie jakości oraz wartości tych aktywów. Orange zachowa kontrolę nad tymi podmiotami we wszystkich krajach europejskich, w których zostały utworzone. Pierwsze projekty rozpoczną się w 2020 roku we Francji i Hiszpanii.

Ostatecznie rozważona zostanie konsolidacja całości lub części tych lokalnych TowerCos w europejską TowerCo, w której Orange zachowa kontrolę większości, w celu wykorzystania możliwości konsolidacji rynku wież na poziomie europejskim.

Francuska grupa Orange wyznaczyła też sobie cele finansowe:
  • Wzrost EBITDAaL średnio od 2 do 3 proc. rocznie w okresie 2021-2023.
  • Zwiększenie organicznych przepływów pieniężnych z tytułu działalności telekomunikacyjnej w latach 2020-2023, przy docelowym poziomie od 3,5 mld do 4 mld euro w 2023 roku (w porównaniu z ponad 2 mld euro w 2019 roku).
  • Wskaźnik dług netto/EBITDAaL dla działalności telekomunikacyjnej około 2x w średnim okresie.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Orange


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 2,5m

Najnowszy kabel HDMI o długości 2,5m w wersji v2.1 dla...

79 zł Więcej...

Antena Famaval 100 TRX EL grafit

Wersja WZMOCNIONA portugalskiej anteny offsetowej firmy Famaval 100 TRX EL...

160 zł Więcej...

Moduł UniCam Prime

Najnowsza wersja uniwersalnego modułu dostępu UniCam Prime - następca Unicam...

499 zł Więcej...
reklama