reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Ukraina przegrała sprawę o satelitę Lybid

dodano: 2020-04-12 13:42
autor: RO | źródło: mediasat.info

satelita Lybid Spór prawny między firmą Maxar a rządem Ukrainy dotyczący umowy zawartej w 2010 r. między MDA Corp. (poprzednikiem Maxar Technologies) a Narodową Agencją Kosmiczną Ukrainy w sprawie budowy i wyniesienia na orbitę satelity telekomunikacyjnego Lybid-1 został rozstrzygnięty na korzyść spółki Maxar. Napisał o tym American City Business Journals.

Lybid


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
18-miesięczna dyskusja zakończyła się w sądzie arbitrażowym ONZ, który odrzucił roszczenia Ukrainy w całości i orzekł, że należy uiścić opłaty prawne i wydatki firmy Maxar.

Umowa z 2010 r. przewidywała budowę satelity telekomunikacyjnego przez MacDonald, Dettwiler and Associates (MDA Corp.). Satelita miał być umieszczony na pozycji orbitalnej 48°E. Wartość kontraktu była oszacowana na 254 mln dolarów.

Początkowa umowa z MDA przewidywała budowę i wystrzelenie satelity, a także dwa ośrodki zarządzania i kontroli oraz naziemną infrastrukturę. Satelita miał zapewniać transmisje telewizyjne i dostęp do ultraszybkiej sieci internetowej na terytorium Ukrainy i krajów sąsiednich. MDA i Ukraińska Agencja Kosmiczna musiały zakończyć przygotowanie niezbędnej dokumentacji i zatwierdzić wszystkie niezbędne parametry techniczne.

W 2014 r. MDA zawiesiło prace nad zamówieniem z powodu niestabilności politycznej na Ukrainie, powołując się na siłę wyższą. W tym czasie MDA podało, że rozmawia z klientem o dalszych scenariuszach współpracy w celu zminimalizowania negatywnych skutków. Jednocześnie firma poinformowała, że zawiesi pracę na okres od 4 do 6 miesięcy, podczas gdy ostateczna kwota wydatków, związanych z opóźnieniem, nie została ustalona. W 2017 r. firma całkowicie wycofała się z projektu z powodu zniknięcia dużej sumy pieniędzy na morzu w Seszelach.

W maju 2019 roku dyrektor finansowy Maxar, Biggs Porter, ogłosił oficjalne stanowisko swojej firmy w sprawie tego sporu w następujący sposób: - Dla tych, którzy nie są świadomi [sytuacji], informuję, co następuje: dostarczyliśmy satelitę na Ukrainę, za produkcję którego uzyskaliśmy wynagrodzenie. Dostarczyliśmy do uzgodnionego miejsca. A potem Rosja zaatakowała Krym i Ukraina utraciła dostęp do tego satelity.

Sam satelita Lybid został zabrany do magazynu decyzją klienta MacDonald, Dettwiler and Associates w sierpniu 2014 r.. W efekcie satelita już długo znajduje się na terytorium firmy Informacyjne Systemy Satelitarne im. Reszetniewa w Kraju Krasnojarskim (Rosja).


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Satelity


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Octagon SF8008 Twin UHD 4K S2X + 1TB HDD

Octagon SF8008 Twin UHD 4K S2X z wbudowanym do środka...

839 zł Więcej...

Antena Fuba DAA 850 ceglasta

Fuba DAA 850 to profesjonalna, włoska antena offsetowa. Łatwa w...

429 zł Więcej...

Obejma kominowa mocna podwójna E863B - 5m

mocny uchwyt - obejma 5m na komin dwuczęściowa do masztów...

139 zł Więcej...
reklama