reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Ukraina przegrała sprawę o satelitę Lybid

dodano: 2020-04-12 13:42
autor: RO | źródło: mediasat.info

satelita Lybid Spór prawny między firmą Maxar a rządem Ukrainy dotyczący umowy zawartej w 2010 r. między MDA Corp. (poprzednikiem Maxar Technologies) a Narodową Agencją Kosmiczną Ukrainy w sprawie budowy i wyniesienia na orbitę satelity telekomunikacyjnego Lybid-1 został rozstrzygnięty na korzyść spółki Maxar. Napisał o tym American City Business Journals.

Lybid


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
18-miesięczna dyskusja zakończyła się w sądzie arbitrażowym ONZ, który odrzucił roszczenia Ukrainy w całości i orzekł, że należy uiścić opłaty prawne i wydatki firmy Maxar.

Umowa z 2010 r. przewidywała budowę satelity telekomunikacyjnego przez MacDonald, Dettwiler and Associates (MDA Corp.). Satelita miał być umieszczony na pozycji orbitalnej 48°E. Wartość kontraktu była oszacowana na 254 mln dolarów.

Początkowa umowa z MDA przewidywała budowę i wystrzelenie satelity, a także dwa ośrodki zarządzania i kontroli oraz naziemną infrastrukturę. Satelita miał zapewniać transmisje telewizyjne i dostęp do ultraszybkiej sieci internetowej na terytorium Ukrainy i krajów sąsiednich. MDA i Ukraińska Agencja Kosmiczna musiały zakończyć przygotowanie niezbędnej dokumentacji i zatwierdzić wszystkie niezbędne parametry techniczne.

W 2014 r. MDA zawiesiło prace nad zamówieniem z powodu niestabilności politycznej na Ukrainie, powołując się na siłę wyższą. W tym czasie MDA podało, że rozmawia z klientem o dalszych scenariuszach współpracy w celu zminimalizowania negatywnych skutków. Jednocześnie firma poinformowała, że zawiesi pracę na okres od 4 do 6 miesięcy, podczas gdy ostateczna kwota wydatków, związanych z opóźnieniem, nie została ustalona. W 2017 r. firma całkowicie wycofała się z projektu z powodu zniknięcia dużej sumy pieniędzy na morzu w Seszelach.

W maju 2019 roku dyrektor finansowy Maxar, Biggs Porter, ogłosił oficjalne stanowisko swojej firmy w sprawie tego sporu w następujący sposób: - Dla tych, którzy nie są świadomi [sytuacji], informuję, co następuje: dostarczyliśmy satelitę na Ukrainę, za produkcję którego uzyskaliśmy wynagrodzenie. Dostarczyliśmy do uzgodnionego miejsca. A potem Rosja zaatakowała Krym i Ukraina utraciła dostęp do tego satelity.

Sam satelita Lybid został zabrany do magazynu decyzją klienta MacDonald, Dettwiler and Associates w sierpniu 2014 r.. W efekcie satelita już długo znajduje się na terytorium firmy Informacyjne Systemy Satelitarne im. Reszetniewa w Kraju Krasnojarskim (Rosja).


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.




Więcej z kategorii Satelity


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 2,5m

Najnowszy kabel HDMI o długości 2,5m w wersji v2.1 dla...

89 zł Więcej...

Konwerter Unicable II Inverto 32 tunery (5278) ULTRABOX

Konwerter Unicable II marki Inverto pozwala na jednoprzewodową (szeregową) transmisję...

219 zł Więcej...

Antena sat kempingowa 60 cm ze statywem

stalowa antena 60 cm przenośna ze statywem

199 zł Więcej...
reklama