reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Udany start Falcona 9 z satelitami Starlink [wideo]

dodano: 2020-04-23 10:41
autor: Anita Kaźmierska | źródło: SpaceX/satkurier.pl

Starlink W środę, 22 kwietnia br. o godz. 21:30 polskiego czasu amerykańska firma SpaceX wyniosła siódmą partię satelitów Starlink - kolejne 60 jednostek. Rakieta nośna Falcon 9 wystartowała z kompleksu startowego 39A w Centrum Kosmicznym Johna F. Kennedy’ego na Florydzie.

Starlink


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Pierwszy stopień rakiety Falcon 9 był poprzednio wykorzystany na potrzeby pierwszego lotu statku Crew Dragon do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, wyniesienia satelitów obserwacyjnych Radarsat i czwartej misji Starlink.

Po rozdzieleniu członów, pierwszy stopień Falcona 9 wylądował na barce „Of Course I Still Love You” (Oczywiście wciąż cię kocham), stacjonującej na Oceanie Atlantyckim. Natomiast owiewka Falcona 9 poprzednio została użyta do misji z satelitą telekomunikacyjnym Amos-17.

Satelity Starlink zostały umieszczone na orbicie eliptycznej po około 15 minutach od wystrzelenia rakiety. Przed podniesieniem na orbitę docelową inżynierowie SpaceX przeprowadzą przegląd danych, aby upewnić się, że wszystkie satelity Starlink działają zgodnie z przeznaczeniem. Po zakończeniu tych testów satelity wykorzystają swoje silniki jonowe do przemieszczenia się na planowaną orbitę na wysokości operacyjnej 550 km (niska orbita okołoziemska - LEO).

SpaceX wykorzystuje swoje doświadczenie w budowaniu rakiet i satelitów, aby wdrożyć na całym świecie zaawansowany system szerokopasmowego Internetu satelitarnego. Starlink dostarczy szybki Internet do miejsc, w których był on zawodny, drogi lub całkowicie niedostępny.

SpaceX chce zacząć świadczyć usługi dostępu do Internetu za pomocą satelitów Starlink jeszcze w 2020 roku. Na początek usługi byłyby dostępne w północnej części Stanów Zjednoczonych i Kanadzie, a w 2021 na całym świecie.

Każdy satelita Starlink waży około 260 kg i ma kompaktową, płaską konstrukcję. Konstelacja na orbicie obejmuje już 420 satelitów, a wyniesienie kolejnych 60 planowane jest na maj br. Pierwsza faza tego projektu obejmować ma 1584 satelitów na orbicie.

Co ciekawe sznury satelitów Starlink można obserwować wieczorem i w nocy także nad terytorium Polski. Pod adresem findstarlink.com można poznać godziny widoczności dla konkretnych lokalizacji, a także podejrzeć mapę na żywo.Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Satelity


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik PULSe 4K Mini

PULSe 4K Mini - najnowszy odbiornik Ultra HD od słowackiej...

459 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R 4K

Homatics BOX R to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy Homatics...

319 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Opticum AX LION NS H.265 HEVC

Najnowszy hybrydowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki Opticum firmy AX...

109 zł Więcej...