reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
Zobacz sport w tv na dzień: 2021-04-14 - 2021-04-15 - 2021-04-16

W jakich krajach zostaną wznowione piłkarskie ligi? [akt.]

dodano: 2020-04-26 10:52 | aktualizacja: 2020-05-13 00:21
autor: Janusz Sulisz | źródło: Polsat Sport/satkurier.pl

Laliga Ligue 1 Ekstraklasa razem 360px.jpg Rozgrywki piłkarskiej PKO BP Ekstraklasy w Polsce zostaną wznowione 29 maja br. W Turcji wstępną datą jest 12-14 czerwca, a np. na Wyspach Owczych 9 maja wystartuje 1. kolejka tamtejszej Premier League. Nie wszystkie ligi dokończą piłkarski sezon. W Holandii sezon Eredivisie już został zakończony. Czesi zagrają już 25 maja! Sprawdź na bieżąco, jakie ligi nadal grają i kiedy wznowią sezon kolejne ligi. Redakcja satkurier.pl przygotowała specjalną tabelę. Znamy też plan transmisji pierwszych dwóch kolejek PKO Ekstraklasy.

Piłkarskie ligi Fortuna PKO LaLiga Premier League Serie A Ligue 1 Bundesliga


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Europejska Unia Piłkarska (UEFA) nalega, żeby - jeżeli to jest możliwe - dążyć do wznowienia sezonu w poszczególnych ligach. Rozgrywki krajowe dostały pierwszeństwo i powinno być im nieco łatwiej, zwłaszcza po tym, jak przełożono na przyszły rok mistrzostwa Europy.

W sobotę 25 kwietnia na konferencji prasowej premier RP Mateusz Morawiecki i minister sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk ogłosili możliwość wznowienia wstrzymanych w połowie marca rozgrywek PKO Bank Polski Ekstraklasy.

Od kilku dni piłkarzy i kluby obowiązuje wypracowany przez sztab kryzysowy - powołany przez zarząd Ekstraklasy SA i PZPN - program powrotu do rozgrywek. Na razie zawodnicy i wskazane inne osoby (łącznie 50 z klubu) przebywają w izolacji. Na początku maja wszyscy z tej grupy przejdą testy na koronawirusa i będą mogli rozpocząć treningi w małych grupach. Tydzień później szkoleniowcy będą już mieli do dyspozycji całe zespoły. Zgodnie z harmonogramem, w dniach 27 i 28 maja wszyscy przejdą kolejne testy medyczne, a 29 maja powinny odbyć się pierwsze po przymusowej przerwie mecze.

Spotkania będę rozgrywane bez udziału publiczności do odwołania ograniczeń wprowadzonych przez administrację państwową.

PZPN potwierdził, że 27 maja zostaną rozegrane dwa mecze ćwierćfinałowe Totolotek Pucharu Polski, a na początku czerwca ma nastąpić wznowienie rozgrywek 1. i 2. ligi.

Jeżeli chodzi o inne kraje Europy, jedynym, w którym cały czas normalnie toczą się rozgrywki, jest Białoruś. Kolejka 6. odbywa się normalnie 24-25 kwietnia (tzn. bez kibiców), a nie planuje się przerwać meczów w kolejce 7 w dniach 1-3 maja br. Odbędą się też mecze pucharowe.

Kto zakończy sezon?

Na drugim biegunie znajduje się Holandia, gdzie chyba przedwcześnie zakończono sezon 2019/2020. Wkrótce prawdopodobnie zrobi to Jupiler League w Belgii i niewykluczone, że szkocka Premiership.

Jako pierwsza do zamknięcia sezonu szykuje się Belgia. Na początku kwietnia zdecydowano o zakończeniu rozgrywek, jednak decyzja musi jeszcze zostać zatwierdzona, co może nastąpić w poniedziałek 27 kwietnia br..

W Szkocji rozgrywki piłkarskie niższych lig, poza Premiership, zostały już zakończone, więc niewykluczone, że zakończy się szkocka najwyższa liga.

[Akt.]
Być może szefowie Eredivisie będą musieli cofnąć decyzję o anulowaniu sezonu. Holenderska Eredivisie przedwcześnie zakończyła sezon z powodu pandemii koronawirusa. Kluby chcą się sądzić z ligą, ale być może nie będą musiały. Na razie nie przyznano mistrzowskiego tytułu, bo liderujący Ajax i AZ Alkmaar mieli tyle samo punktów. Nie było też spadków i awansów, ale drużny z zaplecza Eredivisie wyrażają swoje niezadowolenie z tego powodu.

Kto dokończy sezon?

W Niemczech drużyny Bundesligi trenują od 6 kwietnia - w niewielkich grupach i z zachowaniem wytycznych dotyczących bezpieczeństwa. W czwartek 23 kwietnia Niemiecka Liga Piłkarska (DFL) potwierdziła, że jest gotowa wznowić rywalizację w Bundeslidze 9 maja, bez kibiców na trybunach i z zachowaniem ścisłych zasad higieny dla zawodników. Ostateczna decyzja należy do rządu Niemiec i lokalnych władz landów.

Niestety, termin 9 maja dla restartu Bundesligi stał się już nierealny. Wszyscy koncentrują się, by kolejny termin, weekend 15-16 maja, stał się realny.

W Czechach piłkarze większości drużyn dwóch najwyższych lig trenują od 20 kwietnia. Start Fortuna 1. ligi byłby możliwy od 8 czerwca. 

Okazuje się, że czeska Fortuna 1. Liga ruszy wcześniej. Piłkarski Związek Ligowy w Czechach (LFA) ogłosił 27 kwietnia br., że zamierza wznowić rozgrywki już 25 maja. Wszystko dzięki szybszemu zniesieniu ograniczeń w Czechach  i dlatego przyspieszono termin powrotu rozgrywek Fortuna 1. Ligi. Oczywiście bez udziału kibiców!

Treningi wznowiły także kluby z Austrii i Słowacji. W pierwszym przypadku jest nadzieja, że być może liga ponownie ruszy w połowie maja.

W Chorwacji na razie powołano grupę roboczą, która ma rozważyć kiedy można wznowić rozgrywki ligi 1. HNL. Decyzja i tak należy do rządu Chorwacji.

Trwają prace nad wznowieniem sezonu piłkarskiego w Szwajcarii, gdzie dość wcześnie 2 marca wstrzymano rozgrywki.

Najgłośniej w mediach jest o włoskiej Serie A - Włochy to kraj najmocniej dotknięty pandemią w Europie pandemią. Zresztą poniekąd przez mecz Atalanty Bergamo w Mediolanie. Rządowe restrykcje i ograniczenia we Włoszech obowiązują na razie do 3 maja. Włoska Federacja Piłkarska (FIGC) liczy na wznowienie rozgrywek pod koniec maja lub na początku czerwca. Jej prezes Gabriele Gravina chce, aby przygotowywać się do tego przez trzy tygodnie, począwszy od 4 maja.

Coraz mniejsze szanse na wznowienie sezonu Serie A we Włoszech. Minister ds. młodzieży i sportu we Włoszech Vincenzo Spadafora powiedział, że widzi coraz mniejszą szansę na wznowienie rozgrywek Serie A. Dopiero we wrześniu?

Do odwołania wstrzymano rozgrywki Premier League w Anglii, gdzie wciąż nic nie wiadomo. Jak twierdzi „The Times" - Premier League mogłaby wystartować 8 czerwca, a sezon miałby się zakończyć 27 lipca. Treningi wznowili piłkarze Arsenalu. 

Gazeta „Daily Mail" twierdzi, że przerwany z powodu pandemii koronawirusa sezon piłkarski Premiere League ma ruszyć 13 czerwca, jednak BBC upiera się przy dacie 8 czerwca.

Wiele znaków zapytania jest w Hiszpanii. W porównaniu z Anglią postęp polega jednak m.in. na tym, że tamtejsza federacja piłkarska oraz La Liga i Najwyższa Rada Sportu (CSD) osiągnęły porozumienie w sprawie powrotu do treningów w zawodowym futbolu. Konkretny termin zależy od dalszej sytuacji w Hiszpanii i decyzji rządu.

La Liga twierdzi, że wszyscy chcą dokończyć sezon 2019/20. Prezes LaLigi Javier Tebas przyznał, że jego życzeniem jest wznowienie gier LaLigi 28-29 maja, 6-7 czerwca lub najpóźniej 28 czerwca.

W niedzielę 26 kwietnia minister zdrowia Salvador Illa powiedział, że do lata raczej nie należy się spodziewać powrotu piłkarzy LaLigi na boiska. Do zakończenia sezonu hiszpańskiej ligi pozostało 11 kolejek. Liderem tabeli w momencie przerwania rozgrywek była FC Barcelona - 58 pkt, przed Realem Madryt - 56 i Sevillą - 47.

We Francji prezes federacji piłkarskiej Noel Le Graet zaproponował , aby nim ruszy Ligue 1 - najpierw rozegrać finałowe mecze o Puchar Francji i Puchar Ligi. Jego zdaniem to symboliczny sposób wznowienia sezonu piłkarskiego.

Le Graet powiedział, że finał Pucharu Francji między Paris Saint-Germain a Saint-Etienne można rozegrać 13 lub 20 czerwca. Trzy dni później finał Pucharu Ligi pomiędzy PSG i Olympique Lyon.

Wznowienie sezonu piłkarskiej ekstraklasy (Ligue 1) we Francji zostało wstępnie zaplanowane na 17 czerwca. We wtorek 28 kwietnia pojawiły się informacje, że niestety, ale najprawdopodobniej Ligue 1 zostanie zakończona w tym sezonie. Piłkarze Ligue 1 i 2 w sierpniu rozpoczną nowy sezon. Wszystko nadal zależy od zgody rządu francuskiego.

W Turcji stosunkowo późno przerwano rozgrywki (17 marca). Rozgrywki Super Lig mogą zostać wznowione 12-14 czerwca. Sezon miałby zakończyć się do 26 lipca.

Ciekawy przypadek jest na... Wyspach Owczych. Federacja tego kraju potwierdziła - 9 maja normalnie ruszą od 1. kolejki rozgrywki dwóch najwyższych lig męskich i żeńskiej. Mecze, jak w innych krajach, będą odbywać się na razie bez publiczności.

Islandia na razie przełożyła kilka kolejek i jeśli sytuacja z epidemią koronowirusa się nie pogorszy oraz władze zezwolą, to rozgrywki ligowe rozpoczną się 14 czerwca.

W Rosji liga piłkarska ma nadzieję, że pod koniec czerwca wznowi rozgrywki, a rywalizacja potrwa do 2 sierpnia. Do zakończenia sezonu, przerwanego z powodu pandemii koronawirusa, pozostało 8 kolejek. Obecnie trwają dyskusje w sprawie dwóch możliwych dat wznowienia rozgrywek - 21 lubi 28 czerwca.

Ciekawostki spoza Europy.
Jedną z lig piłkarskich, która jeszcze grała, była Wysszaya Liga w Tadżykistanie. 25 i 26 kwietnia rozegrano wszystkie mecze 4. kolejki tadżyckiej ligi, ale przy pustych trybunach. Niestety od przyszłego tygodnia Tadżykistan zawiesi rozgrywki piłkarskie. W tym kraju w Azji Środkowej oficjalnie nie potwierdzono ani jednego zakażenia koronawirusem. Niestety, ale niepokój tadżyckich władz wywołały przypadki zapalenia płuc i podejrzenie świńskiej grypy, a nie koronawirus! 

Prezydent Argentyńskiego Związku Piłki Nożnej (AFA) powiedział, że pozostała część sezonu ligi argentyńskiej zostanie anulowana z powodu pandemii koronawirusa. Argentyńska Superliga (SAF) wstrzymała rozgrywki po 10 marca (kolejka 23). Po tej kolejce liderem tabeli była drużyna Boca Juniors - w ten sposób zostali mistrzami Argentyny. Co ciekawe, w tym, jak i w następnym sezonie nie będzie spadków. Za to argentyńskiej Superligi awansują po dwa najlepsze zespoły z niższej ligi - Primera Nacional.

8 maja ma nastąpić start ligi południowokoreańskiej. 

Przypomnijmy, że  poza Białorusią grają jeszcze ligi w Turkmenistanie, na Tajwanie i w Nikaragui.

Ligi piłkarskie w Europie otrzymały czas do 25 maja br. na poinformowanie UEFA o planach dotyczących wznowienia rozgrywek. Jeżeli któraś liga nie jest w stanie dokończyć rozgrywek, musi złożyć wyjaśnienia oraz przesłać listę drużyn zakwalifikowanych do europejskich pucharów.

Aktualizacja 07.05.2020

8 maja br. ruszają dwie ligi: południowokoreańska K1 League 1 oraz Premier League z Wysp Owczych. Tę pierwszą można będzie oglądać nawet w Polsce - przynajmniej na Youtube i Twitterze, ewentualnie w niemieckiej stacji Sportdigital Fussball. Zmagania 10 klubów Wysp Owczych w Betrideildin będzie można oglądać w norweskich kanałach TV 2 Sport 1 i TV 2 Sumo.

Wiadomo, że niemiecka Bundesliga i 2. Bundesliga ruszą 16 maja. Ostatni mecz 26. kolejki rozstanie rozegrany w poniedziałek 18 maja. W Polsce pokażą je kanały Eleven Sports i Canal+ Sport.

Nadal grają ligi na Białorusi, na Tajwanie (powrót), w Nikaragui, a także w Tadżykistanie i w Turkmenistanie - tu prawa są zbyt drogie o czym przekonał się rosyjski kanał Match TV oraz ukraiński Sport 1.

Turecka Super Lig wznowi rozgrywki 12 czerwca br. Taką decyzję ogłosił Prezydent Tureckiej Federacji Piłki Nożnej, Nihat Ozdemir, oczywiście po konsultacjach z rządem. Po Polsce nikt nie pokazuje ligi tureckiej.

Kluby hiszpańskiej LaLigi wracają do treningów w tym tygodniu po zatwierdzeniu przez hiszpańskie Ministerstwo Zdrowia. Powrót LaLigi do szkolenia został zaplanowany za pomocą środków uzgodnionych z odpowiednimi hiszpańskimi organami ds. sportu i zdrowia w celu zagwarantowania jak największego bezpieczeństwa zdrowia wszystkich zaangażowanych osób. Środki te obejmują okres około czterech tygodni z różnymi fazami, które w każdym przypadku będą podlegały procesowi deeskalacji ustanowionemu przez rząd. Zakończy się to zajęciami grupowymi przed powrotem do rozgrywek LaLigi, zaplanowanym na czerwiec (data zostanie uzgodniona).

Jak wiadomo holenderska Eredivisie przedwcześnie zakończyła sezon z powodu pandemii koronawirusa. Rozpoczęcie nowych rozgrywek Eredevisie zaplanowano na 1 września, jednak liga się mocno zmieni. Holenderski minister zdrowia i sportu Hugo de Jonge twierdzi, że kibice ponownie pojawią się na stadionach ligi holenderskiej dopiero w 2021 roku.

Sezon piłkarski w Chorwacji będzie kontynuowany w dniach 30 i 31 maja z meczami półfinałowymi Pucharu Chorwacji. Tydzień później, 6 czerwca, powróci rywalizacja w Prva lidze Hrvatski Telekom. Wszystkie mecze ligi chorwackiej będą rozgrywane bez obecności kibiców. Zgodnie z poprzednim planem finały Pucharu Chorwacji odbędą się 1 sierpnia. żadna polska stacja nie nadaje meczów ligi chorwackiej.

Portugalska liga piłkarska ma zostać wznowiona pod koniec maja, ponieważ stosunkowo niska liczba zakażeń koronawirusem w tym kraju może pozwolić NOS Primeira Liga na szybszy powrót niż w niektórych innych krajach europejskich. Nadal nie ma pewności co do ostatecznej daty - dlatego jej jeszcze nie ogłoszono. Mówi się, że data restartu ligi to 6 i 7 czerwca byłaby idealnym momentem na wznowienie gry.

W Polsce podano już dokładny plan transmisji dwóch pierwszych kolejek po restarcie PKO Ekstraklasy - znamy plan transmisji 27. i 28. kolejki.
Podano też wstępne terminy rozegrania ćwierćfinałów Totolotek Pucharu Polski.

Aktualizacja 11.05.2020

Brytyjski rząd podał, że od 1 czerwca możliwa będzie organizacja wydarzeń sportowych bez udziału publiczności na terenie Wielkiej Brytanii. Plan zakłada „zezwolenie na organizowanie wydarzeń kulturalnych i sportowych bez udziału widowni w celu przeprowadzenia transmisji, przy jednoczesnym unikaniu ryzyka kontaktów społecznych na dużą skalę". Teoretycznie oznacza to, że już w czerwcu możliwe będzie wznowienie rozgrywek Premier League.

Prawdopodobnie 12 czerwca wróci hiszpańska LaLiga - więcej tu.

Poznaliśmy też dokładny plan transmisji pierwszego weekendu z Bundesligą i 2. Bundesligą.

Białoruska Federacja Piłkarska przełożyła dwa mecze ligi białoruskiej. Istnieje podejrzenie, że piłkarze dwóch drużyn - w pierwszoligowym FK Mińsk i drugoligowym Arsenalu Dzierżyńsk - są zarażeni koronawirusem. Takie są skutki lekceważenia epidemii w świecie piłki nożnej.

Duńska Superliga wznowi rozgrywki piłkarskie 28 maja - mecze mają odbywać się bez kibiców. W Polsce żadna telewizja nie pokazuje rozgrywek duńskiej ligi.

Aktualizacja 12.05.2020
Niemiecki Związek Piłki Nożnej podczas wtorkowego spotkania przedstawił terminarz Pucharu Niemiec. Półfinały DFB-Pokal zostaną rozegrane w dniach 9-10 czerwca. Finał DFB-Pokal na stadionie olimpijskim w Berlinie zaplanowano na 4 lipca 2020 roku (miał odbyć się 23 maja).

Rozgrywki portugalskiej Primeira Liga NOS zostaną wznowione 4 czerwca przy pustych trybunach. Portugalska liga nie gra od 8 marca br. - w Polsce żadna telewizja nie pokazuje rozgrywek Primeira Ligi.

Tabela dot. dokończenia sezonu piłkarskiego w wybranych krajach
 

Kraj

Liga

Data przerwania (kolejka)

Data wznowienia

Treningi / puchary

Prawa TV w Polsce

Uwagi

Anglia

Premier League

9.03 (kol. 29)

8.06 lub 13.06 (nieoficjalnie)

Arsenal wznowił treningi

Canal+ (wył.)

Decyzją rządu od 1.06 możliwe rozgrywki sportowe bez kibiców

Austria

Tipico Bundesliga

8.03 (kol.22)

połowa maja (nieoficjalnie)

drużyny już trenują

Canal+

 

Belgia

Jupiler League

7.03 (kol. 29)

sezon zostanie zakończony?

 

ostatnio Eleven Sports

27.04 decyzja o zakończeniu sezonu

Białoruś

Wyszejszaja Liha

trwa - kol. 6 24-25.04

trwa 

treningi odbywają się normalnie

brak (tylko ukraiński Sport 1)

bez kibiców samoistnie

Chorwacja

1. HNL

9.03 (kol. 26)

6.06

 

brak

decyzja rządu 

Czechy

Fortuna 1.Liga

9.03 (kol.24)

25.05 zamiast 6.06

drużyny już trenują od 20.04

Polsat Sport

przyspieszono powrót na boiska na 25.05

Dania

Superliga

9.03 (kol. 24)

28.05

 

brak

przyspieszono powrót na boiska na 28.05

Francja

Ligue 1

8.03 (kol.28)

koniec sezonu?

finał Pucharu Francji - 13 lub 20.06

brak

nie ma jeszcze decyzji rządu

Grecja

Super League

1.03 (kol. 26)

?

 

brak

nie ma jeszcze decyzji rządu

Hiszpania

LaLiga

8.03 (kol.27), 10.03 (kol.24)

6-7.06 lub 28.06

 

Eleven Sports/Canal+

LaLiga chce dokończyć sezon 2019/20

Holandia

Eredivisie

8.03 (kol. 26)

sezon zakończono

 

Polsat Sport

rozgrywki oficjalnie uznane za zakończone, nie wyłoniono mistrza

Islandia

Pepsideild

kol. 1 nie ruszyła

mecze kol.1 przełożone na 14.06

 

brak

rozgrywki nie zdążyły ruszyć; nie ma jeszcze decyzji
rządu

Niemcy

Bundesliga

8.03 (kol. 25); 11.03 (kol.21)

16-18.05

drużyny trenują

Eleven Sports/Canal+

jest decyzja

Polska

PKO BP Ekstraklasa

9.03 (kol.26)

27-31.05

piłkarze w kwarantannie; 27.05 ćwierćfinały PP

Canal+/CP/TVP

decyzja rządu

Portugalia

Primeira Liga

8.03 (kol.24)

 4.06

 

brak

jest decyzja

Rosja

Premier Liga

16.03(kol.22)

21.06 lub 28.06 (nieoficjalnie)

 

brak

trwają dyskusje

Serbia

Super Liga

14.03(kol.21)

?

 

brak

nie ma decyzji

Słowacja

Fortuna Liga

7.03(kol.22)

?

 

brak

nie ma decyzji

Szkocja

Premiership (SPFL)

8.03(kol.30); 11.03(kol.28)

?

 

brak

możliwe przedwczesne zakończenie sezonu

Szwajcaria

Super League

23.02 (kol.23)

?

 

brak

trwają prace nad wznowieniem rozgrywek

Szwecja

Allsvenskan

nie ruszyła 4.04

14.06

 

brak

z udziałem kibiców!

Turcja

Super Lig

16.03(kol.26); 17.03(kol.21)

12-14.06

sezon do 26.07

brak

nie ma jeszcze decyzji rządu

Włochy

Serie A

9.03(kol.26)

początek czerwca

kwarantanna

Eleven Sports

nie ma decyzji rządu

Wyspy Owcze

Premier League

kolejka 1 ma ruszyć 9.05

kol.2 17.05

piłkarze trenują

brak

decyzja zatwierdzonaMateriał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Futbol w TV


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI 2.0 4K Light 2,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

49 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Opticum Nytro Box Plus HEVC/LAN

Najnowszy hybrydowy odbiornik DVB-T/T2/C/LAN z HEVC/H.265 marki Opticum firmy AX...

119 zł Więcej...

Odbiornik Opticum HD Sloth Combo Plus Mini

Odbiornik cyfrowy HD Combo (DVB-S2 + DVB-T/T2/C) PVR Ready marki...

239 zł Więcej...
reklama