reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Großglockner Hochalpenstraße - alpejska droga widokowa

dodano: 2020-06-21 19:37
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podrozezantena.pl

Großglockner Hochalpenstraße - Fuscher Törl Przyznam, że ostatnią rzeczą, jaką chciałam zobaczyć podczas wycieczki w austriackie Alpy, była słynna wysokogórska droga widokowa Großglockner Hochalpenstraße, wijąca się serpentynami między szczytami Wysokich Taurów. Wyszłam z założenia, że szkoda jest czasu na siedzenie za kółkiem, kiedy wokół panuje piękna pogoda zachęcająca do długich, pieszych wędrówek. Zdarzyło się jednak tak, że jeden z dni mojego czerwcowego pobytu w Austrii był wyjątkowo pochmurny i deszczowy. Nie pozostało mi nic innego, jak przejechać się tą drogą, tak chętnie fotografowaną i filmowaną nie tylko przez turystów. Bynajmniej nie żałowałam.

Großglockner Hochalpenstraße


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Großglockner Hochalpenstraße to droga o długości 48 km, z 36 zakrętami, znajdująca się w samym sercu Parku Narodowego Wysokich Taurów. Jest to najwyżej położona droga samochodowa o nawierzchni twardej w całej Austrii. Ma niewielkie znaczenie tranzytowe, za to stanowi wielką atrakcję turystyczną, z niemal milionem odwiedzających rocznie.

Droga oferuje widoki na alpejskie dwu- i trzytysięczniki, w tym Großglockner - najwyższy szczyt Austrii, o wysokości 3798 m n.p.m. Atrakcją jest również możliwość zobaczenia szczytu Johannisberg (3453 m n.p.m.) ze słynnym 8 km lodowcem Pasterze - najdłuższym lodowcem w Alpach Wschodnich.

Najwyższym punktem tego wysokogórskiego odcinka jest Edelweißspitze (2571 m n.p.m.). Można zatem wjechać samochodem wyżej niż sięgają Rysy w Tatrach - najwyższy szczyt w Polsce.
 
Na parkingu przy Edelweißspitze - najwyższym punkcie Großglockner Hochalpenstraße

Großglockner Hochalpenstraße prowadzi między Fusch an der Großglocknerstraße w Salzburgu na północy i Heiligenblut am Großglockner w Karyntii na południu. Ma dwa odgałęzienia - Kaiser-Franz-Josefs-Höhe na zachodzie oraz Edelweißspitze po stronie wschodniej. Przebiega przez dwie przełęcze - Fuscher Törl (2428 m n.p.m.) i Hochtor (2576 m n.p.m.). Druga z nich jest przebita tunelem na wysokości 2504 m n.p.m., mającym długość 302 m. Tunel znajduje się na granicy krajów związkowych Salzburg i Karyntia.


 
Najważniejsze punkty Großglockner Hochalpenstraße, źródło: grossglockner.at

Informacje praktyczne

Großglockner Hochalpenstraße jest płatna dla pojazdów silnikowych. Punkt poboru opłat na północy znajduje się w Ferleiten (1151 m n.p.m.), a na południu w Heiligenblut (1691 m n.p.m.).

Droga jest otwarta dla ruchu od przełomu kwietnia i maja (po odśnieżeniu) do przełomu października i listopada. Co istotne nie jest czynna całą dobę - do 31 maja w godz. 6:00-19:30, od 1 czerwca do 31 sierpnia nieco dłużej, bo od 5:30 do 20:30, a od 1 września znowu w godz. 6:00-19:30 (ostatni wjazd 45 minut przed zamknięciem). Czy droga jest w danym czasie otwarta, warto wcześniej sprawdzić na www.grossglockner.at. Zainteresowane osoby zachęcam również do zobaczenia obrazu z kamerek internetowych.Całodniowy bilet, dający możliwość wielokrotnego wjazdu/wyjazdu przez bramki, kosztuje w przypadku samochodów osobowych i kamperów 37 euro (27 euro dla aut z napędem elektrycznym; po godz. 18:00 cena jest niższa i wynosi 27 euro). Dopłata za drugi dzień (dowolny dzień w tym samym roku kalendarzowym, warunkiem te same tablice rejestracyjne i okazanie pierwszego biletu) wynosi 12,50 euro. 3-tygodniowy bilet kosztuje 59 euro, natomiast bilet na cały sezon 89 euro.
 
Do przejażdżki Großglockner Hochalpenstraße można np. wypożyczyć Ferrari i grzać do setki w 3 sekundy...
...albo postawić na sprawdzony model...
...brum-brum-brum xD

Za całodniowy bilet w przypadku motocykli trzeba zapłacić 27 euro. Tak samo jak dla samochodów osobowych przewidziane są zniżki na pojazdy elektryczne i przy zakupie biletów na dłuższy okres czasu. Obowiązek nabycia biletu dotyczy również samochodów ciężarowych i autobusów.

Wjazd rowerem jest bezpłatny, choć zalecane jest wykupienie całodniowego ubezpieczenia od nieszczęśliwych wypadków w cenie 4 euro.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Moduł DeltaCam DUO

Najnowszy uniwersalny moduł dostępu DeltaCAM DUO REV 2.0 Deltacrypt CI ...

539 zł Więcej...

Stacja pogodowa IMETEO P1

Stacja pogodowa Technisat IMETEO 1P

129 zł Więcej...

'SAT Kurier' abonament za 2021 rok

Roczna prenumerata magazynu SAT KURIER w 2021 r. z wysyłką...

89 zł Więcej...
reklama