reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Najbardziej skuteczna dieta przeciwstarzeniowa

dodano: 2020-08-26 00:02
autor: Marta Sochacka | źródło: medicalxpress

Dieta_srodziemnomorska Dieta śródziemnomorska pomaga powstrzymać rozwój osłabienia fizycznego i zmniejszenie funkcji poznawczych podczas starzenia się - do tych wniosków wg MedicalXpress doszła międzynarodowa grupa naukowa. Naukowcy zauważyli, że wraz z wiekiem funkcjonowanie różnych układów ciała pogarsza się, a stan zapalny nasila się. Dieta śródziemnomorska ma pozytywny wpływ na mikroflorę jelitową i zmniejsza liczbę bakterii, które powodują zmiany starcze.

internet
Dieta_srodziemnomorska_foto


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Badania także w Polsce. 
Naukowcy przeprowadzili eksperyment z 612 wolontariuszami w wieku od 65 do 79 lat mieszkającymi we Francji, Włoszech, Holandii, Polsce i Wielkiej Brytanii. Przez 12 miesięcy niektórzy z nich przestrzegali diety śródziemnomorskiej, bogatej w owoce, warzywa, orzechy, rośliny strączkowe, ryby i oliwę z oliwek, ale znacznie ograniczając spożycie mięsa. Najbardziej istotną rolę odgrywa systematyczne spożywanie oliwek oraz oliwy z oliwek w połączeniu z sałatami, białym serem, czosnkiem, wcale nie stroniąc od wina. Druga grupa nie zmieniła diety podczas eksperymentu. 

Okazało się, że pierwszy rodzaj odżywiania - dieta śródziemnomorska zapobiega utracie różnorodności bakteryjnej mikroflory jelitowej, a także zwiększa liczbę bakterii związanych ze „zdrowym” starzeniem się. Te mikroorganizmy mają pozytywny wpływ na szybkość chodzenia, funkcję mózgu i zmniejszają produkcję potencjalnie szkodliwych substancji chemicznych. Co interesujące, na wynik badania nie miały wpływu wiek ani waga pacjentów.
 
W śródziemnomorskiej diecie rośnie liczba bakterii niezbędnych dla stabilnego „ekosystemu jelitowego”.
Wynika to z faktu, że duża ilość błonnika, witamin i minerałów zaczyna wchodzić do organizmu - miedź, żelazo, potas, mangan, magnez, witamina B6 i inne ważne mikroelementy i witaminy dla ludzi w starszym wieku, jak np. wapń czy witamina C czy D. Przy tym naukowcy zauważyli, że niektóre starsze osoby mogą mieć problemy z zębami lub połykaniem i dieta śródziemnomorska może być niepraktyczna. Dlatego muszą wybrać dietę opartą na indywidualnym dopasowaniu do potrzeb. Dieta śródziemnomorska może też mieć wpływ na zmniejszenie zachorowalności na Alzheimera, ale to naukowcy muszą jeszcze potwierdzić.

Źródło: medicalxpress.com 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Zdrowie


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik Dreamsky TSC-4K TRIO DVB-S2/T2/C2

Profesjonalny miernik Dreamsky TSC-4K TRIO do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów...

1 990 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ DUO 4K SE

Vu+ DUO 4K SE - najnowszy odbiornik Ultra HD 4K...

1 690 zł Więcej...

Odbiornik AB CryptoBox 752HD Combo

Odbiornik HD Combo - następca najbardziej udanych odbiorników satelitarnych producenta...

329 zł Więcej...
reklama