reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Naukowcy odkryli kluczowy czynnik spowalniający proces starzenia

dodano: 2020-09-09 21:49 | aktualizacja: 2021-02-04 23:32
autor: Jerzy Kruczek | źródło: Nature Communications

Mieso żelazo zdrowie 360px.jpg Naukowcom udało się odkryć, co jest kluczowym czynnikiem spowalniającym proces starzenia. Badanie przeprowadzone przez brytyjskich i niemieckich naukowców wykazało, że prawdopodobnie to utrzymanie prawidłowego poziomu żelaza we krwi może być kluczowym czynnikiem spowolnienia starzenia się i wydłużenia życia. Praca została opublikowana w czasopiśmie Nature Communications.

satkurier.pl
Mieso żelazo zdrowie Fe 760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Biologiczne starzenie się to proces rozłożony w czasie, kiedy nieodwracalne zmiany kumulują się w organizmie, prowadząc do śmiertelnych chorób, takich jak choroby serca, rak czy demencja. Jak do nich nie dopuścić?
 
Okazuje się, że szkoccy biolodzy z Uniwersytetu w Edynburgu, we współpracy z naukowcami z Instytutu Biologii Starzenia im. Maxa Plancka w Niemczech, zbadali 3 najważniejsze czynniki związane ze starzeniem biologicznym przy użyciu metod genetycznych:
  • całkowita długość życia
  • lata życia bez choroby lub okres zdrowia
  • zjawisko ekstremalnej długowieczności
Naukowcy połączyli anonimowe informacje z trzech publicznych baz danych Zenodo, Edinburgh DataShare i Longevity Genomics, aby uzyskać próbkę 1,75 mln ludzi, , a także ponad 60 tys. 100-latków w celu oszacowania oczekiwanej długości życia.

Naukowcy przeanalizowali zbiorcze statystyki dotyczące ogólnego genomu, oczekiwanej długości życia samych ludzi i ich rodziców oraz zidentyfikowali różnice genetyczne związane odpowiednio z ogólną oczekiwaną długością życia, okresem zdrowia i długowiecznością.

Okazało się, że zestawy genów - loci genomowe odpowiedzialne za prawidłowy poziom żelaza - były reprezentowane we wszystkich trzech grupach. Na tej podstawie autorzy wywnioskowali, że geny zaangażowane w metabolizm żelaza we krwi są w dużej mierze odpowiedzialne za zdrowe i długie życie. Statystycznie potwierdzili ten związek za pomocą analizy matematycznej znanej jako randomizacja Mendelejewa.

Sugeruje się, że zbyt wysoki poziom żelaza we krwi skraca zdrowe życie, a umiejętne kontrolowanie poziomu żelaza może zapobiegać uszkodzeniom związanym z wiekiem.

Postawiono hipotezę, że odkrycia dotyczące metabolizmu żelaza mogą wyjaśniać, dlaczego przedwczesne starzenie się wiąże się z dużą ilością czerwonego mięsa bogatego w żelazo.

Żelazo we krwi jest zależne od diety. Zbyt wysoki lub zbyt niski poziom żelaza we krwi prowadzi do choroby Parkinsona, choroby wątroby i zmniejszenia zdolności organizmu do zwalczania infekcji z wiekiem.

Takie badania w przyszłości pomogą stworzyć lek naśladujący genetyczny wpływ na metabolizm żelaza, który stanie się narzędziem profilaktyki chorób związanych z wiekiem i zwiększy szanse na dożycie bez chorób do starości.

Źródło: nature.com 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Zdrowie


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Konwerter Unicable II Inverto 32 tunery (5679) EVOBOX

Konwerter Unicable II marki Inverto pozwala na jednoprzewodową (szeregową) transmisję...

199 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X

Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - nowy odbiornik UHD...

479 zł Więcej...

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+ 4K ECP

CAM CI+ 4K ECP z odbiorem TVP 4K, CANAL+ 4K...

199 zł Więcej...