reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Witamina przeciwko namnażaniu koronawirusa

dodano: 2020-09-11 00:18
autor: Jerzy Kruczek | źródło: IUBMB Life

B12 witamina SARS COV 2 koronawirus 360px.jpg Okazuje się, że jest bardzo ważna witamina, która może powstrzymać namnażanie się koronawirusa. Naukowcy z Manipal Academy of Higher Education i Regional Biotechnology Center w Indiach odkryli, że to znana witamina B12 (kobalamina) może blokować namnażanie się SARS-Cov-2. Powiązane badanie zostało opublikowane w czasopiśmie IUBMB Life.

B12
witamina B12 koronawirus 760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Indyjscy naukowcy przeprowadzili symulacje komputerowe w celu ustalenia, które cząsteczki wśród produktów naturalnych i leków mogą tłumić nsp12, który jest zawarty w genomie SARS-Cov-2 i jest odpowiedzialny za rozmnażanie się wirusa.

Okazało się, że specjalna forma uwalniania witaminy B12 - metylokobalamina - jest w stanie hamować replikację komórek wirusa.

Przypomnieć warto, że witamina B12, potocznie nazywana „czerwoną witaminą”. Dlatego jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Potrafi regulować wiele procesów, w tym produkcję czerwonych krwinek oraz metabolizm białek, węglowodanów i tłuszczów. Prawidłowy poziom witaminy B12 ma także znaczenie dla zdrowia psychicznego. Badania pokazują, że jej niedobór może mieć wpływ na rozwój choroby Alzheimera. 

Na niedobory B12 najbardziej narażone są osoby starsze, wśród których przecież najczęściej są „ofiary" koronawirusa. To u starszych osób wchłanianie witaminy B12 zmniejsza się wraz z wiekiem i podobnie koronawirus teoretycznie jest groźniejszy im pacjent jest starszy. Zagrożone są również osoby cierpiące na choroby układu pokarmowego, a także nadużywające alkoholu oraz wegetarianie i weganie. Objawem niedoboru witaminy B12 może być przedwczesne siwienie, a także zażółcenie skóry o cytrynowym odcieniu. Co ciekawe, utrata czucia smaku występuje zarówno przy braku B12, jak i przy SARS-Cov-2.

Witamina B12 powinna być wskazywana jako środek profilaktyczny dla takich grup jak personel medyczny, osoby starsze lub osoby z podstawowymi schorzeniami, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo infekcji i zapewnić opiekę w nagłych wypadkach w szpitalu.

Niemniej naukowcy zauważyli, że aby zmienić metody leczenia pacjentów z Covid-19, potrzeba szeregu dodatkowych badań.

Źródło: wiley.com 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Zdrowie


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X

Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - nowy odbiornik UHD...

489 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

659 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle G Google TV

Homatics Dongle G to odtwarzacz multimedialny 4K o kompaktowej konstrukcji...

269 zł Więcej...