reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Tatry: Szczyrbskie Jezioro i malownicze doliny

dodano: 2020-09-06 13:57 | aktualizacja: 2020-10-03 09:10
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podroze.satkurier.pl

Tatry Wysokie - Bystra Ławka Szczyrbskie Jezioro (Štrbské pleso) w Tatrach Wysokich stanowi jeden z najczęściej wybieranych przez Polaków celów turystycznych na Słowacji. Nazwa ta używana jest nie tylko w odniesieniu do drugiego największego w tym kraju jeziora, lecz także dla określenia miejscowości uzdrowiskowej, stanowiącej ważny ośrodek turystyki i sportów zimowych. Ze Szczyrbskiego Jeziora prowadzi kilka niezwykle atrakcyjnych pieszych tras, w tym ta wiodąca na Rysy, jako alternatywa wobec szlaku znad Popradzkiego Stawu.

Anita K.
Tatry Wysokie - Szczyrbskie Jezioro


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W tym artykule skupiam się jednak nie na Rysach (zainteresowanych odsyłam do tekstu pt. „Tatry: Na Rysy od słowackiej strony”), a na malowniczej trasie biegnącej dwiema dolinami: Młynicką (Mlynická dolina) i Furkotną (Furkotská dolina), z przejściem przez grań Soliska Bystrą Ławką (Bystrá lávka) - przełęczą znajdującą się na wysokości ponad 2300 m n.p.m.

Informacje praktyczne

Trasa ze Szczyrbskiego Jeziora Doliną Młynicką, przez Bystrą Ławkę i Doliną Furkotną mierzy około 15 km. Suma podejść wynosi 1070 m, a przewyższenie 950 m. Niemal cała ta trasa prowadzi żółtym szlakiem.
 

W Szczyrbskim Jeziorze znajduje się kilka dużych parkingów, a opłata za nie waha się od 6 do 10 euro za cały dzień. Warto więc mieć ze sobą trochę lokalnej waluty, tym bardziej, że płatność kartą w wielu miejscach nie jest możliwa. Ceny w sklepikach i kioskach też nie należą do niskich, na co trzeba uważać - za półlitrową butelkę wody można zapłacić nawet 1,50 euro.
 
Kliknij, aby powiększyć, źródło: www.strbskepleso.sk

Podejście pod wodospad Skok

Pierwszy etap trasy to przejście Doliną Młynicką pod wodospad Skok na potoku Młynica. Ten fragment żółtego szlaku mierzy około 3,5 km. W początkowym fragmencie wiedzie lasem równolegle do kolei krzesełkowej Solisko Expres. Wyciąg ten zabiera turystów pod niewielkie schronisko na Solisku (Chata pod Soliskom) na zboczach Skrajnego Soliska (Predné Solisko, 2117 m n.p.m.), skąd na szczyt jest już tylko kilkaset metrów.

Podążając żółtym szlakiem, po lewej stronie obserwujemy Grań Soliska, a po prawej Grań Baszt z takimi słynnymi szczytami, jak: Skrajna Baszta (Patria), Mała Baszta (Malá bašta), Pośrednia Baszta (Predná bašta), Szatan (Satan) i Wielka Capia Turnia (Veľká capia veža).
 
Żółty szlak w Dolinie Młynickiej: po lewej Grań Soliska, po prawej Grań Baszt
Grań Soliska

Do masywu Skrajnej Baszty należą dwie ściany o wysokości ponad stu metrów: Turnia pod Skokiem (Veža pod Skokom) i Ściana pod Skokiem (Stena pod Skokom), popularne wśród osób uprawiających wspinaczkę.
 
Grań Baszt: Turnia i Ściana pod Skokiem
Pierwsze poty za płoty? Pot to zdrowie? Bez potu i rozpaczy nie ma kołaczy? Kropla potu drąży skałę? Hm, jak to leciało? Aaa, wiem: wyciskam z siebie siódme poty xD

Wodospad Skok ma długość około 30 m. Poniżej progu skalnego, z którego spływają wody potoku Młynica, znajduje się nieduże jeziorko - Staw pod Skokiem (Pliesko pod Skokom), a powyżej nieco większy Staw nad Skokiem (Pleso nad Skokom). Żółty szlak prowadzi po lewej stronie wodospadu, a miejsca najbardziej eksponowane zabezpieczone są łańcuchami. Przejście nie sprawia jednak większych trudności. Staw nad Skokiem leży na wysokości 1801 m n.p.m.
 
Wodospad Skok
Łańcuchy na skalnym progu wodospadu Skok
Niezwykle malowniczy Staw nad Skokiem; po lewej Szczyrbski Szczyt, po prawej Szatan w Grani Baszt
Staw nad Skokiem; po lewej Grań Soliska, po prawej Szczyrbski Szczyt
Widok z progu wodospadu Skok w dół doliny: Staw pod Skokiem i potok Młynica

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2/C Edision Nano T265+ HEVC (hotelowy)

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki EDISION dla Naziemnej Telewizji...

119 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R 4K + Tuner DVB-T2 na USB

Homatics BOX R z adapterem DVB-T2 na USB-C to dobry...

399 zł Więcej...

Antena Inverto 120 jasnoszara

Antena stalowa, cynkowana 120cm z zawieszeniem sztywnym w kolorze jasnoszarym....

399 zł Więcej...