reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Zioła przeciwko Covid-19

dodano: 2020-10-05 19:59 | aktualizacja: 2021-02-16 22:10
autor: Bartek Lang | źródło: Tomsk State University

Urzet ziolo wyciag suplement diety-360px.jpg WHO - Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła rozpoczęcie 3. fazy badań klinicznych afrykańskiego, ziołowego środka przeciwwirusowego. To nalewka z piołunu (bylicy), która w Afryce jest używana w leczeniu malarii i eboli. Naukowcy próbują potwierdzić, czy jest to skuteczny produkt przeciwko Covid-19. Jeśli potwierdzi się jego skuteczność i bezpieczeństwo, to piołun lub bylica dołączy do listy roślin zalecanych przeciwko groźnym chorobom zakaźnym, m.in. SARS, opryszczce i ptasiej grypie. Piołun (absynt) był dobrze znany w Polsce, ale ostatnio jest całkowicie zapomnianym ziołem. Jakie jeszcze inne zioła zaleca się przeciwko infekcjom?

satkurier.pl
artemisia bylica piołun 760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W kwietniu 2020 r. prezydent Madagaskaru Andri Radzuelina ogłosił, że środek o nazwie Covid Organics, opracowany przez miejscowych naukowców z Malgash Institute for Applied Research (IMRA), zostanie bezpłatnie rozprowadzony wśród całej populacji. Jego głównym składnikiem jest piołun - bylica roczna (Artemisia annua), który rdzenni mieszkańcy wyspy Madagaskar od dawna używają w przypadkach malarii. Według prezydenta Madagaskaru do tego czasu 2 osoby z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem wyzdrowiały dzięki temu lekowi.

Niestety ponieważ IMRA nie opublikowała żadnych danych naukowych na temat tego ziołowego preparatu i jego prób klinicznych to Narodowa Akademia Medyczna Madagaskaru skomentowała to tak:

- To lek, którego skuteczność nie została naukowo udowodniona - jego stosowanie może zaszkodzić, zwłaszcza dzieciom.

Mimo tego prezydenci Tanzanii, Konga i Senegalu wyrazili chęć zakupu leku z Madagaskaru. W dwóch laboratoriach naukowych - w RPA i Niemczech (w Instytucie Maxa Plancka ) - zaczęto badać przeciwwirusowe właściwości piołunu, ale wyniki nie zostały jeszcze opublikowane.

Chińscy naukowcy odkryli, że nalewka z bylicy (Artemisia annua) jest w stanie zneutralizować SARS-CoV, najbliższego krewnego nowego koronawirusa. Jednak eksperymenty przeprowadzono tylko na kulturach komórkowych - środek nie był testowany na zwierzętach i ludziach. Takich środków opartych na bylicy rocznej w Internecie można znaleźć całe mnóstwo - choćby tu.

Zioła przeciwko groźnym infekcjom

Rosyjscy Naukowcy z Tomsk State University zasugerowali, że urzet barwierski (Isatis tinctoria), który pozytywnie wpływa na stawy i wspiera naturalną odporność organizmu w walce z bakteriami, wirusami i grzybami prawdopodobnie może być środkiem zaradczym (nie lekiem!) w zapobieganiu i Covid-19. Ta roślina w zasadzie nie występuje w Polsce, za to spotykana jest na północnym Kaukazie, we wschodniej Syberii i europejskiej części Rosji.

Istnieją dowody na to, że odmiana tej rośliny pochodzącej z Chin jest skuteczna przeciwko SARS-CoV, który spowodował wybuch SARS na początku XXI wieku. Ponadto w eksperymentach na kulturach komórkowych zioło to z powodzeniem poradziło sobie z wirusami grypy, opryszczki pospolitej, zapalenia wątroby typu B, C, a nawet HIV.

Istnieją dowody na to, że ekstrakt z korzenia urzetu barwierskiego (Isatis tinctoria) radzi sobie z kilkoma wirusami naraz - opryszczką pospolitą, wirusowym zapaleniem wątroby typu B i C, HIV, a nawet SARS-CoV, który uważany jest za najbliższego krewnego nowego koronawirusa.

Kunuka (Kunzea ericoides), znana również jako biała herbata lub burgan, również ma mocne właściwości przeciwwirusowe. To małe drzewo z rodziny mirtów rośnie tylko w Nowej Zelandii. Naukowcy z Nowej Zelandii potwierdzili, że miód otrzymany z nektaru tej rośliny neutralizuje wirusa opryszczki. W przeprowadzonym eksperymencie miód zmieszany z gliceryną był równie skuteczny w hamowaniu opryszczki u 952 ochotników, podobnie do  powszechnie stosowanego leku przeciwwirusowego acyklowir. Zdaniem naukowców miód i wyciąg z tych roślin radzą sobie z wirusami opryszczki pospolitej.

Rosyjscy eksperci sugerują zwrócenie uwagi na zwykły przywrotnik pospolity (Alchemilla vulgaris L.). Zawarte w nim związki chemiczne - polifenole są skuteczne przeciwko wirusom opryszczki pospolitej pierwszego i drugiego typu. W badaniach preparaty z przywrotnika pospolitego hamowały aktywność patogenów. 

Niezwykle ważna jest opinia naukowców badających działanie przeciwwirusowe roślin ostrzegają:
Nie warto ich leczyć bez konsultacji z lekarzem, zwłaszcza jeśli występują choroby przewlekłe.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Zdrowie


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Spycat Mini V2

Spycat Mini V2  - mały, tani odbiornik satelitarny HD w...

219 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Supreme Combo UHD 4K 1xDVB-S2X 1xDVB-T2/C

Octagon SF8008 Supreme Combo UHD 4K DVB-S2X, DVB-T2 - odbiornik...

539 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Opticum PREMIUMBOX+ H.265 HEVC

Najnowszy hybrydowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki Opticum firmy AX...

109 zł Więcej...