reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
 • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Vu+ DUO 4K SE - test odbiornika

dodano: 2020-12-11 12:30
autor: Janusz Sulisz | źródło: SAT Kurier 9-10/2020

Vu+ DUO 4K SE Słowacka firma AB-COM, odpowiadająca za oficjalną dystrybucję odbiorników marki Vu+ m.in. w Polsce, przekazała do redakcji SAT Kuriera do testów nowy model linuksowego odbiornika – Vu+ DUO 4K SE. Istotna jest cena – jest podobna do ceny poprzedniego odbiornika Vu+ DUO 4K (około 1700 zł). Przypomnijmy, że test odbiornika Vu+ DUO 4K wydrukowaliśmy w wydaniu 11-12/2018 – niestety ten odbiornik miał pewne wady, a produkcji zaniechano z różnych powodów.

Vu+ DUO 4K SE


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Odbiornik Vu+ DUO 4K SE jest dużo tańszy od topowego odbiornika Vu+ Ultimo 4K, przy zachowaniu tego samego procesora i pamięci, a ponieważ nie wszyscy użytkownicy potrzebują aż tak zaawansowanego sprzętu, to możliwe, że zainteresowanie będzie duże.

Co ciekawe finalnie odbiornik nie jest aż tak mocny sprzętowo jak poprzedni DUO 4K (bez SE). Pod obudową do dyspozycji użytkownika jest czterordzeniowy procesor Broadcom o prędkości CPU: 4x 1,5 GHz oraz 4 GB pamięci Flash eMMC (tyle samo, ile w Vu+ Ultimo 4K) oraz 3 GB pamięci RAM (tyle samo, ile w Vu+ Ultimo 4K) typu LPDDR4.

Przypomnijmy tylko, że w DUO 4K początkowo anonsowano procesor 2,1 GHz, ale ostatecznie trafił tam procesor Broadcom BCM 7278, taktowany zegarem 1,87 GHz. Sprawa była dziwna od samego początku, a ostatecznie zaniechano produkcji tej wersji odbiornika, wybierając dla DUO 4K SE nieco słabszy, ale stabilniejszy procesor znany z Ultimo 4K. Może to wystarczy, choć do Dreamboxa ONE mu daleko pod tym względem.

Vu+ DUO 4K SE to nowa-stara wersja znanego odbiornika z segmentu 4K Ultra HD od cenionego koreańskiego producenta linuksowych odbiorników pod marką Vu+. Odbiornik jest gotowy dla UHD 4K oraz kodeka wideo HEVC/H.265. Producent zapewnia o wsparciu technologii HDR10 oraz HLG. Nieograniczone możliwości dzięki zastosowaniu oprogramowania opartego o system operacyjny Linux. Mamy nadzieję, że ta wersja odbiornika będzie miała poprawioną pewną wadę zacinania się dźwięku podczas przełączania kanałów.

Vu+ DUO 4K SE uzupełni rodzinę odbiorników Ultra HD, bo brakowało na rynku takiego pośredniego między Ultimo 4K i Uno 4K SE. W efekcie pod marką Vu+ znajdą się cztery urządzenia:
Są też wersje kablowe odbiorników Zero 4K i UNO 4K SE (DVB-C).

Vu+ DUO 4K SE wspiera najnowsze formaty wideo, ale zarazem zostawia pełnię wolności użytkownikowi, dowolność ustawień, porządkowania listy kanałów, nagrywania (także HEVC/UHD) i korzystania z dowolnych kart i modułów CAM.

Istotne jest to, że DUO 4K SE ma 1 czytnik kart i 2 gniazda CI/CI+.
Co ważne w przypadku gniazd CAM – oba będą w stanie pracować jednocześnie i niezależnie deszyfrować strumienie, co do tej pory nie było możliwe. W przypadku większości modułów CI nie ma możliwości nagrywania dwóch kodowanych kanałów jednocześnie, ale tylko ze względu na ograniczenia samych modułów np. Cyfrowego Polsatu. Dzięki obecności dwóch gniazd na nowe głowice FBC możliwe jest stworzenie odbiornika o bardzo zaawansowanych możliwościach, który jest w stanie odebrać wiele serwisów jednocześnie z nawet 16 różnych transponderów/multipleksów.

Fabrycznie zainstalowana jest jedna głowica FBC DVB-S/S2/S2X z dwoma wejściami sygnału, która może dostarczyć sygnał z 8 różnych transponderów (w zależności od sposobu połączenia mogą być one nawet z różnych pasm i polaryzacji – przy konwerterze typu Unicable II/dCSS). Drugą głowicę można dokupić jako opcję dodatkową. Dostępne są głowice satelitarne: FBC DVB-S/S2/S2X oraz kablowe FBC DVB-C (w dwóch wersjach), oraz głowica naziemna MTSIF Dual DVB-T/T2.

PANEL PRZEDNI

Vu+ DUO 4K SE to bezpośredni następca Vu+ DUO 4K, a ten był następcą Vu+ Solo 4K. Obudowa panelu przedniego jest identyczna jak DUO 4K – drobna różnica to te dwie literki SE. Jest więc zestaw dotykowych przycisków: czuwanie, zmiana kanałów +/- i regulacja głośności +/-, centralnie umieszczono kolorowy wyświetlacz LCD 3,5’’, a po prawej jest klapka, za którą schowano jeden port USB 2.0, 1 czytnik kart oraz 2 gniazda na moduły Common Interface.

W porównaniu z Ultimo 4K jest więcej przycisków dotykowych, ale mniejszy wyświetlacz (w Ultimo 4K jest 4’’) i brak jednego czytnika kart (Ultimo 4K ma dwa). Dodatkową różnicą jest materiał, z którego panel przedni jest wykonany. W DUO 4K SE większość panelu przedniego jest matowa – tylko część z wyświetlaczem i przyciskami jest na połysk.
 
Panel przedni i pilot odbiornika Vu+ DUO 4K SE

PANEL TYLNY

Na tylnym panelu widać od lewej dwa gniazda na nowe głowice FBC (Full Band Capture). Fabrycznie odbiornik jest sprzedawany z zamontowaną jedną satelitarną głowicą tunera FBC DVB-S2X, a drugie gniazdo jest wolne.

Oczywiście można zainstalować drugą satelitarną głowicę FBC, podnosząc liczbę dostępnych demodulatorów DVB-S/S2/S2X do 16 lub głowicę kablową DVB-C FBC.

W Vu+ DUO 4K SE dostępne są: optyczne wyjście cyfrowego dźwięku S/PDIF, wyjście i wejście HDMI v2.0 z HDCP 2.2. Wejście pozwala na podłączenie innego urządzenia z HDMI, np. konsoli do gier i przechwytywanie obrazu. Dalej jest gniazdo Ethernet (1 Gbit/s), dwa porty USB 3.0, złącze serwisowe RS-232, gniazdo zewnętrznego zasilacza 12 V/5 A z mechanicznym wyłącznikiem zasilania oraz kieszeń pozwalająca na łatwą instalację dysku twardego 2,5’’. Różnica w porównaniu z UNO 4K SE jest taka, że kieszeń ta jest wyższa, co powinno pozwolić zainstalować dyski 2,5’’ o pojemnościach 3-4 TB. W UNO 4K SE i Solo 4K maksymalna dopuszczalna wysokość dysku wynosiła 10,5 mm (tylko 1 TB), a w DUO 4K SE już 15 mm.
 
Vu+ DUO 4K SE - panel tylny

PILOT

Vu+ DUO 4K SE jest dostarczany z zestawem akcesoriów zbliżonym do pozostałych modeli, w tym pilotem zdalnego sterowania z kompletem baterii (AA).

Pilot dodany do urządzenia jest już nowszym modelem (IR300 RCU) z przyciskami opartymi na mikroprzełącznikach, wydającymi delikatny i cichy, ale przyjemny klik. Uważamy, że sama zmiana pilota na nowy jest na plus.

Vu+ DUO 4K SE ma dwuzakresowe Wi-Fi (2,4 GHz i 5 GHz) oraz Bluetooth (BT 4.1), który może zostać wykorzystany do na potrzeby nowego srebrnego pilota opartego o technologię Bluetooth – zawsze można go dokupić.

UWAGI UŻYTKOWE

Jak zwykle nie będziemy tu opisywać wszystkich możliwości takiego czy innego oprogramowania w przypadku odbiornika takiego jak Vu+ DUO 4K SE, bo to tak, jakby chciał napisać instrukcję obsługi do takiego odbiornika – to jest prawie niemożliwe, czego początkujący użytkownicy nie rozumieją (żądania dostarczenia polskiej instrukcji wydają się tu śmieszne, bo zmiana oprogramowania zmienia możliwości i co wtedy?).

Inna sprawa, że testowy odbiornik dotarł z Korei dotarł do nas w wakacje 2020 r. z oprogramowaniem eksperymentalnym, które miało znaczące ograniczenia i nie pozwalało na wszystkie testy, np. modułów CI, bo gniazda były nieaktywne. Udało się sprawdzić, że karty działają w czytniku, m.in. karta Cameleon od CANAL+ czy niektóre karty w Conax.

Istotne jest to, że w gniazdach tego odbiornika podobnie jak w starszym Vu+ DUO 4K działają 2 moduły i to niezależnie (istotna przewaga nad Ultimo 4K). A czy w praktyce będą działać poszczególne moduły dostępu warunkowego, to okaże się później, kiedy będzie jakieś lepsze oprogramowanie OpenATV czy VTi. 

Aktualnym oprogramowaniem w momencie aktualizacji opisu to VTi 15.0.0 z 21.09.2020, które całkiem dobrze radzi sobie z obsługą kart i modułów polskich platform, przy czym należy wgrać wszystkie odpowiednie pluginy, aby tak było (np. CI+). Jeśli ktoś kupi odbiornik z fabrycznym oprogramowaniem to może mieć kłopot z dostosowaniem odbiornika do swoich celów - warto kupić już przygotowany tuner, choćby po to, aby za rok mieć jakieś wsparcie techniczne.
 

DUO 4K SE – podobnie jak DUO 4K – potrafi transkodować jeden kanał 4K Ultra HD. Jednak aby to było możliwe, muszą być spełnione określone warunki: odbiornik musi być w trybie „płytkiego” czuwania oraz nie robić nic w tle. Przy transkodowaniu zgodnym z oficjalnymi możliwościami, czyli dwóch kanałów HD, trzeba pamiętać, że drugi proces transkodowania wyklucza korzystanie z funkcji PiP (Picture in Picture) w odbiorniku.

Vu+ DUO 4K SE rozszerza obsługę HDR (High Dynamic Range) o wsparcie obrazów HLG10 (Hybrid Log-Gamma z 10-bitową głębią kolorów). HLG10 nie było wspierane w Solo 4K czy Ultimo 4K.

Testowaliśmy na pluginie E2iPlayer, jak szybko ten odbiornik załaduje różne dodatki – stało się to błyskawicznie, więc z prędkością, mimo procesora 4x1,5 GHz, nie jest aż tak źle.

Oczywiście nie ma problemu z działaniem DVB-S2X, bo gwarantuje to głowica. Nie ma problemów z odbiorem kanałów Multistream (MIS) i Physical Layer Scrambling (PLS).

Sprawdziliśmy też, czy DUO 4K SE radzi sobie z odtwarzaniem różnych plików, co było słabą stroną poprzednika – DUO 4K. Tu udało się odtworzyć pliki w formatach AVI, Divix, MKV, FLV, MP4, a więc większości znanych formatów – wada została usunięta.


PODSUMOWANIE

Vu+ DUO 4K SE to kolejny udany odbiornik na Linuksie z 2x CI + 1x CA z oferty znanego, koreańskiego producenta. Godnie zastąpi Ultimo 4K, których już nie będzie na rynku.

Vu+ DUO 4K SE jest gotowy do odbioru kanałów w jakości Ultra HD (rozdzielczość 4K), wspiera technologie HDR10 i HLG oraz oferuje więcej niż Zero 4K czy UNO 4K SE (w tym 2 gniazda na moduły, dwuzakresowe Wi-Fi, Bluetooth, wejście HDMI oraz opcjonalną instalację dysku 3-4 TB w kieszeni).

Urządzenie zbudowano w oparciu o najwyższej klasy stabilny procesor Broadcom. Dzięki temu mamy gwarancję, że dostajemy towar z górnej półki jeśli chodzi o świat linuksowych tunerów E2.
 

PLUSY
 • stabilny odbiornik Linux do odbioru UHD z H.265/HEVC
 • głowica FBC + druga wymienna głowica
 • najnowszy standard
 • DVB-S2X
 • obsługa Multistream (MIS)
 • dwa niezależne gniazda CI
 • uniwersalny czytnik kart
 • zaprojektowany dla bardziej wymagających klientów
 • idealny dla pogodzenia 2-3 platform (2x CAM + karta)
 • wbudowane dwuzakresowe Wi-Fi, Bluetooth
 • szuflada na dysk 2,5” do 4 TB

MINUSY
 • brak stabilnego oprogramowania testowanego egzemplarza
 • procesor Broadcom – czy wystarczy tylko 4x 1,5 GHz? Wystarczy!


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Testy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena Inverto 120 jasnoszara

Antena stalowa, cynkowana 120cm z zawieszeniem sztywnym w kolorze jasnoszarym....

399 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Supreme Twin UHD 4K 2xDVB-S2X

Octagon SF8008 Supreme Twin UHD 4K 2xDVB-S2X - odbiornik UHD...

569 zł Więcej...

Google TV Next 4K Stick HDMI

Google TV Next 4K Stick HDMI to ciekawy i wydajny...

339 zł Więcej...