reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Vu+ Duo 4K - test odbiornika

dodano: 2019-01-21 11:51 | aktualizacja: 2019-01-21 14:52
autor: Konrad Dąbek | źródło: SAT Kurier 11-12/2018

Vu+ Duo 4K Słowacka firma AB-COM Europe, odpowiadająca za oficjalną dystrybucję odbiorników marki Vu+ na obszarze Europy Środkowej i Wschodniej, przekazała świetną wiadomość na koniec 2018 roku. Od 1 grudnia do sprzedaży trafił nowy, oczekiwany model odbiornika Ultra HD od Vu+, zapowiadany już wcześniej Vu+ Duo 4K.

Vu+ Duo 4K


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Urządzenie miało swoją premierę w czerwcu na targach ANGA COM 2018 w Kolonii. Nie było jednak pewne, kiedy dokładnie znajdzie się w dystrybucji i czy zdąży, aby móc trafić jako prezent pod choinkę dla prawdziwych satmaniaków.

Oczekiwania były spore, bo na grafikach promocyjnych pokazywanych na targach urządzenie anonsowano z 8 GB pamięci Flash, 4 GB pamięci RAM i procesorem taktowanym zegarem 2,1 GHz. Cóż, okazało się, że życie nieco zweryfikowało zapowiedzi i finalnie odbiornik nie jest aż tak mocny sprzętowo – pod maską mamy 4 GB pamięci Flash eMMC, 2 GB pamięci RAM (LPDDR4, ilość pamięci jak w Vu+ Solo 4K) i nowy procesor Broadcom BCM 7278, taktowany (jak na razie) zegarem ok. 1,87 GHz (dokładnie oprogramowanie raportuje 1872 MHz).

Choć ta ostatnia sprawa jest dość dziwna, gdyż producent nadal upiera się przy 2,1 GHz i tak też anonsuje wszędzie urządzenie. Być może docelowo pojawi się np. aktualizacja bootloadera, podnosząca zegar. Co do jednego wszyscy są zgodni – architekturą pozostał ARMv7 Cortex-A15 (Brahma B15).

Można tu zapytać, czemu ostatecznie Duo 4K trafia słabszy niż go pierwotnie zapowiadano. Jest jednak na to odpowiedź: w pierwotnej specyfikacji Duo 4K zwyczajnie byłby potężniejszy niż Ultimo 4K. A to byłaby sytuacja niepożądana, gdyż Vu+ Duo 4K ma pełnić przede wszystkim rolę następcy Vu+ Solo 4K, którego produkcję zakończono. Jeszcze pojedyncze sztuki mogą się pojawiać z zapasów magazynowych u niektórych sprzedawców, ale generalnie jest to koniec Solo 4K, po 3 latach od premiery. Oczywiście koniec produkcji nie oznacza absolutnie końca wsparcia programowego – popularne oprogramowanie było, jest i będzie wydawane dla Solo 4K zapewne jeszcze przez długi czas. Ale kto chce być na bieżąco z technologiami, nad zakupem Duo 4K powinien się zastanowić.

Pokażemy, jakie różnice występują pomiędzy wszystkimi modelami Vu+, co mamy nadzieję pozwoli dokonać dobrego wyboru i nakieruje świętego mikołaja na najlepszy prezent z rodziny Vu+, dopasowany do wymogów i potrzeb domowników.

WYGLĄD: PANEL PRZEDNI

Vu+ Duo 4K jest określany jako następca Vu+ Solo 4K i wygląda panelu przedniego faktycznie mocno przypomina starszego brata. Mamy tu zestaw dotykowych przycisków: czuwanie, zmiana kanałów +/- i regulacja głośności +/- (Solo 4K miał tylko diodę po lewej, przycisk przełączania na czuwanie był schowany pod klapką i miał postać fizycznego mikroprzełącznika), centralnie umieszczono kolorowy wyświetlacz LCD 3,5’’, a po prawej jest klapka, za którą schowano jeden port USB 2.0, 1 czytnik kart oraz dwa gniazda na moduły Common Interface (w Solo 4K było odwrotnie – 2 czytniki, ale jedno gniazdo na moduły).
 

Najbardziej rzucającą się różnicą w stosunku do Solo 4K są właśnie te dotykowe przyciski na panelu przednim Duo 4K. Gdyby ich nie było, to cały panel przedni byłby wręcz łudząco podobny. W stosunku do Ultimo 4K mamy więcej przycisków dotykowych, ale mniejszy wyświetlacz (w Ultimo 4K jest 4’’) i brak jednego czytnika kart (Ultimo 4K ma dwa). Dodatkową różnicą jest materiał, z którego panel przedni jest wykonany. W modelu Duo 4K producent zrezygnował z błyszczącego plastiku, który owszem wygląda efektownie, ale też jest podatny na zbieranie odcisków palców. Zamiast niego w Duo 4K większość panelu jest matowa, wliczając klapkę i tylko część z wyświetlaczem i przyciskami dotykowymi pozostawiono
wykonaną na połysk. Redakcji się podoba.

ZŁĄCZA, PANEL TYLNY

Także patrząc na panel, widać wiele podobieństw w stosunku do Solo 4K, ale są i ważne różnice. Od lewej mamy dwa gniazda na nowe głowice FBC (Full Band Capture). Fabrycznie urządzenie jest sprzedawane z zamontowanym satelitarnym tunerem FBC DVB-S2X, opartym o chip Broadcom BCM43508X, a drugi slot jest wolny.

Jak wyjaśnia producent, można zainstalować kolejną satelitarną głowicę FBC, podnosząc liczbę dostępnych demodulatorów DVB-S/S2/S2X do 16, głowicę kablową DVB-C FBC (uwaga – obecnie w sprzedaży są dwa typy: V1 i V2. V1 w Duo 4K można zainstalować tylko w gnieździe Tuner A) lub podwójną naziemną Dual DVB-T2 MTISF (nie ma ośmiu demodulatorów, a dwa).
 

W Solo 4K sytuacja z tunerami wyglądała inaczej, na stałe wmontowany był niewymienny tuner FBC, ale nie DVB-S2X, a DVB-S2 oparty o starszy chip Broadcom BCM45208. Do tego dostępne było jedno gniazdo, ale wyłącznie na głowice starszego typu. Zatem Duo 4K mocno tu przebija starszego brata.

Dalej w Duo 4K dostępne są: optyczne wyjście cyfrowego dźwięku S/PDIF (było w Solo 4K), wyjście i wejście HDMI v2.0 z HDCP 2.2 (w Solo 4K dostępne było tylko wyjście, wejście pozwala na podłączenie w szereg do Duo 4K innego urządzenia z HDMI, np. konsoli do gier i przechwytywanie obrazu), gniazdo Ethernet (1 Gbit/s, jak w Solo 4K), dwa porty USB 3.0 (jak w Solo 4K), złącze serwisowe RS-232 (tradycyjnie w Vu+ w postaci RJ-11), gniazdo zewnętrznego zasilacza 12 V, 5 A z mechanicznym wyłącznikiem zasilania oraz kieszeń pozwalająca na łatwą instalację dysku twardego 2,5’’. Różnica w stosunku do Solo 4K jest taka, że kieszeń ta jest wyższa, co powinno pozwolić zainstalować także dyski 2,5’’ o większych pojemnościach (nawet do 4 TB). W Solo 4K maksymalna dopuszczalna wysokość dysku wynosiła 10,5 mm, a w Duo 4K jest to 15 mm.
 

Także podsumowując – najistotniejsze różnice w stosunku do Solo 4K to pozbycie się zainstalowanej na stałe głowicy FBC, zamieniając ją na dodatkowe gniazdo na tuner wymienny (i obydwa gniazda są na tunery nowych typów) oraz pojawienie się wejścia HDMI i powiększenie plastikowej szufladki na dysk. Sam wygląda panelu tylnego w Duo 4K jest bardzo zbliżony do tego znanego z Solo 4K.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Testy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX R 4K

Homatics BOX R to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy Homatics...

319 zł Więcej...

Antena Inverto 120 jasnoszara

Antena stalowa, cynkowana 120cm z zawieszeniem sztywnym w kolorze jasnoszarym....

399 zł Więcej...

Miernik Satlink ST-6986 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem i testerem optycznym

Miernik Satlink ST-6986 do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, naziemnych...

1 630 zł Więcej...