reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Baraniec - trzeci najwyższy szczyt Tatr Zachodnich

dodano: 2020-12-05 14:47 | aktualizacja: 2021-01-08 20:42
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podroze.satkurier.pl

Tatry Zachodnie - Baraniec Znajdujący się po słowackiej stronie Baraniec jest trzecim co do wysokości szczytem Tatr Zachodnich, po Bystrej i Raczkowej Czubie, również leżących na Słowacji. Spośród tych trzech szczytów nie byłam jeszcze tylko na Raczkowej Czubie. Szlaki prowadzące na Bystrą i Baraniec należą do stosunkowo łatwych, aczkolwiek w obu przypadkach trzeba przygotować się na sumy podejść rzędu 1300 m. Zapewniam jednak, że dla widoków, jakie rozpościerają się po wyjściu z piętra reglowego, warto odrobinę się natrudzić.

Anita K.
Tatry Zachodnie - Baraniec


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Baraniec (słow. Baranec) - trzeci najwyższy szczyt Tatr Zachodnich, ma wysokość 2184 m n.p.m. Można wejść na niego na trzy sposoby:
  • z Doliny Żarskiej (Žiarska dolina),
  • z Doliny Wąskiej (Úzka dolina),
  • z Rozdroża pod Gołym Wierchem (Rázcestie pod Holým vrchom).
Drogowskaz w Żarskiej Dolinie

Przez wszystkie te punkty przebiega słynna Magistrala Tatrzańska - czerwony szlak turystyczny ciągnący się południowymi zboczami Tatr. Ja wybrałam na miejsce startu ujście Doliny Żarskiej. Wychodzący stąd żółty szlak na Baraniec mierzy zaledwie 6 km, jednak zdecydowałam się pójść nieco dalej - przez Smrek, Żarską Przełęcz i następnie obok Schroniska Żarskiego - pokonując tym samym prawie 17 km pętlę, przy sumie podejść 1450 m i przewyższeniu 1293 m.
 

Płatny parking w Dolinie Żarskiej znajduje się na skraju lasu, nad potokiem Smreczanka (Smrečianka). Pierwsze 200 m żółtego szlaku pokrywa się ze wspomnianą Magistralą Tatrzańską, a następnie szlak biegnie w lewo, przez polanę, oferując wspaniałe widoki na południe. Po 1 km ścieżka wchodzi w las, którym trawersuje na dystansie 2 km. Ten grzbiet nazywany jest Starą Stawką (Stará Stávka).
 
Polana, przez którą biegnie żółty szlak, na horyzoncie Niżne Tatry
Las - Stara Stawka

Jak już wcześniej wspomniałam, najpiękniejsze panoramy zaczynają się ukazywać po wyjściu z piętra reglowego. Znad igiełek kosodrzewiny stopniowo wyłaniają się kopulaste szczyty grani Barańców, a także grani Rosochy, bezpośrednio sąsiadującej z Doliną Żarską.
 
Mały Baraniec
Baraniec i Szczerbawy
Szeroka, Rosocha, Jałowiecka Kopa, Przysłop, Banówka

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI 2.0 4K Light 3,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

35 zł Więcej...

Stojak ścienny regulowany 60-100cm

stojak ścienny boczny, ocynkowany

129 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Edision Nano T265+ HEVC (hotelowy)

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki EDISION dla Naziemnej Telewizji...

119 zł Więcej...