Znajdujący się po słowackiej stronie Baraniec jest trzecim co do wysokości szczytem Tatr Zachodnich, po Bystrej i Raczkowej Czubie, również leżących na Słowacji. Spośród tych trzech szczytów nie byłam jeszcze tylko na Raczkowej Czubie. Szlaki prowadzące na Bystrą i Baraniec należą do stosunkowo łatwych, aczkolwiek w obu przypadkach trzeba przygotować się na sumy podejść rzędu 1300 m. Zapewniam jednak, że dla widoków, jakie rozpościerają się po wyjściu z piętra reglowego, warto odrobinę się natrudzić.
Anita K.
Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Baraniec (słow. Baranec) - trzeci najwyższy szczyt Tatr Zachodnich, ma wysokość 2184 m n.p.m. Można wejść na niego na trzy sposoby:
z Doliny Żarskiej (Žiarska dolina),
z Doliny Wąskiej (Úzka dolina),
z Rozdroża pod Gołym Wierchem (Rázcestie pod Holým vrchom).
Przez wszystkie te punkty przebiega słynna Magistrala Tatrzańska - czerwony szlak turystyczny ciągnący się południowymi zboczami Tatr. Ja wybrałam na miejsce startu ujście Doliny Żarskiej. Wychodzący stąd żółty szlak na Baraniec mierzy zaledwie 6 km, jednak zdecydowałam się pójść nieco dalej - przez Smrek, Żarską Przełęcz i następnie obok Schroniska Żarskiego - pokonując tym samym prawie 17 km pętlę, przy sumie podejść 1450 m i przewyższeniu 1293 m.
Płatny parking w Dolinie Żarskiej znajduje się na skraju lasu, nad potokiem Smreczanka (Smrečianka). Pierwsze 200 m żółtego szlaku pokrywa się ze wspomnianą Magistralą Tatrzańską, a następnie szlak biegnie w lewo, przez polanę, oferując wspaniałe widoki na południe. Po 1 km ścieżka wchodzi w las, którym trawersuje na dystansie 2 km. Ten grzbiet nazywany jest Starą Stawką (Stará Stávka).
Jak już wcześniej wspomniałam, najpiękniejsze panoramy zaczynają się ukazywać po wyjściu z piętra reglowego. Znad igiełek kosodrzewiny stopniowo wyłaniają się kopulaste szczyty grani Barańców, a także grani Rosochy, bezpośrednio sąsiadującej z Doliną Żarską.