reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Wylądowała 75. rakieta Falcon po wyniesieniu 60 satelitów Starlink [wideo]

dodano: 2021-03-04 21:00
autor: Janusz Sulisz | źródło: SpaceX

Starlink misja nr 17 2021 spaceX falcon 9 360px.jpg 4 marca br. rakieta Falcon 9 firmy SpaceX wystartowała z pola startowego 39A Centrum Kosmicznym im. Kennedy'ego i dostarczyła na orbitę 60 kolejnych satelitów internetowych Starlink. Pierwszy stopień rakiety udanie wylądował na pływającej platformie SpaceX na Oceanie Atlantyckim 630 km od Florydy, aby zakończyć swoją 8. podróż w kosmos udanym powrotem. Pomyślne lądowanie oznaczało 75. odzyskanie 1. stopnia rakiety Falcon 9 od grudnia 2015 r.

SpaceX
Starlink misja nr 17 2021 spaceX falcon 9 launch 760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Pierwszy stopień rakiety Falcon 9 w czwartkowej misji - oznaczony jako B1049 - wykonał 8. start i lądowanie po debiucie we wrześniu 2018 r. Jednak należy, że nie zawsze jest tak różowo, a poprzednie lądowanie 1. członu Falcona 9 z poprzedniego startu SpaceX 15 lutego nie wylądował na statku po tym, jak jeden z 9 głównych silników wyłączył się przedwcześnie podczas wznoszenia.

Teraz podczas tej misji 60 satelitów Starlink szczęśliwie zostało rozmieszczonych na wysokości 278 km nad Ziemią. 60 satelitów Starlink z misji nr 17 włączy silniki jonowe, aby rozpocząć podnoszenie do wysokości 550 km, bo na tej wysokości satelity pracuje ponad 1000 aktywnych satelitów Starlink

Start do tej misji nastąpił po kilku opóźnieniach, które wstrzymywały starty od końca stycznia 2021 r. Opóźnienia były spowodowane złą pogodą i nieokreślonymi problemami technicznymi. W międzyczasie dwie inne misje Falcon 9 z satelitami Starlink wystartowały z pobliskiego pola startowego nr 40 na stacji sił kosmicznych Cape Canaveral, podczas gdy lot z pola nr 39A musiał pozostać na ziemi. Nastąpiła więc zmiana kolejności misji. Starlink V1.0-L17 poleciał 4 marca, podczas kiedy rakiety misji nr 18 i 19 leciały przed nr 17.

SpaceX wystrzelił do tej pory 1205 satelitów Starlink. Teraz na orbitę trafiło 60 nowych satelitów. Ale 63 satelitów zostało celowo zdesorbitowanych lub ponownie weszło do atmosfery po awarii, a kolejne 20 nie jest kontrolowanych i  wydaje się być w trakcie deorbitacji.

SpaceX jest na dobrej drodze, aby zakończyć wdrażanie swojej pierwszej transzy 1584 satelitów Starlink - w tym zapasowych - jeszcze w tym roku.SpaceX nie poprzestanie na tym, z planami wystrzelenia dodatkowych satelitów Starlink na orbitę polarną, aby umożliwić globalny zasięg, z flotą pierwszej generacji obejmującą łącznie około 4400 satelitów. SpaceX do docelowej obsługi ma korzystać z 12 000 satelitów Starlink.

Firma już teraz zapewnia tymczasowy poziom usług w niektórych częściach Ziemi, takich jak Kanada, północne części Stanów Zjednoczonych i Wielka Brytania. Trwają już testy beta usług Starlink z użytkownikami w tych regionach.

Można zamówić tę usługę do Polski, co potwierdziło nam kilku zamawiających (prosimy o informacje jak przebiegać będą dostarczanie i ew. testy tej usługi).

SpaceX przyjmuje również zamówienia w przedsprzedaży od klientów Starlink, którzy mogą zapłacić 99 dol., aby zarezerwować miejsce w kolejce do usługi Starlink, gdy stanie się ona dostępna w okolicy. 

Po potwierdzeniu klienci zapłacą 499 dol. za antenę i modem Starlink oraz 50 dol. za wysyłkę i obsługę. Subskrypcja będzie kosztować 99 dol. miesięcznie.

SpaceX powiedział, że cały projekt Starlink może kosztować ponad 10 mld dol.

Start Falcona 9 w czwartek 4 marca br. miał miejsce niecałe pół dnia po locie testowym prototypu innej rakiety z ośrodka rozwojowego SpaceX w południowym Teksasie. Testowa rakieta Starship wykonała kontrolowane lądowanie, pierwsze dla statku kosmicznego schodzącego z dużej wysokości - to  duży krok naprzód w innym programie rakietowym tej samej firmy. Niestety prototyp eksplodował kilka minut później, rozrzucając szczątki na lądowisku na Texas Gulf Coast. Mimo to SpaceX uznał ten test za sukces. Podobno źle rozłożyły się nogi lądującej rakiety.Kolejna misja Falcon 9
Falcon 9 ma zostać wystrzelony 7 marca z pola startowego nr 40 na stacji sił kosmicznych Cape Canaveral z 60 kolejnymi satelitami Starlink. Ten lot jest zaplanowany na godz. 3:41 (GMT w poniedziałek 8 marca).


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Satelity


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena Olympia BX 1000+LTE Combo V/H

Nowoczesna antena szerokopasmowa BX 1000+ Olympia Combo. Zaprojektowana do w...

120 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X

Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - nowy odbiornik UHD...

499 zł Więcej...

SAT Kurier - 3-4/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 3-4/2022

12 zł Więcej...