reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Satelita Eutelsat Quantum gotowy do startu

dodano: 2021-07-13 16:15
autor: Janusz Sulisz | źródło: Eutelsat/Arianespace/Airbus

Eutelsat Quantum satelita beam 360px.jpg Start nowego satelity Eutelsat Quantum był pierwotnie zaplanowany na 2. połowę 2020 roku. Lot VA-254 z pierwszym w pełni rekonfigurowalnym satelitą Eutelsatu zbudowanym przez firmę Airbus, ma być zrealizowany 27 lipca 2021 r. na pokładzie rakiety Ariane 5 z kosmodromu w Kourou w Gujanie Francuskiej.

Eutelsat
Eutelsat Quantum satelita klasyczny 760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Satelita Eutelsat Quantum został przetransportowany z ośrodka Airbus Defence and Space w Tuluzie (Francja) do Kourou w Gujanie Francuskiej pod koniec czerwca 2021 r.

Satelita Eutelsat Quantum to rewolucyjny krok naprzód dla satelitów komercyjnych i oferuje bardzo wysoki poziom dostosowania i elastyczności. Zapewni usługi o bezprecedensowej rekonfigurowalności pod względem zasięgu, częstotliwości i mocy na orbicie, umożliwiając całkowity przegląd misji z dowolnej pozycji orbitalnej.

Dzięki projektowi opartemu na oprogramowaniu, Eutelsat Quantum będzie pierwszym satelitą, który będzie mógł wielokrotnie dostosowywać się do wymagań. Eutelsat Quantum zostanie umieszczony na pozycji 48°E i zapewni szerokie pokrycie regionu MENA (Bliski Wschód i Afryka Północna) i dalej, dzięki czemu będzie mógł pokryć dowolny obszar pożądany przez klienta w dowolnym momencie 15-letniej pracy na orbicie.

Nowy satelita będzie w stanie odpowiadać na zmieniające się wymagania na Ziemi i dostarczać dane, komunikację i rozrywkę dokładnie wtedy i tam, gdzie tego trzeba będzie. Zamiast transmisji na Ziemię za pomocą stałych wiązek, obsługa satelity Quantum będzie mogła wybrać, gdzie powinna być skierowana wiązka kierunkowa. Mogą one poruszać się w wirtualnym czasie rzeczywistym, dostarczając informacje pasażerom na pokładach samolotów lub statków. Ponadto wiązki można regulować za naciśnięciem przycisku, dzięki czemu więcej danych może być dostarczanych wraz ze wzrostem zapotrzebowania.

François Gaullier, dyrektor ds. systemów telekomunikacyjnych w Airbus, powiedział:

- Technologia, którą opracowaliśmy i zbudowaliśmy dla Eutelsat Quantum, jest naprawdę przełomowa - toruje drogę dla w pełni rekonfigurowalnych satelitów geotelekomunikacyjnych. Nasze doświadczenie w opracowywaniu tej rewolucyjnej technologii pokazuje wartość partnerstwa - połączyliśmy to, co najlepsze w Eutelsat, ESA i Airbus, aby osiągnąć nowy standard elastycznej łączności.


Satelita został opracowany w ramach partnerstwa ESA z operatorem Eutelsat i producentem satelitów Airbus jako głównym producentem, a także Surrey Satellite Technology Ltd dla platformy.
 
Masa startowa satelity Eutelsat Quantum to około 3500 kg.
Jako kolejny ładunek w luku rakiety Ariane 5 podczas lotu VA254 to nowy satelita komunikacyjny Star One D2 - to satelita, wyposażony w pasma C, Ka i X, będzie wykorzystany dla usług telewizyjnych i szybkich łączy internetowych w Ameryce Południowej, Meksyku, Ameryce Środkowej i części Oceanu Atlantyckiego. Star One D2 został zbudowany na platformie SSL-1300.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Satelity


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik PULSe 4K Mini

PULSe 4K Mini - najnowszy odbiornik Ultra HD od słowackiej...

549 zł Więcej...

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+ 4K ECP

CAM CI+ 4K ECP z odbiorem TVP 4K, CANAL+ 4K...

199 zł Więcej...

Konwerter Twin Televes

Podwójny konwerter Universal Twin hiszpańskiej firmy Televes o współczynniku szumów...

79 zł Więcej...