reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

„Geniusze” w ofercie TVP VOD

dodano: 2021-10-18 04:44
autor: Łukasz Knapik | źródło: TVP/satkurier.pl

TVP Dystrybucja Kinowa Arte ZDF „Geniusze” Widzowie serwisu TVP VOD mogą oglądać polsko-brytyjsko-niemiecki film „Geniusze”. Producentami filmu są Dragonfly Films GmbH, Mirror Productions, Shipsboy, Zischlermann Filmproduktion GmbH, Erfttal Film und Fernsehproduktion GmbH & Co. KG, koproducentem jest TVP, we współpracy z ZDF/Arte, wsparcia finansowego udzielili Polski Instytut Sztuki Filmowej (PISF), Polsko-Niemiecki Fundusz Filmowy i EC1 Łódź - Miasto Kultury, a dystrybutorem jest TVP Dystrybucja Kinowa. Według zapowiedzi, to film przedstawiający „prawdziwą historię bomby wodorowej”. Scenariusz oparto na autobiografii głównego bohatera, pod tytułem „Przygody matematyka”.

TVP Dystrybucja Kinowa Arte ZDF „Geniusze”


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Film biograficzny w reżyserii Thora Kleina o genialnym polskim matematyku Stanisławie Ulamie, w którego wciela się Philipp Tłokiński, jest już dostępny w serwisie TVP VOD.

Jak zapowiada nadawca, „Geniusze” to biograficzny film o życiu wybitnego polskiego matematyka żydowskiego pochodzenia, Stanisława Ulama, z Philippem Tłokińskim w roli głównej („Kurier”). Scenariusz filmu został oparty na autobiografii głównego bohatera pod tytułem „Przygody matematyka”. Międzynarodowa koprodukcja jest poruszającą opowieścią o młodym polskim naukowcu, który radząc sobie z traumatycznym doświadczeniem wojny, stał się jednym z pionierów ery nuklearnej.

Badania Stanisława Ulama umożliwiły skonstruowanie bomby wodorowej, a także pozwoliły przyspieszyć budowę pierwszego komputera. To właśnie on wraz z Johnny’m von Neumann’em zapoczątkował cyfrową rewolucję, w której obecnie żyjemy. „Geniusze” wykraczają poza ramy filmowej biografii utalentowanego naukowca i stają się ponadczasową opowieścią o dwuznacznej naturze postępu.

Głównego bohatera widzowie poznają w 1941 roku w Stanach Zjednoczonych Ameryki, do których wyemigrował wraz z rodziną i rozpoczął pracę naukową na jednej z amerykańskich uczelni. Jego niekonwencjonalne metody dydaktyczne przysparzają mu popularności wśród studentów, ale są również źródłem kłopotów z administracją uniwersytetu.

Kontrakt Stanisława nie zostaje przedłużony, a jego opieka nad szesnastoletnim bratem Adamem (w tej roli Mateusz Więcławek) staje się coraz większym wyzwaniem. Ulamom grozi deportacja do targanej wojną Europy, a powrót do Polski oznacza dla nich pewną śmierć. Z pomocą przychodzi im wówczas Johnny von Neuman (Fabian Kocięcki), Węgier, genialny matematyk i najbliższy przyjaciel Stanisława.

Jego talent i umiejętności mogą bardzo przydać się amerykańskiej armii, która w tajnym ośrodku w Los Alamos prowadzi badania nad nowym rodzajem broni. Stanisław, licząc, że praca dla rządu pomoże mu ściągnąć do Ameryki rodzinę, przyjmuje propozycję i udaje się do Nowego Meksyku. Polski naukowiec staje się jedną z kluczowych postaci słynnego „Projektu Manhattan”. Powołana przez prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki Franklina Delano Roosevelta inicjatywa doprowadziła do skonstruowania broni nuklearnej. Polski naukowiec ma świadomość, że rezultat jego badań przyspieszy zakończenie II wojny światowej, lecz jednocześnie będzie kosztował życie tysięcy niewinnych istnień ludzkich.

Dodajmy, iż film „Geniusze” pojawił się w kinach w piątek, 11 czerwca 2021 roku (więcej tutaj).

Przypomnijmy, iż polskie filmy w telewizji znajdziecie w weekendowym wykazie satkurier.pl: „Przewodnik po polskich filmach w PL TV”, w dziale „Propozycje stacji TV” (więcej tutaj).
 
Philippe Tłokiński na plakacie promującym kinową emisję filmu „Geniusze”, foto: TVP
Philippe Tłokiński na plakacie promującym kinową emisję filmu „Geniusze”, foto: TVP


„Geniusze” - emisja w TVP VOD.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii VOD/OTT


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena sat kempingowa 60 cm z przyssawką

stalowa antena 60 cm przenośna na przyssawkę.

199 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

829 zł Więcej...

SAT Kurier - 5-6/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 5-6/2022

12 zł Więcej...