reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

BLOG: Koniec możliwości odbioru w Polsce kanałów FTA z Astry 19,2°E?

dodano: 2021-11-18 22:35 | aktualizacja: 2021-11-22 11:15
autor: Janusz Sulisz | źródło: SES/satkurier.pl

SES astra betzdorf antena 360px.jpg Pisaliśmy o tym, że operator satelitarny SES zamówił 2 nowe satelity Astra 1P i Astra 1Q na europejską, główną pozycję 19,2°E, które zastąpią starsze satelity na tej pozycji. W związku z tym prawdopodobnie zmieni się wiele w transmisji kanałów niemieckich (FTA, Sky i HD+), francuskich (CANAL+) i hiszpańskich (Movistar+). Nikt na to nie zwraca uwagi, ale znacząco może ucierpieć paneuropejski odbiór satelitarny FTA z tak ważnej pozycji. Czy to będzie oznaczać koniec możliwości odbioru w Polsce kanałów FTA z Astry 19,2°E?

SES-Astra-satelita-Astra-1Q-logo-760px


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Na 19,2°E planowane są wiązki kierunkowe.
Czy to będzie koniec telewizji satelitarnej FTA do odbioru w całej Europie?

Informacja prasowa SES z 18 listopada jest już dawno mocno opóźniona, bo satelity Astra, które stacjonują na jednej na najważniejszych pozycji satelitarnych dla Europy - 19,2°E, nie są już najmłodsze.

Astra 1KR została wyniesiona na orbitę 20 kwietnia 2006 roku, satelita Astra 1L - 4 maja 2007 roku, Astra 1M - 5 listopada 2008 roku, a Astra 1N - 6 sierpnia 2011 roku. Oznacza to, że najstarszy z nich pracuje już ponad 15 lat, a to blisko zaplanowanego zwykle na 15 lat czasu pracy na orbicie. Dlatego też operator SES zdecydował o budowie i wyniesieniu w 2024 roku nowych satelitów Astra 1P i Astra 1Q.

Dwa nowe satelity, które zostały zamówione, mają zostać wystrzelone w kosmos dopiero w 2024 roku.
Podobnie jak poprzednie satelity, przyszły satelita Astra 1P ponownie zapewni całej Europie mocniejszy sygnał („szeroka wiązka”). Wszystkie kanały telewizyjne nadawane za jego pośrednictwem będzie można odbierać w całej Europie, tak jak dotychczas. Nie wiadomo jeszcze, jak dokładnie będą wyglądały wiązki tego satelity. W związku z tym można nadal domyślać się, że wymiana satelitów 19,2°E doprowadzi do pewnych zmian w obszarach peryferyjnych, np. w Polsce.

Możliwe, że nie będzie można już odbierać sygnału wielu interesujących kanałów FTA, a także stacji płatnych osiągalnych z pakietów przy pomocy modułów prepaid, np. HD+. Oczywiście może się okazać, że zasięg wiązek będzie o wiele szerszy, ale może być podobnie jak z satelitami Astra 2 na pozycji 28,2°E, że wiązki są częściowo skierowane na Wielką Brytanię i Irlandię, a w Polsce są prawie nieosiągalne (tylko na zachodzie z ogromnych anten 3 m). Kanały FTA, którym zależy na emisji na całą Europe, są wiązce europejskiej, a te na Wyspy Brytyjskie tylko w wiązce kierunkowej. Tam są nadawane m.in. kanały FTA: BBC, ITV czy Channel 4 i 5.

Drugi nowy satelita, Astra 1Q, znany również jako „satelita nowej generacji”, może nadawać swoje sygnały zarówno w szerokiej wiązce europejskiej, jak i w wielu małych wiązkach kierunkowych. SES może pozwolić nadawcom telewizyjnym i operatorom platform DTH na możliwość odbierania sygnału np. przez tego satelitę wyłącznie do regionu Hiszpanii i Portugalii albo tylko dla niemieckojęzycznego regionu Europy Środkowej (Niemcy, Austria, Szwajcaria). Wówczas odbiór nie będzie już możliwy w innych rejonach Europy. Przykłady takich satelitów to nie tylko Astra 2 (28,2°E), ale także satelity Eutelsat na pozycjach 9°E czy 5°W. Przy pomocy wiązek kierunkowych ograniczono już wiele możliwości odbioru kanałów FTA, np. z satelitów Badr (26°E) czy Nilesat (8°W).

Gdyby niemieckie stacje telewizyjne (FTA) przestawiły się na taki spot, byłby to koniec odbioru satelitarnego FTA w regionach wypoczynkowych Włoch, Chorwacji lub Hiszpanii, gdzie wielu Niemców ma swoje drugie domy i zainstalowane anteny satelitarne na satelity Astra 19,2°E. Do tej pory niemieccy nadawcy telewizyjni mogli argumentować posiadaczom praw np. studiom hollywoodzkim czy właścicielom praw do transmisji sportowych, że nie ma alternatywy dla ogólnoeuropejskiego nadawania satelitarnego z tej pozycji (poza kodowaniem). Tak nadają kanały FTA, m.in. ZDF czy Das Erste publicznej telewizji niemieckiej. Są tam liczne transmisje sportowe, o czym często informujemy, bo jest to pewnego rodzaju okazja dla polskich i europejskich widzów, by obejrzeć coś za co trzeba w Polsce zapłacić.

Jeżeli jednak zaistnieje techniczna możliwość ograniczenia sygnałów do określonych regionów przy pomocy kierunkowych wiązek przyszłego satelity Astra 1Q, to posiadacze praw z pewnością będą się tego domagać od nadawców telewizyjnych.

Temat jest bardzo interesujący, bo nadawcom płatnych stacji sportowych z innych krajów coraz częściej dokucza, że ZDF czy ARD nadają mecze w bezpłatnej telewizji i nie mają na to sposobu. Ciekawie będzie - na szczęście - dopiero w 2024 roku.

Pytanie: Jaki będzie to miało wpływ na odbiór satelitarny FTA w Europie? (w Polsce i tak już prawie nie sprzedają się odbiorniki satelitarne FTA, bo to nie ma sensu - musi być obowiązkowo kieszeń na kartę lub gniazdo na CAM CI).

Czy to będzie oznaczać koniec możliwości odbioru w Polsce kanałów FTA z Astry 19,2°E?
Komentujcie, piszcie, co o tym myślicie.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Janusz Sulisz


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ ZERO rev.2 HEVC

Vu+ ZERO rev.2 - najnowszy odbiornik Vu+ na Linuksie z...

385 zł Więcej...

Antena Olympia BX 1000+LTE Combo V/H

Nowoczesna antena szerokopasmowa BX 1000+ Olympia Combo. Zaprojektowana do w...

120 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R Plus 4K - Uszkodzone opakowanie

Homatics BOX R Plus to najnowszy wzbogacony m. in. o...

499 zł Więcej...