reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Kanały z MUX 8 trafią do MUX 5 lub MUX 6?

dodano: 2021-12-01 20:07 | aktualizacja: 2021-12-02 14:58
autor: Anita Kaźmierska | źródło: KRRiT/satkurier.pl

MUX 8 Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji zamierza zwrócić się do prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej z wnioskiem o rozpatrzenie możliwości zmiany planu zagospodarowania częstotliwości w paśmie 174-230 MHz (VHF), umożliwiającej przeznaczenie całego pasma na potrzeby radiofonii cyfrowej DAB+. Dziś część tego pasma wykorzystywana jest na potrzeby MUX 8 naziemnej telewizji cyfrowej. KRRiT proponuje przeniesienie kanałów z MUX 8 do MUX 5 lub MUX 6 (w paśmie UHF), z jednoczesnym podniesieniem ich rozdzielczości do HD.

kot antena NTC naziemna telewizja cyfrowa kotek


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Koniec naziemnej telewizji cyfrowej w paśmie VHF?

KRRiT informuje, iż w związku z rozwojem w Polsce radiofonii i telewizji cyfrowej, 25 listopada br. przyjęła stanowisko w sprawie zmiany zagospodarowania częstotliwości w paśmie 174-230 MHz.

Podczas Regionalnej Konferencji Radiokomunikacyjnej w Genewie w 2006 r. Polska, jako jeden z niewielu krajów europejskich, zdecydowała o wykorzystaniu pasma VHF zarówno dla radia, jak i dla naziemnej telewizji cyfrowej. W efekcie w Planie cyfrowym GE06 znalazły się zasoby częstotliwości dla trzech ogólnokrajowych pokryć (multipleksów) DAB+ i jednego dla DVB-T. W roku 2016 Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zdecydowała o zagospodarowaniu części zasobów z Planu GE06 i o uruchomieniu multipleksu telewizji naziemnej – tzw. MUX 8, przeznaczonego dla zwiększenia oferty programowej telewizji publicznej i koncesjonowanej.

Aktualnie w MUX 8 dostępne są następujące kanały: Nowa TV, Zoom TV, Metro, Telewizja WP, TVP Kobieta i TVP Kultura HD. Ponadto znajdują się tam kanały HbbTV: TVP ABC 2, TVP Kultura 2 i TVP Historia 2 (do ich odbioru konieczne jest podłączenie do Internetu oraz odbiornik wspierający HbbTV). Jedną połowę pojemności MUX 8 zajmują kanały TVP, a drugą połowę kanały nadawców komercyjnych.

Decyzja o zmianie w Polsce standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej z DVB-T na DVB-T2/HEVC spowodowała, że możliwe było zaplanowanie w paśmie UHF (470 – 694 MHz) dwóch dodatkowych ogólnokrajowych multipleksów telewizyjnych – MUX 5 i MUX 6. Zdaniem KRRiT, stwarza to szansę na przeniesienie programów TV nadawanych w MUX 8 do nowych multipleksów, ich konwersję z rozdzielczości SD do HD i zwolnienie tej części pasma VHF dla DAB+.

W wyniku tej zamiany pasmo VHF byłoby przeznaczone wyłącznie dla cyfrowej radiofonii naziemnej, a pasmo UHF dla naziemnej telewizji cyfrowej.
 

- W Polsce, podobnie jak w innych krajach, podstawowym założeniem konwersji analogowo-cyfrowej jest zapewnienie wszystkim nadawcom analogowym, bez względu na ich obecny zasięg, możliwości zaistnienia w przestrzeni cyfrowej. Pozwoli to realizować ich plany rozwojowe związane z unowocześnieniem technologii, a także zagwarantuje pewność funkcjonowania w przyszłości: np. po wyłączeniu emisji analogowej - czytamy w stanowisku KRRiT.

Powstaną nowe multipleksy DAB+?

Jak informuje Krajowa Rada, analizy przeprowadzone w latach 2015-2016 zawarte w „Zielonej księdze cyfryzacji radia w Polsce” oraz w opracowanej w KRRIT w roku 2020 „Ocenie możliwości konwersji stacji radiowych w Polsce na bazie dostępnych zasobów częstotliwości” wykazały, że przeznaczone dla Polski zasoby częstotliwości w paśmie VHF (174 -230 MHz) są niewystarczające (szczególnie na potrzeby konwersji stacji lokalnych i tzw. mini-sieci), mimo uzupełnienia przez prezesa UKE, na prośbę KRRiT, planu zagospodarowania częstotliwości o 35 dodatkowych częstotliwości małej mocy o zasięgu lokalnym. - Niezwykle ograniczona i dotycząca niewielkich regionów kraju jest również możliwość wzbogacenia oferty programowej o nowe programy w wersji cyfrowej - alarmuje KRRiT.
 

- Rezygnacja z nadawania w paśmie VHF programów telewizyjnych i zwolnienie kanałów TV nr 6, 7, 8, 9 i 12 oznacza pozyskanie 20 bloków częstotliwości DAB+, które będą mogły być wykorzystane na budowę nowych multipleksów ogólnokrajowych, optymalizację sieci istniejących multipleksów pod kątem bardziej efektywnego wykorzystania częstotliwości oraz na potrzeby nowej oferty lokalnej - czytamy w stanowisku KRRiT.

KRRiT zamierza zwrócić się do prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej z wnioskiem o rozpatrzenie możliwości zmiany planu zagospodarowania częstotliwości w paśmie 174-230 MHz, umożliwiającej przeznaczenie całego pasma na potrzeby radiofonii cyfrowej DAB+.

Zbędna antena?

Należy dodać, że w wyniku uruchomienia MUX 8 wielu Polaków zdecydowało się na zakup dodatkowej anteny VHF, obok posiadanej już anteny UHF, ewentualnie anteny szerokopasmowej. W obliczu likwidacji MUX 8 taka osobna antena na pasmo VHF okazałaby się zbędna, chyba że zostałaby wykorzystana na potrzeby DAB+. Jednak w tym przypadku konieczny byłby odpowiedni radioodbiornik DAB+, który posiada gniazdo antenowe.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TV naziemna w Polsce


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik Satlink ST-6986 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem i testerem optycznym

Miernik Satlink ST-6986 do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, naziemnych...

1 630 zł Więcej...

SAT Kurier - 5-6/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 5-6/2022

12 zł Więcej...

Odbiornik PULSe 4K Mini

PULSe 4K Mini - najnowszy odbiornik Ultra HD od słowackiej...

449 zł Więcej...