reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Podróże z anteną - Schwarzwald, czyli Czarny Las

dodano: 2021-12-09 14:36 | aktualizacja: 2022-01-10 17:41
autor: Janusz Sulisz | źródło: SAT Kurier 9-10/2021

Schwarzwald Schwarzwald to tzw. Czarny Las znajdujący się w południowo-zachodniej części Badenii-Wirtembergii w Niemczech, blisko granicy Szwajcarii i Francji, to najwyższe niskie pasmo górskie w tym kraju. Jest też najważniejszym regionem turystycznym Niemiec oraz najczęściej odwiedzanym miejscem wypoczynkowym w niskich pasmach górskich. Druga co do wielkości rzeka w Europie – Dunaj, ma swój początek właśnie w Schwarzwaldzie. Od Polski jest około 1100 km jazdy samochodem, więc Polacy rzadziej tam trafiają, chyba że po drodze np. do Szwajcarii, ale jest tam naprawdę uroczo.

Wodospad Triberg, fot. Janusz Sulisz
Schwarzwald


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Hemingway nie lubił Schwarzwaldu?

W sierpniu 1922 r. młody dziennikarz Ernest Hemingway spędził 3 tygodnie w Schwarzwaldzie – był m.in. w Tribergu. Później, już jako laureat Nagrody Nobla, opublikował kilka niezbyt pozytywnych artykułów o Schwarzwaldzie w gazecie Toronto Star. Nie wiadomo jednak, z czego wynikała tak zła opinia słynnego pisarza o Schwarzwaldzie.
 
Urocze domy w Schwarzwaldzie

Triberg

Jedną z najpiękniejszych atrakcji przyrodniczych Schwarzwaldu są malownicze wodospady Triberg – i uwaga: wcale nie są największe w Niemczech, a jedynie najsłynniejsze. Wodospady Triberg w pobliżu miasta Triberg w Schwarzwaldzie, o łącznym spadku 163 m, należą do najwyższych i najbardziej znanych wodospadów w Niemczech. I tu trzeba wyjaśnić, że ten wodospad jest znacznie niższy niż mniej znany Röthbachfall nad Königssee, do którego można dotrzeć tylko pieszo, z prawie 470 m, i to jest w najwyższy wodospad Niemiec, a także 200 m wodospady Kuhflucht i Königsbachfall.
 
Wejście

Wodospady Triberg są podzielone na dwie grupy kaskadowe: górne wodospady z trzema głównymi poziomami spadają z 872 m do 856 m n.p.m. Po stromym odcinku strumienia podążają znane siedmiostopniowe główne wodospady, które wznoszą się z około 805 m na 713 m n.p.m. na odcinku 230 m.
 
Drewniany mostek

Po asfaltowych ścieżkach z dwoma drewnianymi mostkami można sobie wędrować, by oglądać wodospady, które są oświetlone do godz. 22:00, niektóre z nich są dostępne nawet zimą i oferują wyjątkowy widok, gdy wodospady są pokryte lodem.
 
Wodospad Triberg

Wodospady Triberg mają 5 wejść od dołu do samej góry. Można tam podjechać samochodem na jakiś parking i albo zejść ścieżką w dół, albo podejść od dołu. Czasami są tam tłumy jednodniowych turystów z kraju i zagranicy. Każdego roku odwiedza te wodospady 0,5 mln ludzi.

Energia wodna wodospadów była warunkiem koniecznym, aby miasto Triberg w 1884 r. jako pierwsze w Niemczech zainstalowało elektryczne oświetlenie uliczne.

Triberg miał pierwszy na świecie elektryczny wyciąg narciarski w 1908 r.

W Tribergu jest muzeum zegarów z kukułką z największym zegarem tego typu na świecie.

Bywali tam cesarz Wilhelm I z cesarzową Augustą, pisarz Ernest Heminghway, a na ścieżce przy wodospadzie jest też kamienna tablica poświęcona Otto von Bismarckowi w 1898 r.
 
Triberg: kamienna tablica poświęcona Otto von Bismarckowi


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2 GIP Box Mini HEVC

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki GIP dla Naziemnej Telewizji...

119 zł Więcej...

Uchwyt do krokwi pod rynnę

Uchwyt do krokwi pod rynnę

189 zł Więcej...

Miernik Signal ST-5150 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem

Miernik Signal ST-5150 do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2,...

799 zł Więcej...